بازدید: 85

محرم در سیمای رسانه ملی

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 660066
دکتر میرباقری معاون سیما، در یادداشتی به طراحی، برنامه‌ریزی و تولید برنامه‌های متنوع در مناسبت های ملی و مذهبی اشاره کرد.

محرم در سیمای رسانه ملیبه گزارش حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ دکتر میرباقری، معاون سیما در یادداشتی به طراحی، برنامه ریزی و تولید برنامه های متنوع در مناسبت های ملی و مذهبی اشاره کرد.

متن یادداشت دکتر میرباقری به شرح زیر است؛

 

رسانه ملی به عنوان فراگیرترین، پرنفوذترین و اثرگذارترین رسانه، همواره کوشیده است در کنار طراحی، تدوین دقیق و هوشمندانه اولویت های محتوایی خود در هیأت های اندیشه ورزی، مفاهیم متعالی و در عین حال جذاب و پرمخاطبی را بر اساس این اولویت ها تعریف و در قالب و ساختارهای متنوع در معرض تماشای مخاطبان قرار دهد. این دغدغه به ویژه برای پرداختن به مناسبت های ملی و مذهبی از اهمیت مضاعفی برخوردار است.

در این میان شبکه های تلویزیونی، چه به واسطه گستره مخاطبان و چه به دلیل وظیفه ای که در حوزه تولید فیلم، سریال و انیمیشن به عهده دارند، تکلیف و وظیفه سنگین تری را احساس می کنند. به طوری که معمولا در تمام طول سال «شوراهای طرح و برنامه فیلم و سریال شبکه ها» و «مرکز سیمافیلم» با بهره گیری از پیشنهادها و ملاحظات ارائه شده از سوی شورای سیاست گذاری معاونت سیما و شورای معارف سیما، بخش قابل توجهی از وقت خود را صرف جست وجوی محتوا و سوژه های بکر و جذاب در حوزه فیلم و سریال می کنند. دشواری پرداختن به این مناسبت ها، هنگامی در شبکه های تلویزیونی بیشتر احساس می شود که چند مناسبت ملی و مذهبی با یکدیگر همزمان شود. معاونت سیما در میانه سال 96 با یکی از همین تقارن ها مواجه شد. همزمان بودن چند مناسبت مهم از جمله آغاز ماه محرم، آغاز هفته دفاع مقدس و بازگشایی مدارس و دانشگاه ها موجب شد تا معاونت سیما برای طراحی، برنامه ریزی و تولید برنامه های متنوع در خصوص این مناسبت ها دورخیز بیشتر و طولانی مدتی داشته باشد. طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، شبکه های تلویزیونی از ماه ها قبل فعالیت وسیعی را به منظور تولید و پخش 1147 ساعت برنامه تلویزیونی به مناسبت ماه های محرم و صفر، 143 ساعت به مناسبت هفته دفاع مقدس، 57 ساعت به مناسبت بازگشایی مدارس و 85 ساعت به مناسبت هفته نیروی انتظامی آغاز کردند.

در این میان، معاونت سیما به منظور عمق بخشیدن به تولیدات خود اهتمام مضاعفی را برای تولید برنامه های نمایشی صورت داده است. این معاونت کوشیده است در کنار اولویت بندی در کنداکتورهای پخش شبکه ها به منظور پوشش کامل همه آنها همزمان گامی ابتکاری و خلاقانه در تولیدات مختلف خود بردارد، به گونه ای که مثلاً در دهه اول محرم، گرچه سریال «پرواز در ارتفاع صفر» در شبکه یک و سریال «شکوه یک زندگی» در شبکه دو با موضوع دفاع مقدس پخش شد، ولی وجه قالب مفهومی و محتوایی آن انتقال آموزه های عاشورایی نظیر ایثار، فداکاری، از خودگذشتگی، شهادت طلبی و حق طلبی به مخاطبان بود.

با فراغت شبکه های تلویزیونی از دو مناسبت هفته دفاع مقدس و بازگشایی مراکز آموزشی، پخش سریال های محرمی «هاتف» از شبکه یک و «عقیق» از شبکه سه در دهه های دوم و سوم محرم، فرصت بیشتری را به مخاطبان داده است تا به شکل مطلوب تری با آموزه ها، مفاهیم و فلسفه قیام عاشورا از قاب برنامه های نمایشی آشنا شوند. البته در همین ایام، تلویزیون از پرداختن به مناسبت هفته نیروی انتظامی نیز غفلت نکرده است و در دهه سوم محرم، همزمان با سریال های عاشورایی، شبکه دو با سریال پلیسی «نوار زرد» مهمان خانه های مردم می شود. شبکه های تلویزیونی در این مناسبت ها با پخش ده ها فیلم سینمایی و تلویزیونی و تولید و پخش حدود صد مجموعه مستند، ده ها انیمیشن و پخش برنامه های ترکیبی، سخنرانی و مداحی پرمحتوا می کوشند سهم خود را در بازنمایی فلسفه قیام عاشورا و احیای معارف و آموزه های آن نظیر فریضه امر به معروف و نهی از منکر و ترویج سبک زندگی حسینی ادا کنند. اقداماتی که گرچه برای مدیران و برنامه سازان تلویزیونی سخت و طاقت فرسا بوده، ولی به واسطه رضایت خاطر طیف وسیعی از مخاطبان و نزدیک تر شدن شبکه های تلویزیونی به افق های روشن ترسیم شده، انگیزه آفرین و امیدوارکننده است.

انتهای پیام/

 

 


محرم در سیمای رسانه ملی
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها