بازدید: 47

۱۵میلیون نفر در کشور درگیر اختلالات روانی/ برنامه‌های کوتاه و میان مدت پیشگیری تدوین شود

منبع : فارس نیوز کد خبر: 690977
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بر ضرورت تدوین برنامه کوتاه و میان مدت برای پیشگیری از بروز اختلالات روانی تأکید کرد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، همایون هاشمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با هشدار نسبت به اینکه 15 میلیون نفر در کشور از اختلالات روانی رنج می‌برند از بی توجهی به سلامت روان انتقاد کرد و افزود: باورهای غلط و تابوهای موجود  موجب شده افراد از مراجعه به کلینیک های روان پزشکی و مراکز درمانی امتناع کنند که در این رابطه می طلبد فرهنگ سازی مناسبی انجام شود.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: البته نمی توان تمامی 15 میلیون نفر را بیمار نامید در واقع یک سری اختلالات روانی بسته به شرایط زندگی به صورت مقطعی برای هر فردی پیش می آید که مرتفع کردن آنها نیازمند مراجعه به کلینیک‌های روان پزشکی است.

وی با انتقاد از اینکه بحث سلامت روان و مددکاری اجتماعی در کشور مغفول مانده است، تصریح کرد: این در حالی است که توجه به بخش مشاوره و روان شناسی می تواند بسیاری از اختلالات روانی را کاهش دهد که نیاز به مداخلات جدی تری نداشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر لزوم تقویت بخش مشاوره و روان شناسی، گفت:  سازمان اختصاصی برای این موضوع ایجاد شده اما هنوز نتوانسته است ضریب نفوذ خود را در بین آحاد مردم افزایش دهد؛ به صورت جدی نیاز است مداخله روان شناس در زندگی ایرانیان توسعه پیدا کند تا بسیاری از مشکلات با مشاوره رفع و نیازی به مداخلات بعدی نباشد.

هاشمی با بیان اینکه استرس و اضطراب در میان دانش آموزان کشور به وفور دیده می شود، گفت: می طلبد وزارت آموزش و پرورش با به کارگیری مشاوران متبحر و آگاه به علم روانپزشکی ورودی جدی به این موضوع داشته باشد.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب درمجلس دهم، با بیان اینکه بیکاری، فقر اقتصادی و اعتیاد موتور محرک بیماری های روحی و روانی است، افزود: این مشکلات در نهایت به اختلالات روانی منتهی می شود که اگر افراد درگیر به موقع تحت درمان قرار نگیرند شدت و عمق بیماری آنها افزایش می یابد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی به خانه ملت گفت: آمارهای ارائه شده از افراد درگیر اختلالات روانی جای نگرانی دارد و در واقع شدت و عمق موضوع به اندازه ای است که مسئولان برنامه کوتاه و میان مدت برای پیشگیری از بروز اختلالات روانی و مدیریت آنها تدوین کنند.

انتهای پیام/


۱۵میلیون نفر در کشور درگیر اختلالات روانی/ برنامه‌های کوتاه و میان مدت پیشگیری تدوین شود
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها