بازدید: 42

فواید آغوز برای نوزاد، چه می‌دانید؟

منبع : نی نی بان کد خبر: 658009
آغوز، حاوی مقادیر زیادی از ویتامین آ است که ضمن محافظت از چشم‌‌ ها، موجب کاهش یافتن احتمال عفونت‌‌ ها می‌ شود.
در شش ماه اول زندگی، بهترین روش برای تغذیة نوزاد، رشد او و تکامل دوره نوزادی و شیرخوارگی، تغذیه با شیر مادر است که اهمیت بسیار زیادی دارد. آغاز تغذیه به صورت انحصاری با شیر مادر، در فاصله یک ساعت اول تولد است که علاوه بر تأمین نیازهای جسمی ‌و فیزیولوژیکی، مکمل نیازهای روانی کودک و به خصوص مادر است. پس، بعد از بارداری اولین شیر مادر بسیار مهم است.

آغوز بهترین شیر مادر!
در مدت تغذیه انحصاری با شیر مادر مخصوصا بعد از وضع حمل زنان باردار، کودک نیازی به مصرف هیچ‌گونه ماده غذایی دیگری و حتی آب نیز ندارد ( البته مصرف قطره مولتی ‌ویتامین یا آ+د ضروری است. همچنین در شرایط بیماری‌ مثل اسهال، مصرف دارو یا اُ.آر.آس اشکالی ندارد ). بنابراین شیر مادر به تنهایی برای تغذیه کودک، کافی است. دلایل این امر عبارت‌اند از: آغوز، سرشار از آنتی‌بادی‌‌ها، سلول‌‌های ایمونولوژیکی فعال و سایر پروتئین‌‌های حفاظتی است، بنابراین به عنوان اولین واکسیناسیون نوزاد عمل، و او را در برابر بسیاری از عفونت‌‌ها حفاظت می‌کند. افزون بر آن به تنظیم سیستم ایمنی در حال تکامل بدن نوزاد کمک می‌کند.

آغوز، حاوی فاکتورهای رشد است که علاوه بر کمک به تکامل و عملکرد مؤثر روده نوزاد، ورود مواد آلرژن و میکروارگانیسم‌‌ها را به بدن نوزاد، مشکل‌تر می‌کند. آغوز، حاوی مقادیر زیادی از ویتامین آ است که ضمن محافظت از چشم‌‌ها، موجب کاهش یافتن احتمال عفونت‌‌ها می‌شود. آغوز، موجب تحریک عمل دفع در نوزاد می‌شود، به نحوی که مکونیوم، سریع از روده خارج می‌شود. این عمل به خروج موادی که سبب زردی نوزاد می‌شوند کمک می‌کند و به این ترتیب احتمال بروز زردی در نوزادان را به حداقل می‌رساند.

واقعا چرا شیر مادر؟
با توجه به رشد فزاینده کودک، شیر مادر تمام نیازهای غذایی را تأمین می‌کند. شیر مادر در مقایسه با شیرهای مصنوعی، شیر مادر بهترین و کامل‌ترین غذاست که احتمال ایجاد آلرژی توسط آن کمتر است. این شیر حاوی آنتی‌بادی‌‌های ضد باکتری و ضد ویروسی است. ماده‌ای در شیر مادر پس از بارداری بوجود می آید که رشد برخی ویروس‌‌ها مانند اوریون، آنفلوانزا و آبله را مهار می‌کند.

همچنین شیر مادر منبع لاکتوفرین است که یک پروتئین متصل به آهن است و تقریباً به طور طبیعی یک‌سوم آن با آهن اشباع می‌شود و اثر مهاری بر رشد E. coli در روده دارد PH مدفوع شیرخوارانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، کمتر از PH مدفوع کودکانی است که با شیر گاو تغذیه می‌شوند. لیپاز نمک‌‌های صفراوی شیر مادر، بعضی میکروب‌‌ها ( ژیاردیا لامبلیا و آنتاموبا هیستولیتیکا ) را از بین می‌برد.

بنابراین زنان باردار باید برای شیر دادن نوزاد خود آماده شود. برخی عوامل مؤثر در شیردهی موفق مادر عبارت‌اند از: سلامت مادر، فعالیت و استراحت متعادل و مناسب، نداشتن اضطراب و تشویش، تغذیه کافی، درمان زود و به موقع بیماری‌‌ها و عفونت‌‌های احتمالی. مادران باید توجه داشته باشند اگر در دوران شیردهی، تغذیه مناسب و کافی داشته باشند نیازی به رعایت رژیم عذایی خاصی برای کاهش وزن ندارند، چون شیر دادن، خود باعث برگشت رحم به اندازة طبیعی می‌شود و خیلی زود مادر به وزن قبل از باردار شدن خود بر می‌گردد.فواید آغوز برای نوزاد، چه می‌دانید؟
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10
 • فواید آغوز برای نوزاد، چه می‌دانید؟


  آغوز، حاوی مقادیر زیادی از ویتامین آ است که ضمن محافظت از چشم‌‌ ها، موجب کاهش یافتن احتمال عفونت‌‌ ها می‌ شود.
 • فواید آغوز برای نوزاد


  در شش ماه اول زندگی، بهترین روش برای تغذیة نوزاد، رشد او و تکامل دوره نوزادی و شیرخوارگی، تغذیه با شیر مادر است که اهمیت بسیار زیادی دارد.
 • آغوز شیر مادر، فواید آن برای نوزاد


  کودکانی که شیر مادر تغذیه می‌کنند از ابتلا به بسیاری از بیماری‌های دوران کودکی محفوظ و مصون هستند و مادران شیرده, کمتر به سرطان سینه دچار می‌شوند.
 • فواید آغوز برای نوزاد، شاید باورتون نشه!


  دو سه روز اول پس از زایمان شیری که توسط پستان‌های مادر تولید می‌شود اغلب غلیظ و زرد رنگ است.
 • فواید آغوز برای نوزاد، کاهش یرقان


  شیر ˈآغوزˈ به عنوان نخستین ماده غذایی کودک با پیشگیری از باز جذب ˈبیلی روبینˈ خطر ابتلا به بیماری یرقان را در نوزادان کاهش داده و در موارد ابتلا نیز از شدت این بیماری می کاهد.
 • فواید آغوز برای نوزاد، آنچه باید بدانید


  مناسب‌ترین روش تغذیه نوزاد بلافاصله پس از تولد، برقراری ارتباط پوستی با مادر و شروع تغذیه نوزاد...
 • آغوز شیر مادر، یک فوق غذا برای نوزاد


  اولین شیر ترشح شده از پستان ها آغوز نام دارد. یک مایع غلیظ، زرد رنگ و محتوی تمام مواد غذایی ضروری که نوزاد شما در آغاز زندگی خارج رحمی به آن نیاز دارد.
 • فواید آغوز شیر مادر


  خوردن آغوز سبب دفع مکونیوم و رشد میکروب های مفید روده می شود.
 • آغوز برای نوزاد، چه فوایدی دارد؟


  پستان‌های شما در چند روز اول پس از زایمان، کلستروم و یا آغوز را تولید می‌کند.
 • فواید آغوز شیر مادر، چه می‌باشد؟


  اولین شیر ترشح شده از سینه‌ ی مادر که آغوز نام دارد از کودک در برابر ترکیباتی به نام «ایمونوگلوبولین A» حفاظت می‌کند.
 • فواید آغوز شیر مادر، چیست؟


  اولین تغذیه نوزاد حتما باید با شیرمادر شروع شود تا نوزاد از فواید آغوز بهره مند شود.
 • فواید آغوز شیر مادر، بدانید


  آغوز حاوی شیر زیادی نیست و مقدار پروتئین آن زیاد و چربی کمتری نسبت به شیر هفته های آینده دارد.
 • فواید آغوز شیر مادر، زمان مهم است؟


  خوردن نخستین قطرات شیر مادر (آغوز) توسط نوزاد ارتباطی با بیماری زردی در نوزاد ندارد.
 • آغوز برای نوزاد، همه آنچه باید بدانید


  آغوز اولین ترشحاتی است که بعد از زایمان از سینه مادر خارج می‌ شود و در انسان، گاو و سایر پستانداران مشترک است.
 • اهمیت آغوز برای نوزاد، مادران تنبلی نکنید


  دو سه روز اول پس از زایمان شیری که توسط پستان‌های مادر تولید می‌شود اغلب غلیظ و زرد رنگ است. به این شیر اولیه، آغوز یا کلستروم می‌گویند که در ایمن‌سازی بدن در برابر عفونت‌ها مفید است.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها