بازدید: 55

آقای بازیگر: قربانی شایعات شدم! +عکس

منبع : فردا نیوز کد خبر: 723560
بازیگر سینما گفت: من قربانی شایعات شدم. شایعات فراوانی برای من به‌وجود آوردند که باعث شد نگاه برخی از دوستانم که با آنها کار کرده بودم را هم تحت‌الشعاع قرار گیرد. همین عوامل باعث شد ناخواسته از کار دور شدم.

بازیگر سینما گفت: من قربانی شایعات شدم. شایعات فراوانی برای من به‌وجود آوردند که باعث شد نگاه برخی از دوستانم که با آنها کار کرده بودم را هم تحت‌الشعاع قرار گیرد. همین عوامل باعث شد ناخواسته از کار دور شدم.

خبرگزاری میزان: بسیاری از بازیگران سینما در برهه ای از زمان با حضور در آثار متنوع و پر تعداد بر سر زبان ها افتاده اند و تاریخ ثابت کرده به همان اندازه می توانند به یکباره از این عرصه دور شوند.

فرهاد مهادیان از جمله بازیگرانی است که در دهه هفتاد فعالیت های پرتعدادی را در سینما تجربه کرد اما به یکباره به طور کامل از عرصه بازیگری فاصله گرفت.

فرهاد مهادیان ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۵۳ در تهران به دنیا آمد. تحصیلات خود را در رشته مهندسی معدن ادامه داد و موفق به اخذ مدرک لیسانس از دانشگاه آزاد اسلامی شد.

او فعالیت هنری خود را با فیلم "آژانس شیشه ای" آغاز کرد و فیلم هایی مانند منفی هجده، راز شب بارانی، مردی از جنس بلور را بازی کرد.
فرهاد مهادیان

پس از آژانس شیشه ای به عرصه بازیگری تلویزیون نیز راه یافت. مجموعه های "همسفر"، "دختران"، "راز شیوا"، "کلانتر" و "نقش بر آب" عمده فعالیت های تلویزیونی مهادیان را تشکیل می دهد.

وی همچنین چند سالی به کار خوانندگی پرداخت و آلبوم هایی نیز مانند "مصلوب عشق" روانه بازار کرده است. شاید یکی از دلایل دوری مهادیان از بازیگری را بتوان علاقه او به عرصه موسیقی دانست زیرا پس از انتشار اولین آلبومش به سرعت از بازیگری فاصله گرفت.

به همین بهانه، خبرنگار  سراغ این بازیگر کم کار روزهای حال حاضر سینما رفته و با وی درباره عمده فعالیت های اش به گفت وگو نشسته است.

فرهاد مهادیان این روزها مشغول چه کاری است؟ آیا بازیگری را کاملاً کنار گذاشته اید؟

نه به هیچ وجه بازیگری را کنار نگذاشته ام. کم کار هستم اما اگر کار خوبی باشد بازی می کنم و در همین راستا به تازگی بازی در سریالی به نام "نگهبان زمین" را به پایان رسانده ام که برای شبکه سوم سیما آماده شده و فکر می کنم که به زودی پخش خواهد شد.

کمی درباره "نگهبان زمین" بگویید. داستان این سریال چیست؟

این سریال به کارگردانی "علی رامشه" درباره قصه زندگی یک محیط بان جوان است. این محیط بان علاوه بر دغدغه های کاری و سختی های پیش روی شغل محیط بانی با اتفاقی عاطفی روبرو می شود و همین اتفاق درام داستان را به وجود می آورد.فرهاد مهادیان

به جز نگهبان زمین در اثر دیگری هم حضور دارید؟

فعلاً بعد از این سریال پیشنهاد جدیدی به من نشده است و می شود گفت که در عرصه بازیگری بیکار هستم.

دلیل این کم کاری زیاد شما طی سالیان اخیر چه عاملی بوده است؟

کم کاری من در بازیگری به فعالیت موسیقیایی من بر می گردد. از زمانی که آلبوم های موسیقی خود را راهی بازار کردم و توانستم به موفقیت هایی در زمینه موسیقی دست پیدا کنم متعاقباً در عرصه بازیگری برخورد های خوبی با من نشد.

این روزها بسیاری از بازیگران خواننده هم هستند اما کنار گذاشته نمی شوند. چه چیزی باعث بروز این اتفاق برای شما بود؟

دوستان در آن زمان حضور من در موسیقی را برنمی تابیدند و فعالیت من به عنوان بازیگر و خواننده برای آن ها قابل قبول نبود. همین شد که مشکلات فراوانی را در عرصه بازیگری برای من به وجود آوردند تا جایی که کاملاً کنار گذاشته شدم.

مشکل خواننده شدن بود یا شخص شما؟

در حال حاضر اگر بازیگری خواننده شود آن چنان برخورد منفی با وی نمی شود، اما نمی دانم چرا همه با من برخورد بدی کردند و به نوعی دود این قضیه به چشم من رفت و بعد از آن همه به راحتی از بازیگری به موسیقی روی آوردند.

خواننده شدن باعث شد پیشنهاد بازی نداشته باشید؟

من قربانی شایعات شدم. شایعات فراوانی برای من به وجود آوردند و همین شایعات نگاه برخی از دوستان که با آنها کار کرده بودم را هم تحت الشعاع قرار داد. همین عوامل باعث شد ناخواسته از کار دور شدم.

چرا بعد از دور شدن از شایعات دوباره بازنگشتید؟ هیچ پیشنهادی وجود نداشت؟

در آن سال ها فاصله زیادی بین آخرین بازی من ایجاد شد. وقتی بازیگری به مدت طولانی از بازیگری فاصله بگیرد بازگشت او بسیار سخت می شود. من فراموش شده بودم و باید چند برابر تلاش می کردم تا یادشان بیاید که روزی بازیگر بوده ام.

اما شنیدیم که سال گذشته در فیلمی تازه بازی کردید.

بله. سال گذشته و پس از سال ها دوری در فیلم "ناکوک" به کارگردانی "امیر پورکیان" به ایفای نقش پرداختم که آن هم هنوز در این چرخه نامعلوم اکران سرگردان شده و اطلاعی از زمان اکران آن ندارم.

بازی در ناکوک آن هم بعد از سالها دوری سخت نبود؟

اتفاقاً در فیلم ناکوک نقش بسیار خوبی داشتم و تلاش خود را به حضور دوباره در سینما انجام دادم. اما این بار هم شانس با من یار نبود و همه چیز دست به دست هم داده تا من از سینما دور باشم.

در حال حاضر اوضاع به چه صورت است؟ هنوز هم به این کم کاری ادامه می دهید؟

همچنان پیشنهادات زیادی برای بازی دارم، اما دوری از بازیگری باعث شد کمی ریزبینانه تر به این عرصه فکر کنم. آثار سینمایی این روز ها اکثراً به سمت طنز و کمدی رفته که کلاً برای بازی من مناسب نیستند و ترجیح می دهم در آن ها به ایفای نقش نپردازم. من بازی در این چنین کمدی هایی را نه بلدم و نه دوست دارم که تجربه کنم.

پس چگونه می خواهید به سینما بازگردید وقتی نمی خواهید در چنین آثاری بازی کنید؟

همواره امیدوارم ژانر های جدیدی به سینمای ایران اضافه شود. متأسفانه این روز ها ژانر در سینمای ایران کمرنگ شده و اکثر آثار یا کمدی و درام عاشقانه هستند، در صورتی که ژانر های اکشن، پلیسی و وحشت بسیار پرمخاطب هستند.

مشکل متن و هزینه های ساخت سینمای اکشن زیاد است. شاید همین باعث شده کسی سراغ این ژانر نرود. نظر شما چیست؟

شاید ساخت آثار اکشن و پلیسی هزینه بردار باشد، اما بالاخره سینمای ما باید یک روز به این نوع از سینما برود. مخاطب سینما به تنوع نیاز دارد. با روند فعلی شک نکنید که مخاطبان خود را از دست خواهیم داد.

دلیل اصلی افت مخاطب از نظر شما چیست؟

این روز ها تولیدات بالا رفته است و در کنار این قضیه بلیت سینما هم افزایش قیمت داشته، اما ما هر روز با افت تعداد مخاطب روبرو هستیم. یکی از بزرگترین دلایل این افت مخاطب عدم تنوع در آثار است.

یعنی تنها راه نجات سینما افزایش نوع ژانر است؟

وقتی ما بتوانیم در ژانر های مختلف فیلم خوب ارائه کنیم مخاطب امکان انتخاب پیدا خواهد کرد و مجبور نیست میان چند فیلم تکراری اجباراً یکی را ببیند. همین امر یعنی تنوع در آثار مخاطبان از هر طیف را به سینما خواهد کشاند. یکی از حوزه هایی که کاملاً مغفول مانده سینمای کودک است. اگر سینمای کودک توسعه پیدا کند به راحتی بسیاری از خانواده ها به سینما خواهند آمد.

سینمای کمدی سینمای پرفروش این روزها است. سینمای کمدی این روزها را دوست دارید؟

شاید اگر در روز سه فیلم در سه ژانر اکران شود تماشاگر هر سه فیلم را ببیند. سینمای امروز تمام انرژی خود را برای تولید آثار کمدی گذاشته است. برخی از این آثار بد نیستند، اما عمده آن ها هیچ ارزش معنوی ندارند.

پس به نظر شما عدم تنوع در آثار سینمایی تنها دلیل افت در تعداد مخاطبین است؟

متأسفانه اتفاق ناراحت کننده تر از عدم تنوع در ژانر عدم تنوع بازیگر در آثار است. معمولاً برخی گروه های ثابت در سینما کار می کنند و اجازه ورود به هیچکس را نمی دهند. بالاخره تماشاگر کم کم از دیدن این آدم های تکراری خسته می شود. متأسفانه این گروه ها بازیگری در تمام حوزه های تصویر را در دست گرفته اند.

اما هنوز برخی آثار کمدی با بازیگران تکراری می فروشد. این عجیب نیست؟

این اتفاق مقعطی است. مردم صدایشان در خصوص سینما درآمده است. می گویند ما با فیلم ها و عوامل تکراری روبرو می شویم و از این وضع در سینما خسته شده ایم. این خیلی بد است که ما مخاطبان خود را رفته رفته از دست می دهیم.


چه کسی مسئول حل کردن این حجم از نابسامانی است؟

البته این اتفاق تماماً بر عهده هنرمندان نیست. مسئولین فرهنگی باید راهکار و چاره ویژه ای برای این گروه بازی در سینما پیدا کنند، تا مسئولین فرهنگی نخواهند مشکل حل نخواهد شد.

به نظر شما مشکلات انتخاب بازیگر از کجا شروع می شود؟

من متأسفم که بگویم وقتی تعداد فالوور های شبکه مجازی باعث انتخاب بازیگران می شود. چطور کارگردانان و تهیه کنندگان ما به این نوع از انتخاب رسیده اند؟ این معضل بزرگی شده و کم کم تبدیل به عرف شده است.

آیا تمام طرفداران مجازی یک بازیگر برای دیدن اثر او به سینما می آیند؟

ما باید به دنبال مخاطب واقعی سینما باشیم. نه اینکه به هر بهانه ای واقعی یا دروغ فالوور جمع کنیم تا با این معیار انتخاب غلظ به آثار دعوت شویم.

برخی از این فعالان مجازی خودشان گاهی حاشیه های دردناکی را می سازند. این نوع از انتخاب خطرناک نیست؟

این اتفاق دردناکی است که برخی حتی به عمد برای خودشان حاشیه درست می کنند تا بازدید شبکه مجازی شان بیشتر شود. اینها به هر بهانه ای شایعه می سازند و حتی آبروی خود را می برند تا فالوور بیشتر داشته باشند.

تا به حال با این نوع از انتخاب ها به صورت مستقیم برخورد داشته اید؟

من با کارگردانی برخورد داشته ام که بازیگر اول خود را به هیچ وجه قبول نداشته و وقتی پرسیده ام چرا وی را انتخاب کرده ای گفت فقط برای فروش در گیشه این کار را کردم وگرنه وی را به هیچ عنوان برای کارم نمی پسندم.

به نظر شما افزایش فالوور یک هنرمند در فضای مجازی چگونه امکان پذیر خواهد بود؟

برخی از هنرمندان در اینستاگرام خود کار های عجیب و غریب می کنند تا وسایل تفریح را فراهم کنند، چون می دانند هرچه لودگی و حماقت بیشتر باشد بقیه بیشتر خندیده و مخاطبانشان افزایش پیدا می کند.

برای این روند اشتباه چه آینده ای پیش بینی می کنید؟

بدون شک محکوم به شکست است. سینما نشان داده شده که برخی اتفاقات به صورت تب رشد کرده و سریعاً فروکش می کند و این تب شبکه های مجازی بدون شک روزی با شکست روبرو خواهد شد.

بعد از گذشت سالیان سال از حضورتان در قامت بازیگر آرزوی برآورده نشده ای دارید؟

من آرزو های زیادی برای بازیگری دارم. ذات هنر بر آن است که آرزوها در آن بی پایان باشد. همیشه برای یک بازیگر نقشی هست که آرزوی بازی در آن را داشته باشد.

آن نقشی که آرزوی بازی کردنش را دارید چگونه نقشی است؟ چه طور می خواهید به آن دست پیدا کنید؟

همواره ورزش کرده ام و سعی دارم سالم زندگی کنم تا سینمای ما روزی بعد از تنوع ژانر برای من نقشی در ژانر اکشن داشته باشد. در ابتدای بازیگری همه می گفتند تو ادامه دهنده راه بازیگران اکشن مثل جمشید هاشم پور هستی، اما متأسفانه به یکباره همه چیز تغییر کرد.

سینمای مورد نظر شما یا همان سینمای قهرمانی سالهاست که منسوخ شده است، چرا؟

سینمای امروز به الگو و قهرمان نیاز دارد. الگو هایی با اخلاق و ورزشکار که جوانان با دیدن آن ها تشویق به انجام این اعمال خوب شوند. اما سینمای این روز ها به هیچ وجه الگو های خوبی را به جامعه معرفی نمی کند.

جایزه گرفتن در جشنواره فجر را دوست دارید؟ این هم جزو آرزوهای بازیگری فرهاد مهادیان است؟

رفتن به جشنواره فجر و دریافت سیمرغ بلورین برای من اهمیت زیادی دارد. وقتی تولیدات و افراد متنوع باشند جایزه به همه می رسد، اما هم اکنون به عده محدودی از افراد جایزه می رسد.

برخی بازیگران با چندین کار به فجر می روند و برخی آرزوی حضور دارند. این تقسیم کمی ناعادلانه نیست؟

قعطاً همین طور است. هر سال که می گذرد برخی بازیگران سه تا چهار فیلم در جشنواره حضور پیدا می کنند و سیل عظیمی از بازیگران ما بابت این روند بیکار شده اند. این توزیع ناعادلانه نقش در سینما واقعاً بسیاری را با مشکلات فراوانی روبرو کرده است.

با این وضع آیا انگیزه ای برای حضور در فجر باقی مانده است؟

مهم تر از جواب این سوال، برای من سؤال است که این بازیگران که چهار پنج تا فیلم در جشنواره دارند با چه انگیزه ای به جشنواره می روند. این ها خودشان با خودشان رقابت می کنند و این رقابتی کاملاً بی معنا است. حال اگر سه فیلم با سه بازیگر متفاوت به جشنواره بیایند رقابت واقعی رخ خواهد داد.

با تمام این اوصاف نمی خواهید به سینما برگردید؟

این روز ها برای بازی در ۵ فیلم به من پیشنهاد شده است. اما تأسف بار است که بگویم آن ها دنبال بازیگر سرمایه گذار هستند و یا می گویند با آمدنت اسپانسر جذب کنم. خیلی بد است که خود بازیگر دنبال بودجه باشد و بدتر اینکه من به علت اینکه می توانم پول تزریق کار کنم انتخاب شوم.

شاید به همین خاطر آثار کمی شبیه هم شده اند یعنی بیشتر از اثر نوع تبلیغات آن مهم است؟

دقیقاً همین طور است. وقتی اسپانسر غیرحرفه ای وارد کار شود همه چیز به ویترینی برای آن اسپانسر تبدیل می شود و کار هنری به یک محصول تبلیغاتی تبدیل می شود. ما نیاز به حمایت های مسئولین فرهنگی داریم. اگر برای ادامه راه سینما حمایت مسئولین فرهنگی نباشد کار از این هم بدتر می شود.


آقای بازیگر: قربانی شایعات شدم! +عکس
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند