بازدید: 60

50 حقیقت جالب در مورد ایران از نگاه فکت ریتریور

یک سایت فعال در زمینه امور فرهنگی و توریستی کشورها در گزارشی جالب به بررسی ویژگی های جالب ایران برای مخاطبان خود پرداخت.
نواندیش: سایت Fact Retriever در گزارشی جالب به بررسی ویژگی های جالب ایران برای مخاطبان خود پرداخت.

به گزارش نواندیش، در ادامه به 50 ویژگی ایران جالب ایران از نظر این سایت اشاره می کنیم:

در فارسی، کلمه ایران به معنی «سرزمین آرایان» است.

در سال 2012، رئیس پلیس ایران اعلام کرد که گوگل یک ابزار جاسوسی است. علاوه بر این، دولت ایران می خواهد یک "اینترنت ملی" را ایجاد کند که تحت کنترل دولت باشد.

در ایران، زوج هایی که خواهان مجوز ازدواج هستند، باید یک جلسه طولانی مدت در مورد روش های پیشگیری از بارداری انجام دهند.

ایران اولین بار در سال 1948 در المپیک شرکت کرد و از آن به بعد، به جز سالهای 1980 و 1984، ورزشکاران را به هر بازی المپیک تابستانی فرستاد. ایران از سال 1956 در چندین بازی المپیک زمستانی شرکت کرده است.

تقریبا 14.2 درصد از ایرانی ها چاق هستند و این کشور را جزو 41 کشور با چاقی در جهان می دانند. 

نام رسمی ایران جمهوری اسلامی ایران است. این جمهوری اسلامی در سال 1979 هنگامی که سلطنت سرنگون شد و روحانیون مذهبی به رهبری آیت الله خمینی رهبر معظم انقلاب به قدرت رسیدند، تبدیل به یک جمهوری اسلامی شد.

تهران، پایتخت ایران است. این شهر جزو بزرگترین شهرها و در عین حال آلوده ترین آن در جهان است. برآورد شده که 27 نفر در روز از بیماری های مرتبط با آلودگی هوا میمیرند.

پرچم فعلی ایران در سال 1980 به تصویب رسید و دارای سه نوار افقی برابر سبز، سفید و قرمز است. سبز رنگ اسلام است و نشان دهنده رشد است، سفید، نماد صلح و صداقت است و قرمز برای شجاعت و شهادت است. در مرکز سفید متمرکز شده است نمایشی تلطیف شده از کلمه "الله" و عبارت لا الا اله الله خدا ("هیچ کس شایست عبادت نیست جز خدا") به شکل یک لاله نقش بسته است. در کنار لبه های داخلی نوارهای سبز و قرمز 22 عدد از عبارت الله اکبر ("خدا بزرگ است") نقش بسته است.

در سال 1953، سازمان سیا در یک کد عملیاتی مخفی به نام عملیات آژاکس برای سرنگونی دولت منتخب دموکراتیک ایران دولت مصدق را سرنگون کرد. 

در سال 1979، گروهی از دانشجویان اسلام گرا و انقلابی سفارت آمریکا در تهران را تسخیر کردند. این دانشجویان در حمایت از انقلاب ایران، خواستار تحویل شاه پهلوی شدند که از سرطان رنج می برد شدند. پس از 444 روز، فقط چند دقیقه پس از آنکه رییس جمهور رونالد ریگان مجبور به احضار شد، گروگان ها آزاد شدند.

در طول جنگ ایران و عراق، ایالات متحده به طور رسمی از عراق حمایت کرد و بر دیگر کشورها برای جلوگیری از فروش سلاح به ایران فشار آورد. با این حال، خود ایالات متحده بعدا دریافت که بهتر است بی سر و صدا به فکر فروش سلاح به ایران باشد.

تقریبا نیمی از ایران دارای آب و هوای بیابانی خشک است. این میزان هر سال کمتر از 4 اینچ می رسد.

ایران چهارمین ذخایر نفت جهان را در جهان دارد. خلیج فارس دارای 60 درصد ذخایر نفتی جهان است. ایران به تنهایی ذخایر 125 میلیارد بشکه نفت یا 10 درصد از کل ذخایر جهانی را دارد. ایران حدود 4 میلیون بشکه نفت را هر روز پمپ می کند.

فقط یک رودخانه در ایران، کارون ممکن است توسط قایق و سپس فقط برای فاصله های کوتاه حرکت می کند.

ایران 50 درصد از بازار خاویار دریای خزر را کنترل می کند. تخم مرغ ماهی قزل آلا بلژیک خزر می تواند تا 160 دلار در هر اونس برسد. ماهیان دریایی بلغا در زمان دایناسورها در دریاچه ها شنا می کنند اما ماهیان خاویاری که می توانند تا 100 سالگی زندگی کنند سریعا ناپدید می شوند. محیط زیست استدلال می کند که ممنوعیت کامل خاویار به موجودات باستانی کمک می کند.

ایران یکی از قدیمی ترین تمدن های مداوم جهان است که شهرک های آن 4000 سال قدمت دارد. تقریبا 70 درصد جمعیت ایران زیر سن 30 سالگی هستند.

پس از آنکه شاه ایران در سال 1979 سرنگون شد، ایران از یک سیستم قانونی به قانون اسلامی بازگشت. زنان تحت این قانون به لحاظ ذهنی یا قانونی برابر با مردان نیستند. علاوه بر این، کودکان به عنوان "ماده نر" درک می شوند و فقط توسط بدن زن انکوباتور می شوند. در مورد طلاق، زنان همه زندانیان را از دست می دهند.

در ایران، مردانی که ازدواج نمی کنند، تمام عمر زندگی خود را با خانواده ی خود زندگی می کنند و به عنوان "مرد" (مرد) شناخته می شوند.

یک سازمان ایرانی پاداش 3 میلیون دلاری را برای هر کسی که سلمان رشدی، نویسنده آثار آیات شیطانی را بکشد، ارائه کرد.

از زمان های قدیم، مردم ایران از یک سیستم تامین آب به نام قنات (یا کانات) استفاده کرده اند. این آبهای زیرزمینی را جمع آوری می کند و آن را از طریق تونل ها به مکان هایی می برد که مردم به آن نیاز دارند.

ایرانیان بیش از 2500 سال بافته اند با قالیچه های زیبا. در حال ایجاد قالیچه، ماکریم ایرانی اغلب اشتباه را عمدا انجام می دهد. آنها می خواهند باور کنند که "تنها خدا کامل است". پس از نفت، دومین کالای صادراتی ایران فرش است.

پایتخت ایران تهران است، یعنی "شیب گرم". نزدیک به 12 میلیون نفر در آن زندگی می کنند.

اگر یک زن در ایران مورد تجاوز قرار گیرد، پلیس توانایی مجبور کردن یک مرد برای ازدواج با قربانی خود را با یا بدون موافقت خود، اگر چه او می تواند او را بلافاصله طلاق دهد. در ایران یک زن طلاق دهنده بیشتر از یک دختر متاهل با شکم شکسته ازدواج می کند.

در ایران، زنان بالای نه سال باید در مراکز عمومی حجاب بپوشند. علاوه بر این، قوانین مذهبی اجازه نمی دهد که زنان وقتی که مردان حضور دارند لباس های حمام بپوشند.

ایرانی-آمریکایی تاثیرگذار شامل دارا خسروشاهی، رئیس و مدیر عامل شرکت Expedia، Inc؛ امید کردستانی، معاون پیشین ارشد گوگل؛ اسحاق لاریان، تولید کننده عروسک های براتز؛ دیوید مروه، سازنده جیب های داغ؛ پیر امیدیار، بنیانگذار eBay؛ کریستینا آمان پور، گزارشگر و مت غفاری، کشتی گیر المپیکی دارای مدال نقره بوده است.

فدراسیون بین المللی فوتبال انجمن (فیفا) در سال 2007 حجاب را ممنوع کرد، که مانع بازی تیم فوتبال زنان ایرانی در بازی های مقدماتی بازی های المپیک 2012 شد.

فرهنگ فارسی برای شعر زیبا، فرش های لوکس و باغ های سرسبزاش مشهور است. در واقع کلمه انگلیسی "بهشت" از یک واژه فارسی به معنای "پردیس" می آید.

وزارت امور خارجه ایالات متحده اخیرا از ایران به همراه جمهوری دموکراتیک کنگو، کره شمالی و عربستان سعودی به عنوان مراکز قاچاق انسان نام برده است. دولت ایران تلاش های محدودی را برای جلوگیری از قاچاق جنسی نشان داده است. 

ایران یکی از بالاترین نرخ های رشد شهری در جهان را تجربه کرده است و از سال های 1950 تا 2002 از 27 درصد به 60 درصد رسیده است. تا سال 2030، 80 درصد جمعیت شهری خواهند بود.

ایران یکی از مسیرهای اصلی انتقال هروئین جنوب غربی آسیا به اروپا است. بیش از 3600 ایرانی در 25 سال گذشته با قاچاقچیان هروئین کشته شده اند.

در حالی که روابط همجنسگرایان در ایران ممنوع است، آیت الله روح الله خمینی تصریح کرد که ترنس ها مجاز به انجام عملیات تغییر جنسیت در ایران هستند. از سال 2008، ایران فعالیت های تغییر جنسیت بیشتری را نسبت به هر کشور دیگری در جهان انجام داده است.

ایران یکی از بزرگترین تولید کنندگان خاویار، پسته و زعفران است.

چهره های مشهور کتاب مقدس که در ایران به خاک سپرده شده اند عبارتند از استر، دانیل، کوروش بزرگ، داریوش بزرگ و سنت ثادیه.

ایران دارای یکی از بالاترین میزان اعتیاد به مواد مخدر در جهان است.

 از آنجا که ازدواج سنتی ایرانی بسیار گران است، دولت برای عروسی های عادی و به منظور کاهش هزینه ها و تشویق جوانان ایرانی برای ازدواج مراسمی را هر ساله با هزینه خود برگزار می کند.

در سال 2007، ایران بزرگترین فرش دستباف در مسجد امارات متحده عربی را تولید کرد. این اندازه یک زمین فوتبال بود.

چوگان در اواخر قرن ششم هجری قمری در ایران حضور داشت، عمدتا به عنوان آموزشی برای سواره نظام کار برد داشت.

ایران دارای بالاترین میزان عمل بینی در سرتاسر جهان است، اکنون بینی غربی به شکل بینی مورد نظر زنان جوان ایرانی تبدیل شده است.

ایران 18مین کشور پهناور جهان است که در مجموع 1،648،195 کیلومتر مربع است. این مساحت کمی کوچکتر از آلاسکا است.

در سال 2002، ایران اذعان کرد که برای 18 سال گذشته، با کمک روسیه به دنبال برنامه انرژی هسته ای بوده است. 

شعر در فرهنگ ایرانی جای خاصی دارد. تمام ایرانیان می توانند خطوطی از اشعار معروف ایرانی مانند شعر معروف ایران مانند شاهنامه یا حماسه پادشاهان را می خوانند.

بنای یادبودی توسط شاه مخلوع ایران در سال 1971 برای بزرگداشت 2500 ساله امپراتوری ایران ساخته شد. از زمان انقلاب نام این بنا به " آزادی" تغییر یافته است.

زنان در ایران باید حجاب داشته و پوشیده باشند وگرنه مرتکب عمل خلافی شده اند.

چند همسری در ایران قانونی است و مردان می توانند تا چهار زن داشته باشند. پس از ازدواج، یک دختر دیگر نمی تواند به دبیرستان برود. سن ازدواج دختران در حال حاضر 13 سال است، دختران در 9 سالگی و پسران در 15 سالگی به سن بلوغ برای ازدواج می رسند، سن قانونی ایرانیان برای رای دادن نیز 18 سال است.

محبوب ترین ورزش در ایران فوتبال است. تیم ملی سه بار قهرمانی آسیا را به دست آورده و در 4 دوره مسابقه جام جهانی نیز شرکت کرده است.

از ترکیب جمعیتی ایران بیشتر نژاد فارس (61 درصد)و سپس به ترتیب  آذری ها (16 درصد)، کرد (10 درصد)، لر (6 درصد)، بلوچ (2 درصد)، عرب (2 درصد)، قبایل ترکمن و ترک (2 درصد) و دیگران(1درصد) را تشکیل می دهند.

اسلام مذهب غالب  98 درصد ایرانیان است: شیعه 89 درصد و سنی 9 درصد. سایر ادیان، مانند زرتشتیان، یهودیت، مسیحیت و دین بهایی، 2٪ باقیمانده را تشکیل می دهند.

گربه پرشین یکی از قدیمی ترین گونه های جهان است. آنها نخستین بار در فلات  ایران ظاهر شدند، جایی که مژه های ابریشمی آنها از سرما محافظت می کردند. معامله گران ایتالیایی در قرن هفدهم این نژاد را به اروپا آوردند و در آنجا تبدیل به نمادی عجیب و غریب شدند.

جمعیت ایران در سال 2012 برابر با 78،868،711 نفر بوده است و این کشور 18امین کشور پرجمعیت جهان لقب گرفته است.

یک زلزله در دسامبر 2003 در یکی از شهر های جنوب ایران به نام بم رخ داد که بیش از 30 هزار نفر را کشت.

در ایران، ماست به عنوان "شیر ایرانی" معروف است و بسیاری از ایرانی ها هر روز از آن استفاده می کنند. این ماده غذایی برای درمان زخم ها، از بین بردن آفتاب سوختگی و حتی طول عمر استفاده می شود. بعضی از ماست به عنوان ماسک صورت نیز استفاده می کنند.

50 حقیقت جالب در مورد ایران از نگاه فکت ریتریور
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

گزارش ها

گزارش الجزیره از حال و هوای اردوگاه دموکرات ها و انتخابات 2020؛ در جستجوی یک نامزد همه فن حریف

گزارش الجزیره از حال و هوای اردوگاه دموکرات ها و انتخابات 2020؛ در جستجوی یک نامزد همه فن حریف

​گزارشی از روند درمانی سهراب مرادی در آلمان

​گزارشی از روند درمانی سهراب مرادی در آلمان

گزارش عملکرد دستگاه‌های اجرایی در اجرای قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی به قوه قضائیه ارجاع شد

گزارش عملکرد دستگاه‌های اجرایی در اجرای قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی به قوه قضائیه ارجاع شد

گزارش عدم اجرای قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی به قوه قضاییه ارجاع شد

گزارش عدم اجرای قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی به قوه قضاییه ارجاع شد

گزارش رسانه صهیونیستی درباره سفر پمپئو به خاورمیانه و اهداف ضد ایرانی آمریکا

گزارش رسانه صهیونیستی درباره سفر پمپئو به خاورمیانه و اهداف ضد ایرانی آمریکا

آمادگی نیروی انتظامی برای خدمتگزاری به زائران راهیان نور/ تاکنون هیچ مشکلی گزارش نشده و حادثه خاصی نداشتیم/ تحقق بیانیه گام دوم انقلاب دردستور کار ناجا

آمادگی نیروی انتظامی برای خدمتگزاری به زائران راهیان نور/ تاکنون هیچ مشکلی گزارش نشده و حادثه خاصی نداشتیم/ تحقق بیانیه گام دوم انقلاب دردستور کار ناجا

ماجرای درهم کوبیدن جوادخیابانی توسط یک گزارشگر دربرنامه زنده

ماجرای درهم کوبیدن جوادخیابانی توسط یک گزارشگر دربرنامه زنده

حاجی دلیگانی: هنوز گزارش کمیسیون عمران در خصوص سقوط هواپیما یاسوج در اختیار نمایندگان قرار نگرفته

حاجی دلیگانی: هنوز گزارش کمیسیون عمران در خصوص سقوط هواپیما یاسوج در اختیار نمایندگان قرار نگرفته