بازدید: 63

افزایش مایع آمنیوتیک در بارداری، خطر دارد؟

منبع : نی نی بان کد خبر: 656131
گاهی اوقات افزایش مایع آمنیوتیک یکی از عوارض جانبی نقصی مادرزادی در جنین است که اجازه بلع به او نمی‌دهد.
گاهی اوقات افزایش مایع آمنیوتیک یکی از عوارض جانبی نقصی مادرزادی در جنین است که اجازه بلع به او نمی‌دهد. جنین، در رحم مادر، مایع آمنیوتیک را می‌بلعد و آن را به صورت ادرار دفع می‌کند با این کار تعادل مایع در کیسه آمنیوتیک حفظ می‌شود. سلامتیسم پلی‌هیدرآمنیو زمانی رخ می‌دهد که در طول بارداری، تجمع مایع آمنیوتیک، در رحم زیاد می‌شود. این پدیده در مقابل اولیگوهیدرآمنیو که به معنی کاهش مایع آمنیوتیک است قرار می‌گیرد. در بیشتر موارد، افزایش مایع آمنیونیک، بی‌ضرر است اما ممکن است بارداری را با مشکلاتی جدی روبه‌رو کند. علایم پلی‌هیدرآمنیو نوع خفیف این مشکل، معمولا علامتی ندارد و منجر به مشکلات بارداری نمی‌شود.

 اما نوع متوسط تا شدید آن با علایم زیر ظاهر می‌شود: 
- تنگی نفس
 - تورم اندام‌های پایینی
 - تورم دستگاه تناسلی خارجی
 - کاهش حجم ادرار
 - یبوست
 - سوزش سر دل
 - احساس گرفتگی در شکم
 علایم بالا، ناشی از افزایش حجم رحم و فشار بر روی دیگر دستگاه‌های بدن است. اگر پزشک تشخیص دهد که رحم شما بیش از حد بزرگ شده است یا در پیدا کردن جنین در رحم مشکل داشته باشد یا نتواند صدای قلب جنین را بشنود، احتمالا دچار پلی‌هیدرآمنیو هستید. افزایش مایع آمنیوتیک می‌تواند از ۱۶ هفتگی به بعد رخ بدهد اما اکثر موارد گزارش شده، مربوط به اواخر بارداری هستند. 

علت بروز پلی‌هیدرآمنیو 
در بیشتر موارد، علت ناشناخته است. پلی‌هیدرآمنیو خفیف، احتمالا به دلیل روند تولید مایع آمنیوتیک در طول بارداری رخ می‌دهد.
 
اما عوامل زیر می‌توانندباعث بروز پلی‌هیدرآمنیو متوسط تا شدید شوند: 
- نقص مادرزادی. گاهی اوقات افزایش مایع آمنیوتیک یکی از عوارض جانبی نقصی مادرزادی در جنین است که اجازه بلع به او نمی‌دهد. جنین، در رحم مادر، مایع آمنیوتیک را می‌بلعد و آن را به صورت ادرار دفع می‌کند با این کار تعادل مایع در کیسه آمنیوتیک حفظ می‌شود. اگر جنین به دلیل مشکلی ژنتیکی قادر به بلعیدن مایع نباشد، حجم مایع در کیسه افزایش می‌یابد. 
- دیابت بارداری. بالا رفتن قند خون مادر می‌تواند باعث افزایش تولید مایع آمنیوتیک شود. این اتفاق می‌تواند زمانی که مادر از پیش از بارداری به دیابت مبتلا بوده و یا در طول بارداری به آن مبتلا شده باشد، رخ دهد. 
- سندرم انتقال خون قل به قل (TTTS). اگر دوقلو باردار باشید، و دوقلوها یک تخمکی باشند، یعنی از یک جفت تغذیه کنند، ممکن است یکی از قل‌ها خون بیشتری نسبت به قل دیگر دریافت کند و این امر باعث افزایش مایع آمنیوتیک شود. 
 - ناهمخوانی گروه خونی. زمانی که گروه خونی مادر دارای آرهاش منفی باشد و گروه خونی جنین آرهاش مثبت باشد، جنین با خطر ابتلا به نوعی کم‌خونی روبه‌رو می‌شود. این مشکل می‌تواند باعث بروز مشکلاتی از جمله پلی‌هیدرآمنیو شود. 
- مشکل قلبی در جنین. این مشکل می‌تواند شامل هرگونه مشکل قلبی از آریتمی جنینی گرفته تا نواقص مادرزادی قلب جنین باشد.

 پیامدهای پلی‌هیدرآمنیو 
همانطور که گفته شد، نوع خفیف آن مشکل جدی‌ای به وجود نمی‌آورد اما نوع شدید آن باعث بروز مشکلاتی می‌شود از جمله:
 - زایمان زودرس 
- تولد نوزاد نارس 
- رشد بیش از حد جنین
 - جداشدن جفت از رحم 
- خونریزی پس از زایمان
 - افتادگی بند ناف
 - جابه‌جایی جنین
 - مرده‌زایی 

آزمایش‌های تشخیصی پلی‌هیدرآمنیو
 اگر پزشک شما مشکوک به افزایش مایع آمنیوتیک شود، ابتدا به کمک سونوگرافی و سپس به کمک یکی از روش‌های زیر از وجود چنین مشکلی اطمینان حاصل می‌کند: 
- تست قند خون (به منظور تشخیص دیابت بارداری) 
- آمنیوسنتز (به منظور تشخیص ناهنجاری‌های ژنتیکی) 
- تست بدون استرس (به منظور تشخیص ناهنجاری در قلب جنین) 
- سونوگرافی داپلر (سونوگرافی قوی‌تر به منظور مشاهده سیستم گردش خون جنین)

 درمان پلی‌هیدرآمنیو
 برای درمان نوع شدید این مشکل، ابتدا نظارت پزشک بیشتر می‌شود تا شرایط مادر و جنین به دقت بررسی شود. درصورت یافتن علت افزایش مایع آمنیوتیک، پزشک تلاش می‌کند تا علت را برطرف کند یا آن را تحت کنترل درآورد. اگر نتوان علت را برطرف کرد و افزایش مایع آمنیوتیک ادامه بارداری را با خطر مواجه کند، پزشک به کمک یک سوزن بلند، مقداری از مایع آمنیوتیک را خارج می‌کند.
 به علاوه به کمک دارو نیز می‌توان میزان تولید ادرار جنین را کاهش داد اما از آنجایی که این روش خطر بروز مشکل قلبی برای جنین را به همراه دارد، ضربان قلب جنین باید به طور مرتب توسط پزشک چک شود. گاهی ممکن است پزشک صلاح ببیند که بارداری پیش از ۳۷ هفتگی به پایان برسد و زایمان زودتر اتفاق بیفتد. گاهی اگر افزایش مایع آمنیوتیک در اواخر بارداری رخ بدهد، به کمک استراحت مطلق نیز می‌توان از زایمان زودرس پیشگیری کرد. در این مواقع توجه به دستورات پزشک اهمیت زیادی دارد. 

افزایش مایع آمنیوتیک در بارداری، خطر دارد؟
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها