بازدید: 36

صحیفه سجادیه نسخه تامین نیازی های مادی و معنوی است

عضو شورای عالی حوزه در کنگره امام سجاد(ع) گفت: صحیفه سجادیه در سال های اخیر چنان رونقی پیدا کرده که امروز که کنگره عظیم امام سجاد(ع) در اقصی نقاط جهان برگزار می شود و این نشان دهنده جاذبه این اثر گرانسنگ است.
عقیق:از بندرعباس، آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری،  در هفتمین کنگره امام سجاد علیه السلام، در بندرعباس، پیرامون مسئولیت پذیری در پرتو صحیفه سجادیه، اظهار کرد: این کتاب ارزشمند جلوه های مسئولیت پذیری و عواقب عدم مسئولیت پذیری را به مسلمانان گوشزد می کند که باید مورد توجه قرار گیرد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه کشور با اشاره به صاحب اختیار و اراده بودن انسان و همچنین شرافتی که بر دیگر مخلوقات دارد، خاطرنشان کرد: اراده و اختیار بزرگترین پشتوانه مفاهیم اخلاقی از جمله مسئولیت پذیری است.

عضو هیئت رئیسه خبرگان رهبری با بیان اینکه افرادی که براساس وظیفه عمل نمی کنند و به زندگی دنیا به عنوان زندگی مادی نگاه می کنند از منظر قرآن و روایات دچار غفلت و بحران هویتی هستند، تصریح کرد: انسان ها از نظر مسئولیت پذیری به 3 دسته تقسیم می شوند، عده ای مسئولیت پذیرند، عده ای بی تفاوت و عده ای مسئولیت گریز هستند.

وی با اشاره به اینکه خداوند از انسان ها خواسته که مسئولیت پذیرباشند، ابراز کرد: اعضا و جوارح بدن ما در قیامت به خاطر مسئولیتشان مورد پرسش قرار می گیرد، چرا که خداوند برای هر یک از اعضا مسئولیتی در نظر گرفته است.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه انسان گاهی در رابطه با ارحام و گاهی در مورد عهد و پیمان مورد سوال قرار می گیرد یادآور شد: انسان به خاطر اراده و اختیار و تکلیفی که بر عهده اوست باید پاسخگو و مسئولیت پذیر باشد و بر این اساس نمی تواند از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند.

وی با اشاره به این مهم که مسئولیت انسان در برابر خداوند معرفت الله و اطاعت از خداوند است، افزود: بالاترین معرفت معرفت به خداوند است چنان که در روایت آمده هرکس خدا را شناخت بیهوده سخن نمی گوید بی اساس حرف نمی زند و همه چیز را وارد دستگاه گوارشش نمی کند براین اساس این آدم همت می کند برای خدا قیام کند نماز بخواند روزه بگیرد.

معون جامعه و روحانیت جامعه مدرسین حوزه در رابطه با ویژگی های انسان مسئولیت پذیر عنوان کرد: اگر کسی خدا را شناخت و در برابر خدا احساس مسئولیت کرد دیگر نسبت به خود، خانواده و اموالش حساب باز نمی کند بلکه همه حساب ها را برای خدا باز می کند و اگر این اشیا در مسیر محبت الهی قرار گرفتند آن ها نیز جایگاه پیدا می کنند.

آیت الله حسینی بوشهری، پیرامون ویژگی های انسان های مسئولیت گریز، خاطرنشان کرد: انسان های مسئولیت گریز دچار فراموشی خدا و در نتیجه آن خود فراموشی و بحران هویت می شوند، تحت تاثیر آرای دیگران قرار می گیرد و کورکورانه وارد میدان می شود.

وی درخصوص کشورهای به ظاهر مسلمان که از استکبار جهانی حمایت و کورکورانه از آمریکا پیروی می کنند، تصریح کرد: وقتی رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا سخنی علیه ایران می گوید این مزدوران کورکورانه از او تبعیت می کنند، چراکه این افراد خود را گم کرده اند، براین اساس این انسان های مسئولیت گریز به جای آن که در میانمار وارد میدان شوند و جلوی نسل کشی مسلمانان را بگیرند، امکانات را در اختیار افرادی قرار می دهند تا مسلمانان را در مرزهای خودشان بکشند که به گفته قرآن دچار عذاب سختی خواهند شد.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به آیات قرآن کریم بیان کرد: مسئولیت گریزی انسان را به جایی می رساند که قرین شیطان می شود.

وی با بیان اینکه مسلمانان ارزش و مقدار کتاب صحیفه سجادیه را ندانسته اند، افزود: روزی که آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره) یک نسخه از این کتاب را برای عالم بزرگ اهل سنت مصر جناب طنطاوی می فرستد. او می گوید یکی از بدبختی های ما مسلمانان است که تاکنون این کتاب گرانقدر از سلاله پیامبر(ص) را نشناخته ایم و در ادامه ابراز می کند هرچه به این کتاب نگاه می کنم از سخن مخلوق بالاتر و از سخن خالق پایین تر است.

آیت الله حسینی بوشهری ادامه داد: ابن جوزی می گوید امام زین العابدین(ع) اگر این املا و انشا و کیفیت سخن گفتن او به پیشگاه پروردگار عالم نبود، ما امروز نمی دانستیم به چه کیفیت استغفار کنیم و به خداوند عرض حال کنیم.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه در رابطه با فراگیر شدن مفاهیم عالی صحیفه سجادیه در کشورهای مسلمان، یادآور شد: صحیفه سجادیه در سال های اخیر چنان رونقی پیدا کرده که امروز کنگره عظیم امام سجاد(ع) در اقصی نقاط جهان برگزار می شود و این نشان دهنده جاذبه صحیفه سجادیه است.

عضو هیئت رئیسه خبرگان رهبری با اشاره به اینکه در کتاب صحیفه پیرامون همه جوانب مادی و معنوی زندگی انسان ها سخن به میان آمده است، عنوان کرد: در یکی از دعاهای ارزنده این کتاب آمده است «خداوندا روز و شب و تمام ایام ما به ما این توفیق را عنایت کن تا در جهت خیر در جامعه اسلامی گام برداریم و از بدی های و زشتی ها مهاجرت کنیم و از سنت ها به خوبی حراست کنیم و نگذاریم بدعت ها به جای ارزش ها قرار بگیرد، امر به معروف و نهی از منکر کنیم و از اسلام پاسداری کنیم، برای دین هزینه کنیم نه اینکه دین را هزینه دنیای خود قرار دهیم، باطل را کوچک و حقیر کنیم و پرچم حق را بر افراشته و آن را بزرگ بشماریم، کنار محرومان جامعه باشیم و از آنان فریادرسی کنیم»، سپس امام(ع) به ما می آموزند که اگر خطایا کوتاهی مرتکب شدیم با شجاعت عذرخواهی کنیم.


منبع:حوزهصحیفه سجادیه نسخه تامین نیازی های مادی و معنوی است
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15
 • صحیفه سجادیه نسخه تامین نیازی های مادی و معنوی است


  عضو شورای عالی حوزه در کنگره امام سجاد(ع) گفت: صحیفه سجادیه در سال های اخیر چنان رونقی پیدا کرده که امروز که کنگره عظیم امام سجاد(ع) در اقصی نقاط جهان برگزار می شود و این نشان دهنده جاذبه این اثر گرانسنگ است.
 • دوره معارفی «سبک زندگی معنوی در پرتو آموزه‌های صحیفه سجادیه»


  کانون خبرنگاران نبأ: مسئول فرهنگی خواهران آستان مقدس حضرت معصومه(س) گفت: امور فرهنگی خواهران آستان مقدس از بانوان علاقه‌مند در دوره معارفی «سبک زندگی معنوی در پرتو آموزه‌های صحیفه سجادیه» ثبت نام می‌کند.
 • نسخه دست‌نویس صحیفه سجادیه قرن پنجم رونمایی می‌شود


  گروه ادب ــ نسخه دست‌نویس صحیفه سجادیه متعلق به قرن پنجم هجری به همت سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی رونمایی می‌شود.
 • امام سجاد(ع) لذت دینداری را به مردم چشاند/صحیفه سجادیه؛ نسخه اصیل عرفان


  حجت الاسلام باقی تاکید کرد: اگر امام سجاد(ع) صحیفه سجادیه را انشاء نکرده بودند کشش نسبت به دین در مردم از بین می رفت؛ ایشان دل ها را تسخیر و به اسلام جذب کردند و بعد عقل ها و تفکرات و اندیشه فقهی اسلام را به دست باقرین(ع) سپردند.
 • دعای پنجم صحیفه‌ی سجادیه را مکرر در مکرر بخوانید/ این دعای پنجم صحیفه‌ی سجادیه مال ماست


  با صحیفه‌ی سجادیه انس بگیرید، دعای پنجم صحیفه‌ی سجادیه را مکرر در مکرر بخوانید. این دعای پنجم صحیفه‌ی سجادیه مال ماست. همه‌ی ادعیه‌ی صحیفه‌ی سجادیه همین طور است. آنجائی که ما را به یاد مرگ می‌اندازد، آنجائی که ما را از لغزشها برحذر میدارد، آنجائی که
 • گزیده‌ای از صحیفه سجادیه


  نیایش‌های امام علی‌بن‌الحسین که به صورت مجموعه‌ای از دعا به نام صحیفه سجادیه گرد آمده است.
 • «صحیفه سجادیه» فقط کتاب دعا نیست


  عضو هیأت علمی دانشگاه قرآن و حدیث گفت: «صحیفه سجادیه» تنها کتاب دعا نیست، بلکه همان‌طور که بسیاری از بزرگان هم تأکید کردند کتابی است است که معارف زندگی‌ساز را در اختیار ما قرار می‌دهد.
 • مجمع صحیفه سجادیه در هند راه‌اندازی می‌شود


  گروه بین‌الملل ـ رئیس مؤسسه «فیض عام» حیدرآباد هند در دیدار با وابسته فرهنگی ایران، از آمادگی این مؤسسه برای تأسیس «مجمع صحیفه سجادیه» با کمک خانه فرهنگ ایران در حیدرآباد خبر داد.
 • صحیفه سجادیه؛ کتاب تقوا و انس با خدا


  کانون خبرنگاران نبأ ــ امام جمعه بوشهر در خطبه‌های این هفته نماز جمعه گفت: صحیفه سجادیه، کتاب تقوا، انس با خدا، آموزش آموزه‌های رفتاری انسان به سبک اسلامی و ولایتمداری در عرصه‌های مختلف زندگی است.
 • «صحیفه سجادیه» به سندی ترجمه می‌شود


  گروه بین‌الملل: «صحیفه سجادیه» با همكاری خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد به زبان سندی، ترجمه می‌شود.
 • «صحیفه سجادیه»؛ سفره‌ای الهی است


  امام خمینی(ره) می‌فرماید: صحیفه کامله سجادیه، نمونه کامل قرآن صاعد و از بزرگ‌ترین مناجات عرفانى در خلوتگاه انس است که دست ما کوتاه از نیل به برکات آن است. این کتاب مقدس، همچون قرآن کریم سفره‌ای الهى است.
 • دعای ماه رمضان صحیفه سجادیه


  خواندن فرازهایی ویژه از صحیفه سجادیه در ماه مبارک رمضان از ارزش و جایگاه بسیار بالایی برخوردار است.
 • نماز و انتظار به روایت صحیفه سجادیه


  کانون خبرنگاران نبآ ــ حجت‌الاسلام محمود لطفیان سرگزی در کارگاه آموزشی «نماز و انتظار به روایت صحیفه سجادیه»، گفت: نماز، نردبان ترقی است که هرچه بیشتر با حضور قلب خوانده شود، انسان به مقام بالاتر می‌رود.
 • صحیفه سجادیه؛ مژده‌دهنده روشنی و پاک‌دلی


  کانون خبرنگاران نبأ ــ رئیس عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی شهر فهرج بیان کرد: بیایید نوروز بهاری خود را با کتاب، طراوت بخشیم؛ همان‌گونه که صحیفه سجادیه از روشنی و آینده حرف می‌زند و یاران امام زمان(عج) ضمن پیروی از مکتب غنی قرآن پاک‌دل، کمال‌خواه و پرسش‌
 • صحیفه سجادیه؛ کتاب درس زندگى و اخلاق


  کانون خبرنگاران نبأ: حجت‌الاسلام محمود لطفیان گفت: در فرازی از سخنان رهبر معظم انقلاب آمده است «توصیه مى‌کنم که بروید صحیفه سجادیه را بخوانید و در آن تدبر کنید. با تدبر خواهید دید که هر یک از دعاهاى این صحیفه سجادیه و همین دعاى مکارم الاخلاق، یک کتاب

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها