بازدید: 97

تاخیر دولت در واگذاری پروژه‌های نیمه تمام عمرانی / ۶۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام نیاز است

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 662031
رئیس مجلس گفت: ۶۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام نیاز است.
تاخیر دولت در واگذاری پروژه های نیمه تمام عمرانی / ۶۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اتمام پروژه های نیمه تمام نیاز استبه گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، علی لاریجانی در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۶ مهرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان ارائه گزارش محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص نحوه عملکرد دولت در واگذاری پروژه های نیمه تمام عمرانی به مردم گفت: واگذاری پروژه های نیمه تمام عمرانی یکی از ۲۰ موضوع مهمی است که نمایندگان و دولت نسبت به تحقق آن توافق داشته اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای اتمام پروژه های نیمه تمام نیاز به ۶۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار است که با وضع کنونی این مهم به نتیجه نخواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه طبق اصل ۴۴ قانون اساسی پروژه های عمرانی پس از اتمام باید واگذار شود، افزود: بنابراین واگذاری پروژه های نیمه تمام امری عقلانی است، زیرا پس از اتمام نیز باید این اتفاق رخ می داد.

لاریجانی با اشاره به اینکه هدف مجلس و دولت در زمینه اتمام پروژه های نیمه تمام عمرانی یکی است، گفت: باید یادآور شد که دولت در این زمینه کمی دیر اقدام کرده است؛ ۳ الی ۴ سال است که نسبت به واگذاری پروژه های نیمه تمام از سوی مجلس تاکید می شود.

وی با اشاره به پیشنهاد دولت در خصوص تامین اعتبار از صندوق توسعه گفت: برای تحقق این مهم نیاز به اذن رهبر انقلاب است، زیرا این مهم در اساسنامه صندوق نیز مورد تاکید قرار گرفته است براین اساس یا باید خود دولت پیگیر موضوع باشد یا از طریق مجلس آن را پیگیری کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اگر دولت برای تسریع در امر واگذاری پروژه های نیمه تمام عمرانی نیاز به قانون دارد مجلس شورای اسلامی آماده همکاری و کمک است، افزود: اعتقاد داریم باید از منابع اندک موجود استفاده بهینه صورت بگیرد.

لاریجانی با اشاره به سایت طراحی شده از سوی سازمان برنامه و بودجه در خصوص پروژه های نیمه تمام اظهار کرد: حتما هیات رئیسه مجلس این سایت را بررسی خواهد کرد و گزارشی از آن به نمایندگان ارائه می کند؛ با توجه به توضیحاتی که ارائه شد سایت مذکور می تواند راهنمای خوبی برای بخش خصوصی در این حوزه باشد.

وی با اشاره به اینکه باید مشخص شود منابعی که از واگذاری پروژه های نیمه تمام عمرانی حاصل می شود چطور به مصرف می رسد، گفت: در قانون برنامه و بودجه برای طرح ها منابع پیش بینی شده لذا در این راستا عنوان شده ۲۵ درصد اعتبار از سوی دولت، ۲۰ درصد از سوی فرد و مابقی توسط بانک ها تامین شود از این رو منابع پروژه هایی که تمام و واگذار شده چطور هزینه می شود؟

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در برخی طرح ها ۲۵۰ یا ۱۵۰ درصد تخصیص یافته است که باید مشخص شود که مبنای قانونی این موضوع چیست، زیرا اختیار داده شده در این حد نبوده است.

انتهای پیام/

تاخیر دولت در واگذاری پروژه‌های نیمه تمام عمرانی / ۶۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام نیاز است
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها