بازدید: 45

پاسخ به پرسش‌های رایج شما درباره تبخال

منبع : فردا نیوز کد خبر: 677802
بیش از نیمی از ما حتما دچار ویروس HSV-1 شده‌ایم که اغلب به خاطر روبوسی با آشنایان انتقال پیدا می‌کند. پس چرا این وسط تنها عده‌ای از افراد بدشانس دچار تبخال می‌شوند؟

بیش از نیمی از ما حتما دچار ویروس HSV-1 شده‌ایم که اغلب به خاطر روبوسی با آشنایان انتقال پیدا می‌کند. پس چرا این وسط تنها عده‌ای از افراد بدشانس دچار تبخال می‌شوند؟

الودکتر: بیش از نیمی از ما حتما دچار ویروس HSV-1 شده ایم که اغلب به خاطر روبوسی با آشنایان انتقال پیدا می کند. پس چرا این وسط تنها عده ای از افراد بدشانس دچار تبخال می شوند؟ جواب این سؤال تا حد زیادی به ژن شما مربوط می شود. در تحقیقی مشخص شده افرادی که متحمل تبخال می شوند٬ شش ژن مشترک دارند. سه تا از این ژن ها به این مربوط می شود که HSV-1 چگونه باعث فعالیت مجدد و در نتیجه عود کردن تبخال می شود.
چه زمانی تبخال مسری می شود؟
تبخال به خاطر آسیب پوستی رخ می دهد که طی آن ویروس هرپس داخل سلول های عفونی بازتولید می شود. از زمانی که پوست قرمز می شود و خارش پیدا می کند٬ ویروس HSV-1 ظاهر شده و می تواند منتشر شود. تبخال ها زمانی بسیار مسری می شوند که تاول ها شکل گرفته و سرشان باز می شود٬ تا زمانی که پوست به طور کامل التیام پیدا کرده و دوباره به شکل طبیعی خود باز گردد. اما برخی از افراد می توانند ویروس آن را از طریق بزاق دهان در هر زمانی انتقال دهند٬ حتی اگر هرگز دچار تبخال نشده باشند.
ویروس تبخال چگونه منتشر می شود؟
HSV از طریق مایعات بدن منتشر می شود. ویروس تبخال اغلب روی لب فردی که دچار عفونت شده وجود دارد٬ حتی اگر هیچ جراحت آشکاری نداشته باشد. یکی از راه های اصلی انتقال و انتشار آن از راه بوسیدن است. از آنجایی که ویروس HSV-1 می تواند در بزاق هم زندگی کند٬ استفاده ی مشترک از ابزارها و وسایل آشپزخانه یا داشتن لیوان های مشترک برای نوشیدن هم می تواند باعث انتشار ویروس آن شود. رابطه جنسی دهانی هم منجر به عفونت ویروس HSV-1 در ناحیه تناسلی فرد می شود.
چطور می توان از انتشار ویروس آن پیشگیری کرد؟
زمانی که دچار تبخال می شوید سعی کنید جوانب احتیاط را رعایت کنید: کسی را نبوسید٬ از مسواک ها٬ قاشق و چنگال یا لیوان های مشترک استفاده نکنید٬ و رابطه جنسی دهانی نداشته باشید. رعایت این نکات تا حد زیادی از انتشار بیشتر ویروس HSV-1 پیشگیری می کند.
آیا نقاط دیگر بدن هم تبخال می زند؟
اگر تبخالی روی لب ایجاد نشده باشد٬ آیا باز هم تبخال خواهد بود؟ این مسئله چندان شایع نیست٬ اما تبخال ها می توانند در هر جایی روی صورتتان پیدا شوند٬ از جمله روی گونه ها٬ چانه و یا بینی. در اکثر افراد٬ تبخال ها روی یک ناحیه ثابت ایجاد می شود.
آیا می توانید آن را در بدن خود پخش کنید؟
این کار شدنی است٬ البته در موارد نادر که بتوان ویروس تبخال را از یک نقطه از بدن به نقطه ای دیگر پخش کرد. این کار از طریق لمس تبخال و بعد لمس تکه ای از پوست بریده شده یا غشای مخاطی آن-یعنی لایه محافظتی نمناک پوست که در نقاطی مانند چشم ها و واژن وجود دارد- رخ می دهد. این کار به عفونت پوستی ویروس هرپس می انجامد. شما می توانید از طریق شستن دست ها و لمس نکردن تبخال٬ از انتشار آن یا خودتلقیحی جلوگیری کنید.
چه زمانی ویروس هرپس٬ چشم را عفونی می کند؟
سایر نقاطی که ویروس تبخال می تواند آن را عفونی کند انگشت و چشم است. تبخال چشم اغلب روی قرنیه رخ می دهد. این یکی از شایع ترین عفونت هایی است که منجر به نابینایی قرنیه در ایالات متحده می شود. برای پیشگیری از آسیب چشمی باید سریعا آن را درمان کرد. تبخال انگشت بسیار دردناک است. وقتی بچه ها دچار این تبخال می شوند٬ در اکثر موارد علتش آن است که ویروس آن را از طریق مکیدن انگشتان منتشر می کنند.


پاسخ به پرسش‌های رایج شما درباره تبخال
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13
 • پاسخ به پرسش‌های رایج شما درباره تبخال


  بیش از نیمی از ما حتما دچار ویروس HSV-1 شده‌ایم که اغلب به خاطر روبوسی با آشنایان انتقال پیدا می‌کند. پس چرا این وسط تنها عده‌ای از افراد بدشانس دچار تبخال می‌شوند؟
 • زنان بعد از زایمان، پاسخ به شش پرسش رایج


  زایمان پس از بارداری یک برهه زمانی خاص است، که زنان سوالات بسیاری درباره‌اش دارند. اینکه حاملگی بر بدن تاثیری می‌گذارد؟
 • پاسخ به پرسش های رایج پوستی در بهار


  سلامت نیوز-*دکتر محمد علی نیلفروش زاده: مراقبت از پوست فصل نمی شناسد و باید این کار را مانند نیاز به غذا برای بدن دانست و به سلامت پوست بها داد و آن را از آلودگی های محیطی حفظ کرد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از زندگی آنلاین، در فصل بهار، هر روز که
 • درمورد سلامت زنان، پرسش و پاسخ های رایج


  من حدود5 ماه پیش سقط داشتم که17 هفته بودم که بعدازسقط تا چند ماه از سینه هام شیر میومد.
 • علایم یک بارداری موفق، پرسش و پاسخ‌ هایی رایج


  یک حقیقت مسلم این است که: برای بارداری؛ مادر باید از قبل از لحاظ عاطفی آماده داشتن فرزند باشد.
 • پاسخ به ۴ پرسش درباره مصوبه سنا


 • درباره خواب کودکان، چند پرسش و پاسخ


  بعضی از کودکان هنگام خوابیدن به شیئی وابسته می‌گردند، مانند پتو، پارچه، اسباب بازی نرم و حتی لباس مادر یا کهنه‌ای که به‌پای او میگذارند.
 • ۲۱ پرسش بی پاسخ درباره طرح جدید ترافیک


  مدیران تازه شهری می خواهند طرح ترافیک تهران را تغییر دهند؛ اصرار بر این است که این تغییرات درسال آینده اجرایی شود اما طرح ابهامات زیادی دارد که هنوز جواب روشنی به آنها داده نشده است.
 • ۲۱ پرسش بی پاسخ درباره طرح جدید ترافیک


  مدیران تازه شهری می خواهند طرح ترافیک تهران را تغییر دهند؛ اصرار بر این است که این تغییرات درسال آینده اجرایی شود اما طرح ابهامات زیادی دارد که هنوز جواب روشنی به آنها داده نشده است.
 • پرسش‌ها و پاسخ‌ها درباره خداشناسی و خدادوستی


  کانون خبرنگاران نبأ: پنجاه و نهمین نشست از گفت‌وگوهای نوین پژوهشی با معرفی کتاب «پرسش‌ها و پاسخ‌ها درباره خداشناسی و خدادوستی» در قم برگزار می‌شود.
 • پرسش و پاسخ درباره جراحی بینی


  رینوپلاستی (اصلاح شکل و عملکرد بینی) قدیمی ترین عمل جراحی زیبایی است. قدمت عمل جراحی رینوپلاستی بیش از 3 هزار سال است و اصلاح بینی و بهبود عملکرد آن یکی از پیچیده ترین عمل های جراحی پلاستیک است.
 • پاسخ‌ رهبرانقلاب به پرسش‌های مردم درباره حج


  مقام معظم رهبری در پاسخ به جدیدترین استفتائات مربوط به امنیت حج، خرید فیش آزاد، حج با مال قرضی، امتحانات دانشگاه در زمان حج و ... نظرشان را اعلام کردند.
 • پاسخ به پرسش های کودکان، درباره مسائل جنسیتی


  بسیاری از والدین تصور می کنند اگر پیرامون مسایل جنسیتی با کودکشان صحبت کنند، افکار کودکان شان به سمت تجربه های جنسی تشویق و هدایت می شود.
 • چند پرسش بی پاسخ درباره ترور شهید لاجوردی


 • پاسخ به پرسش‌های اساسی درباره کارت سوخت


  از چند روز پیش شمارش معکوس برای آغاز طرح الزام استفاده از کارت سوخت شخصی آغاز شد و مالکان وسایل نقلیه در تب‌وتاب دریافت این کارت بودند و اکنون بار دیگر بر ضرورت استفاده از کارت هوشمند سوخت برای سوخت‌گیری در جایگاه‌های عرضه از روز سه‌شنبه (۲۲ مردادماه

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها