بازدید: 127

نحوه شیردهی به نوزاد، وقتی مادر نباشد!

منبع : نی نی بان کد خبر: 648915
برای شیر دادن، نوزاد باید در بغل پرستار جای بگیرد به طوری که سر او در امتداد بدنش باشد.
وقتی که نوزاد گرسنه شد و برای شیر خوردن بیدار شود، مادر بزرگ یا پرستار می بایست به اندازه نیاز نوزاد، شیر مادر دوشیده شده را از بطری به داخل لیوان کوچک یا فنجان بریزد و به نوزاد بنوشاند. برای شیر دادن، نوزاد باید در بغل پرستار جای بگیرد به طوری که سر او در امتداد بدنش باشد. هرگز نباید به نوزاد در حالت کاملاٌ خوابیده شیر داد زیرا اگر نوزاد در حالت خوابیده شیر بخورد، علاوه بر این که امکان تحریک سر نای به وسیله قطرات شیر وجود دارد که در اصطلاح می گویند «شیر پس ملاذش رفت!»، امکان عفونت گوش داخلی نیز در نوزاد افزایش می یابد.

با چه وسیله ای به نوزاد شیر بدهید؟
یکی از بهترین روشها استفاده از فنجان است. پرستار در این حالت یک دستمال کاغذی زیر گلوی نوزاد خواهد گذاشت و لب فنجان را روی لب پایینی نوزاد قرار خواهد داد. نوزاد اگر چه ممکن است ابتدا از این روش مکیدن چندان راضی به نظر نیاید اما خیلی زود آن را خواهد پذیرفت و شیر را خواهد مکید. 

آیا می توان شیر را با بطری به نوزاد داد؟
اگر چه شاید نوزاد با بطری راحت تر شیر بخورد و پرستار نیز احتمالاً راضی تر باشد، اما اشکال اساسی این است که در مدتی کوتاه ممکن است نوزاد دیگر حاضر نشود از سینه ی شما شیر بخورد و در نتیجه شیر شما نیز کاهش خواهد یافت. 

هر بار چه مقدار شیر باید به نوزاد داده شود؟
مقدار این شیر بستگی به سن و اشتهای نوزاد یا کودک شیرخوار دارد. این میزان در مدت کوتاهی برای پرستارِ کودک روشن و معین می شود. وی می تواند بسته به شرایطِ نوزاد ابتدا 60 تا 120 سی سی به وی شیر بدهد و سپس اگر نوزاد سیر نشده باشد مقداری دیگر اضافه کند. پرستار می بایست کم کم شیر را از بطری به داخل فنجان بریزد و به نوزاد بنوشاند تا مقدار مصرف و اشتهای نوزاد برایش معلوم شود. در فاصله 9 صبح که دیگر در خانه نیستید تا 2 بعدازظهر که از سر کار بر می گردید، نوزاد حداکثر 2 تا 3 بار شیر خواهد خواست که برایش در یخچال آماده است. 

با شیر نیم خورده نوزاد چه باید کرد؟
اگر کمی از شیری که برای نوشاندن به نوزاد از بطری اصلی برداشته شده زیاد بیاید، این شیر را می توان به همان وضع در داخل فنجان برای حداکثر یکی دو ساعت دوباره در یخچال گذاشت تا اگر احیاناً نوزاد نیاز داشت مجدداً کمی شیر به او نوشانده شود. پس از این مدت باید این شیر را دور ریخت. نکته دیگر آنکه هیچ گاه نباید شیر نیمخورده یا زیاد آمده را به داخل بطری اصلی در یخچال برگردانید. زیرا اصولا خروج شیر از داخل بطری و قرار گرفتن آن در حرارت محیط و همچنین دوباره گرم کردن آن باعث ازدیاد ناگهانی و فعالیت میکروبهای درون آن می وشد و بازپس ریختن شیر به داخل بطری اصلی، مخزن شیر را آلوده خواهد کرد.

نحوه شیردهی به نوزاد، وقتی مادر نباشد!
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها