بازدید: 46

روحانی در تماس تلفنی رئیس‌جمهور فرانسه:مخلوط کردن تعهدات بین‌المللی با اختلافات داخلی یک کشور می‌تواند برای اعتماد جهان بسیار خطرناک باشد/ برجام به هیچ‌وجه قابل‌مذاکره نیست

منبع : سایت خبری نامه نیوز کد خبر: 682223
رئیس‌جمهور در تماس تلفنی رئیس‌جمهور فرانسه با اشاره به نقش برجام در توسعه و تعمیق روابط تهران و پاریس، گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده است روابط خود را با فرانسه در همه عرصه‌های موردعلاقه دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی توسعه و تعمیق بخشد.
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی جمعه شب در تماس تلفنی "امانوئل مکرون" با وی، به اعلام رئیس‌جمهور فرانسه برای دیدار رسمی از تهران در سال آینده میلادی اشاره کرد و اظهار داشت: ایران و فرانسه می‌توانند گام بلندتری برای استحکام روابط در عرصه‌های موردعلاقه بردارند.

به گزارش نامه نیوز رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به  تصمیمات احتمالی واشنگتن و تأکید رئیس‌جمهور فرانسه بر حمایت قاطع اتحادیه اروپا و پاریس از برجام و ضرورت اجرای مفاد آن از سوی همه طرف‌ها ، گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها مرجع اعلام پایبندی ایران بر تعهداتش در برجام است و مخلوط کردن تعهدات چندجانبه و بین‌المللی با اختلافات داخلی آمریکا می‌تواند برای اعتماد جهان بسیار خطرناک باشد.

 روحانی با بیان اینکه هر اقدام رئیس‌جمهور آمریکا علیه برجام ضربه به قراردادی چندجانبه است ، تأکید کرد: برجام به هیچ‌وجه قابل‌مذاکره نیست و همه طرف‌ها باید به تعهداتشان در قبال آن پایبند باشند و نباید اجازه داد رئیس‌جمهور آمریکا و یا کنگره این کشور دست به اقدامات نادرستی علیه برجام بزنند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: متأسفانه دولتی در آمریکا حاکم است که نمی‌خواهد نه‌تنها نسبت به برجام بلکه در قبال برخی دیگر از تعهدات و مقررات بین‌المللی پایبند باشد و این شیوه لطمه جدی به اصل میز مذاکره در عرصه جهانی وارد می‌کند.

 روحانی با بیان اینکه ایران به تعهدات خود نسبت به برجام پایبند است و به همکاری خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه می‌دهد، گفت: برجام پایه و اساس اعتماد میان ایران و کشورهای 1+5  است و استحکام این توافق ، پایه اصلی برای گفت‌وگو و مذاکره راجع به مسائل دیگر با اتحادیه اروپا است.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: اتحادیه اروپا و ایران باید با همکاری یکدیگر در برابر اقدامات مخرب و نادرست نسبت به برجام ایستادگی کنند.

رئیس‌جمهور فرانسه نیز در این گفت‌وگوی تلفنی  تأکید کرد که پاریس مصمم است روابط خود را با تهران در همه عرصه‌ها گسترش دهد .

امانوئل مکرون به تلاش‌های آمریکا علیه برجام اشاره کرد و گفت: اتحادیه اروپا و فرانسه قاطعانه از برجام دفاع می‌کنند و به اجرای کامل آن متعهد هستند و از ایران نیز می‌خواهیم به رغم تلاش‌های واشنگتن ، به همکاری خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه داده و به تعهداتش در برجام پایبند بماند.

وی با بیان اینکه در سال آینده میلادی از جمهوری اسلامی ایران در قالب هیأتی عالی‌رتبه دیداری رسمی خواهد داشت، گفت: دامنه‌ گسترده‌ای از موضوعات دوجانبه ، منطقه‌ای و بین‌المللی وجود دارد که مایلم در آن سفر با مقام‌های ایرانی راجع به آنها گفت‌وگو و تبادل‌نظر کنم.

رئیس‌جمهور فرانسه سیاست‌های کاخ سفید در قبال برجام را ناشی از اختلافات داخلی واشنگتن برشمرد و بار دیگر از واشنگتن خواست به تعهداتش پایبند بماند.

روحانی در تماس تلفنی رئیس‌جمهور فرانسه:مخلوط کردن تعهدات بین‌المللی با اختلافات داخلی یک کشور می‌تواند برای اعتماد جهان بسیار خطرناک باشد/ برجام به هیچ‌وجه قابل‌مذاکره نیست
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها