بازدید: 43

معلم نباید به دنبال شغل دوم برود/ باب جذب معلم از طریق حق‌التدریس با این روند بسته نمی‌شود

منبع : فارس نیوز کد خبر: 689465
وزیر اسبق آموزش و پرورش با بیان اینکه فردی که تخصصش معلمی است نباید به دنبال شغل دوم برود، گفت: جذب معلم از طریق حق‌التدریس بابی است که بسته نمی‌شود.

محمود فرشیدی وزیر اسبق آموزش و پرورش در گفت وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، با بیان اینکه نداشتن برنامه ریزی بلندمدت باعث شد که به سمت جذب معلمان حق التدریسی برویم، اظهار داشت: مجلس سال ها پیش قانونی تصویب کرد و به کارگیری معلمان حق التدریس را ممنوع کرد اما همچنان این روند ادامه دارد.

وی افزود: در یک شرایط اضطراری، عده ای به عنوان حق التدریس بدون ضوابط خاصی وارد آموزش و پرورش می شوند و پس از مدتی حق آب و گِل پیدا می کنند؛ گاهی ما در آموزش و پرورش اقداماتی انجام می دهیم که تبعات آن را در نظر نمی گیریم.

فرشیدی بیان داشت: مثلاً دوره ابتدایی به یکباره 6 ساله شد و پیامد این تغییر، خالی شدن یک پایه از دوره راهنمایی بود چرا که دانش آموزان پایه پنجم به جای آنکه به پایه اول راهنمایی بروند، به پایه ششم رفتند و در نتیجه این مسئله باعث شد که تعداد آموزگاران برای مقطع ابتدایی به شدت کم باشد و تعدادی از دبیران در مقطع راهنمایی، کلاسی برای تدریس نداشته باشند؛ به عبارتی مشکلات زیادی در حوزه نیروی انسانی پدید آمد.

وزیر اسبق آموزش و پرورش با بیان اینکه نگاه نادرستی به شغل معلمی وجود دارد، اضافه کرد: برخی فکر می کنند تدریس در مقاطع پایین تر و آموزگاری آسان تر است و هرکسی به صرف یک لیسانی می تواند در آن مقطع تدریس کند؛ در واقع نگاه غیرتخصصی به شغل معلمی و نشناختن زوایا و اهمیت آن باعث شده است تا جذب افراد از طرق غیر دانشگاه فرهنگیان افزایش یابد.

وی ادامه داد: آیا این اتفاق می افتد که فردی به صرف داشتن تجربه یا تحصیلات مرتبط، قاضی یا پزشک در مناطق محروم شود؟ اما متأسفانه در کشور ما روان و آینده دانش آموزان کمتر از سلامت ظاهری آنها اهمیت دارد.

فرشیدی با بیان اینکه تصمیم گیری های مختلف در آموزش و پرورش تأثیر زیادی بر روی روان دانش آموزان دارد، گفت: انسان دارای پیچیدگی های زیادی است و هرچه سن فرد پایین تر باشد این پیچیدگی و ظرافت ها بیشتر است و معلم کارورزی ندیده غیرحرفه ای مشخص نیست چه بلایی بر سر روح و روان دانش آموز می آورد.

وزیر اسبق آموزش و پرورش با انتقاد از مفروض داشتن صلاحیت معلمان در نظر تهیه کنندگان طرح «الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش» تصریح کرد: معلم باید به شغل خود عشق بورزد و به اجبار و برای رهایی از بیکاری به معلمی روی نیاورده باشد و حتماً پس از گذراندن دوره های خود، آزمونی برای تأیید صلاحیت او گرفته شود.

وی خاطر نشان کرد: در تمام دنیا، برای معلمی استانداردهای مشخصی در دانشگاه های تربیت معلم وجود دارد و به هرکسی اجازه تدریس داده نمی شود مثلاً در کشور انگلیس برای تدریس درس آلمانی، معلمی انتخاب می کنند که حتماً به کشور و فرهنگ انگلستان علقه و علاقه زیادی داشته باشد چون آموزش زبان، طبیعتاً گرایش به فرهنگ آن کشور ایجاد می کند.

فرشیدی ادامه داد: جذب آزاد از طرق غیر تربیت معلم با نگاه ایجاد اشتغال است زیرا دانشگاه های دیگر معلم تربیت نمی کنند؛ لیسانس رشته های مختلف را تربیت می کنند.

وزیر اسبق آموزش و پرورش عنوان کرد: به نظر می رسد جذب معلم از طریق حق التدریس بابی است که بسته نمی شود؛ مجلس خودش ممنوعیت جذب را تصویب کرده و خودش مجدداً درباره تعیین تکلیف معلمان حق التدریس قانون وضع می کند.

*راهکارهای بلند مدت و کوتاه مدت حل مشکل نیروی انسانی در آموزش و پرورش

وی با بیان اینکه تقویت دانشگاه فرهنگیان راهکاری برای حل مشکل نیروی انسانی آموزش و پرورش در دراز مدت است، گفت: با این وجود، استثنایی که در ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان مطرح شده است اکنون اصل شده و تلاشی برای تقویت این دانشگاه مهم نمی شود.

فرشیدی اضافه کرد: دلیل عدم توجه به دانشگاه فرهنگیان ناشی از عدم باور و شناخت نسبت به جایگاه معلم است؛ باور و نگاه امام(ره) و مقام معظم رهبری به مقام معلم کجا و باور و نگاه مسئولان کجا!

وزیر اسبق آموزش و پرورش راهکار های کوتاه مدتی برای حل مشکل کمبود نیروی انسانی برشمرد و خاطر نشان کرد: استفاده از ظرفیت فرهنگیان شاغل با دادن حق التدریس و اضافه کار بیشتر یکی از راهکارهاست زیرا بسیاری از معلمان به دلیل مشکلات معیشتی به کار دوم روی می آورند و این کار با برنامه ریزی مناسب، باعث رضایت مندی فرهنگیان هم می شود.

وی ادامه داد: استفاده از معلمان بازنشسته ای که به ادامه همکاری با آموزش و پرورش علاقه مند هستند و برنامه ریزی برای آموزش و تربیت تعدادی معلم عمومی برای برخی درس ها هم از دیگر راهکار های کوتاه مدت برای حل مشکل نیروی انسانی در آموزش و پرورش است. 

فرشیدی تصریح کرد: کسی که تخصصش معلمی است نباید به دنبال شغل دوم برود و دستگاه آموزش و پرورش باید برنامه ریزی برای معلمان داشته باشد و برای مناطق محروم هم قائل شدن تسهیلات ویژه باعث می شود تا معلمان به رفتن و کار در آن مناطق علاقه مند شوند و نیاز به حق التدریس و جذب بدون ضابطه آنها کاهش یابد.

انتهای پیام/


معلم نباید به دنبال شغل دوم برود/ باب جذب معلم از طریق حق‌التدریس با این روند بسته نمی‌شود
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

گزارش ها

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!