بازدید: 73

کسب‌وکار زودبازده چالش های اقتصاد دانش‌بنیان کشور/موانع بازگشت نخبگان مقیم خارج به کشور

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 722286
دو نخبه کشوری در مراسم دیدار نخبگان با مقام معظم رهبری ازدغدغه های جوانان و جامعه سخن گفتند.

به گزارش  حوزه فن آوری های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ جمعی از نخبگان کشور با مقام معظم رهبری دیدار داشتند که مشروح سخنان سیدرضا کاظمی دانش ‎آموختۀ کارشناسی ارشد فلسفه و محمدامین صادقی دانش آموختۀ دکتری کامپیوتر و برندۀ مدال برنز جهانی المپیاد کامپیوتر را در زیر می خوانید.

دانش ‎آموختۀ کارشناسی ارشد فلسفه در دیدار با مقام معظم رهبری مطرح کرد:

لزوم تغییر الگوهای حاکم بر هدایت افکار عمومی

سیدرضا کاظمی؛ دانش ‎آموختۀ کارشناسی ارشد فلسفه در مراسم دیدار نخبگان با مقام معظم رهبری با اشاره به سخنان ایشان در دیدار با فعالان فرهنگی و رسانه ای در سال 1392، گفت: در آن دیدار رهبر انقلاب فرمودند: «شهید باقری ابتدا در روزنامه جمهوری مشغول بود و از جنگ چیزی نمی دانست. در هر جای دنیا گفته شود این جوان استراتژیست نظامی تبدیل شد، باور نمی کنند که سرباز صفر در عرض یک سال و چندماه به فرماندۀ موفق نظامی تبدیل شود. اگر در جنگ این اتفاق رخ می دهد چرا در رسانه و سیاست و عرصه های دیگر این کار را نکنیم.»

وی افزود: از همان روز برای رسیدن به الگوی شبیه به امر شما کمر همت بستیم که حاصل آن، مرکز نوآوری فرهنگی است که دو سال از تأسیس آن می گذرد تا به الگوی جدید از فعالیت دانش بنیان مبتنی بر لوازم و اقتضائات فرهنگی و رسانه ای دست یابیم.

کاظمی ادامه داد: شناسایی هسته های انقلابی و گروه های فرهنگی رسانه ای خودجوش مردمی و توانمندسازی و شبکه سازی آنها از اهداف این مرکز است. این گروه ها در فرایند شتاب دهی یک ساله با سرمایه گذاری مرکز، اقدام به تجاری سازی ایده های نوآورانه خود در حوزۀ محصولات و خدمات مؤثر چندرسانه ای می کنند. در پایان این فرایند، مؤسساتی مستقل، پایدار و با محتوا شکل می گیرند که می توانند مسیر خود را در فعالیت های دانش بنیان تعریف کنند.

کسب وکار زودبازده از موضوعات مهم دانش بنیان کشور

دانش ‎آموختۀ کارشناسی ارشد فلسفه اضافه کرد: کسب وکار زودبازده و بنگاه ها و شرکت های نوپا از موضوعات مهم در ادبیات فضای نخبگانی و دانش بنیان کشور است که خروجی آن، پیرو روند جهانی، بیشتر در حوزۀ فناوری اطلاعات و ارتباطات و نیازهای روزمره مردم و با بدنۀ مخاطب میلیونی مواجه است و به همین دلیل اثرات فرهنگی زیادی بر زندگی مردم دارند.

وی با بیان اینکه امروزه حوزۀ فرهنگ و ساحت های جدید فرهنگ در بستر فضای مجازی در حال شکل گیری است، تأکید کرد: چالش اساسی کشور، خلاء محتوا و توجه به حوزۀ محتوا یعنی تربیت خالقان محتوای انقلابی است. در 15 سال گذشته، سرمایه گذاری بسیاری در زیرساخت های و سرویس های اینترنتی و افزایش پهنای باند، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، تلویزیون های تعاملی در دو فصل اساسیِ زیرساخت اپراتورهای داخل و نیز بازار سرمایه های کاربر محور صورت گرفته است اما توجه و سرمایه گذاری کافی در حوزۀ محتوا که بناست سوار بر بستر سرویس ها باشد، به طور مناسب انجام نشده و پدیده هایی مانند قاچاق محتوا یا واردات محتوا رخ داده است.

کاظمی با بیان اینکه سرعت نهادهای حاکمیتی مانند  شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی، وزارت ارشاد و وزارت ارتباطات در تنظیم گری محتوا، با سرعت و شتاب فزایندۀ مجموعه محتوای وارداتی برابر نیست، گفت: با ادامۀ روند کنونی، نه تنها پس از چشم انداز 1404 پیشتاز منطقه نخواهیم بود، بلکه در داخل نیز به مرور و در میان مدت، هدایت افکار عمومی و شئون زندگی ایرانیان از دست حاکمیت و جریان انقلابی خارج می شود.

اعتقاد اکثر مدیران کشور به مدل پیشرفت غربی

وی افزود: ورود نهادهای حاکمیتی عموماً شکلی، تصدی گرایانه، بدون پشتوانۀ محتوایی و فاقد الگوی بومی است که متأسفانه این موضوع ناشی از اعتقاد اکثر مدیران کشور به جریان های گوناگون سیاسی، مدل پیشرفت غربی و کپی برداری و پیاده سازی آنها در داخل است.

کاظمی ادامه داد: امروزه شاهد توسعۀ روزافزون سرمایه گذاری خارجی در حوزۀ سرویس های خدمات کاربر محور هستیم. تنها یک نمونه از این سرمایه گذاری که یک شرکت خارجی در حال انجام آن است، مبلغی معادل یک میلیارد دلار  و منطقی بوده که این میزان سرمایه گذاری برای تولید محتوا و محصول متناسب با اهداف شرکت مذکور است.

دانش ‎آموختۀ کارشناسی ارشد فلسفه تصریح کرد: این روند در چارچوب برنامۀ دشمن برای ورود به حوزه های فناوری و اقتصاد مؤثر و همچنین سبک زندگی و ذهنیت مردم خاصه نسل آینده و با تمرکز بر کارآفرینان، زنان و جوانان در حال شکل گیری است و بعید نیست در آینده، شاهد حباب کارآفرینی و سرمایه گذاری خارجی در این حوزه باشیم.

لزوم تدوین جایگاه رسانه در اسناد بالادستی

کاظمی اظهار کرد: برای پیشبرد انقلاب در برابر این چالش ها، نیاز است آرایش فرهنگی و رسانه ای کشور و الگوهای حاکم بر هدایت افکار عمومی تغییر یابد. دیگر نمی توان به صرف داشتن پیوست فرهنگی و رسانه ای برای برنامه های کلان اکتفا کرد. لازم است جایگاه رسانه در اسناد بالادستی تبیین و اندیشه راهبردی در این حوزه توسط اندیشکده های تخصصی و ترجیحاً خصوصی تدوین شود.

وی اضافه کرد: فرهنگ را باید امری عمومی و مردمی دانست اما این موضوع به معنای بی ضابطه بودن نیست؛ بلکه باید با مهندسی دقیق و عملیاتی، با تعریف نظام اولویتی مشخص و رفع اختلافات موجود در قرارگا ه های فرهنگی به آن پرداخته شود. برای رسیدن به این مطلوب، باید از حرکت مجموعه های فرهنگی خودجوش و مردمی حمایت شود اما نه حمایتی قلک گونه؛ بلکه حمایتی هوشمند برای استقرار و پایداری مجموعه ها.

ایجاد صندوق سرمایه گذاری برای حمایت از تولید محتوای مجازی

کاظمی خاطرنشان کرد: باید ایجاد صندوق سرمایه گذاری و حمایت از تولید محتوای فضای مجازی برای حمایت هدفمند و سرمایه گذاری خطرپذیر در این حوزه به کمک بخش خصوصی با همکاری نهادهای مربوط انجام شود. گسترش الگوی حمایتی و تربیتی تجربه شده و موفق موجود در قالب مراکز آموزش نوآوری و مجموعه های مشابه در جهت فعال کردن زیرساخت های موجود و معطل مانده انسانی با رویکرد تمرکز زدایی از پایتخت و توسعه شهرستان ها و توجه به رسانه های قشری و محلی، یکی دیگر از راه های برون رفت از وضعیت فعلی است.

دانش ‎آموختۀ کارشناسی ارشد فلسفه ادامه داد: چالش های پیشروی شرکت های دانش بنیان و کمبود قوانین تسهیلگر برای تقویت مجموعه های کوچک برای راه اندازی کسب وکار نوپا، ضعف در قوانین مالکیت معنوی، فرآیند پیچیده و زمان بر ثبت شرکت، به روز رسانی نشدن قوانین تجارت، سختگیری در قوانین مالیات، کار و تأمین اجتماعی برای شرکت های نوپا، از دیگر مشکلات موجود است که لازم است برای رفع آنها، رویداد کارآفرینی و سرمایه گذاری خطرپذیر تدوین شود تا زیست بوم اقتصاد دانش بنیان مطلوب ایجاد شود.

به غرب اعم از آمریکا و اروپا نمی توان اعتماد کرد

وی در بخش صحبت های خود به موضع گیری اخیر رئیس جمهور آمریکا اشاره کرد و گفت: ترامپ، به عنوان نماد فرهنگ غرب و فرهنگ غربی، بار دیگر لب به یاوه گویی باز کرد و یک بار دیگر برای ملت و مسئولان ایران مشخص شد که نمی شود به غرب اعم از آمریکا و اروپا اعتماد و اتکا کرد. حال که این اجماع در کشور حاصل شده، فرصت خوبی است برای یادآوری این موضوع که علاوه بر تعهدات و وعده های غرب، به سرمایه، مدل پیشرفت و سبک القایی علم و فناوری غربی نیز نمی توان اتکا کرد.

کاظمی یادآور شد: امروز، وقت رجوع به داخل و سرمایه های داخل و کنار گذاشتن مدل ضدپیشرفت غربی است که متأسفانه عموم صف اول نشینان معتقد به آن هستند اما امروز بار دیگر از این حسینه و در جمع علمی و نخبگانی، مشت محکمی بر دهان یاوه گویان می زنیم و فریاد مرگ بر آمریکا را طنین انداز می کنیم.

ما نسل سوم انقلاب در صحنه هستیم

دانش ‎آموختۀ کارشناسی ارشد فلسفه در پایان با مخطاب قراردادن رهبر معظم انقلاب، گفت: آقاجان، از اعتماد و اطمینانی که شما به ما هدیه کردید، بگویم که خاطرتان آرام باشد. ما نسل سوم انقلاب در صحنه هستیم و ان شاءالله به اتکاری نیروی الهی، عنایت حضرت صاحب الامر (عج) و هدایت حضرتعالی، بزودی کارهای بزرگی در کشور برای انقلاب اسلامی خود رقم خواهیم زد. ای آسمان چشمانت تا بیکرانه/ ابری نگردد این چشم شاعرانه/ پا در رکاب امرتان بودیم و هستیم/ در جنگ نرمی که نباشد عادلانه/ دست علم گیر شما روی سر ما/ تا صبح موعود و ظهور جاودانه.

در ادامه دانش آموختۀ دکتری کامپیوتر در دیدار با مقام معظم رهبری مطرح کرد:

 محمدامین صادقی دانش آموختۀ دکتری کامپیوتر و برندۀ مدال برنز جهانی المپیاد کامپیوتر در مراسم دیدار نخبگان با مقام معظم رهبری با اشاره به اینکه 12 سال پیش در قالب تیم ملی المپیاد کامپیوتر ایران در رقابت های جهانی به موفقیت رسیده است، گفت: بسیار خوشحالم که هر 4 نفر عضو آن تیم، با افتخار ایران را برای ادامۀ زندگی خود انتخاب کرده اند.

وی افزود: در یکی از پنج دانشگاه ها برتر آمریکا تحصیل کردم و سابقۀ کار در شرکت هایی مانند گوگل را نیز در کارنامه دارم اما علی رغم اینکه دولت آمریکا حدود دو میلیارد تومان برای تحصیل من هزینه کرده بود، پس از پایان تحصیل به کشور بازگشتم و در دانشگاه تهران مشغول شدم و چند درس جدید را در قالب دروس دانشگاهی تدریس کردم و در حوزه فناوری هر آنچه را آموخته بودم به صدها دانشجوی کشور انتقال دادم.

صادقی ادامه داد: یکی از حوزه های فعالیتی دیگر، حضور فعال در صنعت بود. با راه اندازی سامانه اینترنتی که مردم را به نیروهای خدماتی مورد نیازشان وصل کند، توانستیم 20 هزار مشتری و هزار نیروی متخصص جذب کنیم.

 اشکالات موجود در فضای کسب وکار مانع بازگشت نخبگان به کشور

دانش آموختۀ دکتری کامپیوتر اضافه کرد: غالب شرکت های آن لاین تاکسی و خدماتی، توسط افرادی تأسیس شده است که در خارج از کشور تحصیل کرده اند. این افراد در عرض یکی دو سال و با کمترین بودجه، سفره ای را پهن کرده اند که امروزه حدود یک میلیون نفر از آن ارتزاق می کنند. این در حالی است که دولت ها برای ایجاد اشتغال باید چند ده هزار میلیارد هزینه کنند. با این حال، اشتغال زایی اینترنتی تاکسی و غیره شاملا تسهیلات نمی شود.

وی تصریح کرد: بر خلاف اقدامات منفی ژورنالیستی و براساس تحقیقاتی که تیم ما انجام داد، اکثر دانشمندان و متخصصان ایرانی مقیم در خارج از کشور، علاقمند بازگشت هستند اما یکی از موانع این اتفاق، اشکالات موجود در فضای کسب وکار است.

اصلاح فضای کسب وکار، نیازمند سیاست گذاری مدبرانه است

برندۀ مدال برنز جهانی المپیاد کامپیوتر خاطرنشان کرد: اصلاح فضاسی کسب وکار، نیازمند سیاست گذاری مدبرانه است. برای این منظور نیاز است، ارتباط خوبی بین سیاست گذاران و تحصیلکرده های اقتصاد وجود داشته باشد. در میان تحصیلکرده های خارج از کشور، عدۀ بسیاری متخصص این فن هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

بیشتر مشکلات کلان و اساسی از جمله محیط زیست و کم آبی، بدهی دولت، بیکاری، بحران های صندوق های بازنشستگی و بانک ها، همگی ناشی از ساختار اشتباه انگیزشی در گذشته است. در ساختار انگیزشی صحیح، منافع نهادهای عمومی و خصوصی در راستای منافع کشور و منافع کشور در راستای منافع نهادهای عمومی و خصوصی تعریف می شود. نخبگان متدین و خیرخواهی در کشور وجود دارند که می توانند برای عبور از این بحران ها حفیظ و علیم باشند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از تمام توجه رهبر گرانقدر و مسؤولانی که واقعاً به دنبال پیشرفت کشور هستند، عمیقاً تشکر می کنم و برای همۀ دست اندرکاران آرزوی توفیق دارم.

انتهای پیام/


کسب‌وکار زودبازده چالش های اقتصاد دانش‌بنیان کشور/موانع بازگشت نخبگان مقیم خارج به کشور
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها