بازدید: 64

واکنش جالب هیلی به اظهارات وزیر خارجه آلمان درباره برجام: ایرانی‌ها مرگ بر آلمان نمی‌گویند

منبع : سایت خبری نامه نیوز کد خبر: 605691
«نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در پاسخ به اظهارات وزیر امور خارجه آلمان که کناره‌گیری واشنگتن از برجام را موجب کاهش اعتبار توافق های بین‌المللی دانسته بود، گفت: کشورهای بسیاری عقیده خود را در خصوص ماندن آمریکا در برجام مطرح می‌کنند؛ ولی این کشورها چیزی مثل 'مرگ بر آمریکا' ندارند. ایرانی‌ها 'مرگ بر آلمان' نمی‌گویند.
هیلی مدعی شد: آنچه که ما می‌بینیم این است که وقایع تروریستی در همه جا رخ می‌دهد و این موضوع با ایران در ارتباط می باشد. این مسئله‌ای است که باید با آن با احتیاط برخورد شود.
نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد ادامه داد: باید در خصوص مقایسه موضوع ایران با کره شمالی بگویم که این درست همان کاری است که ما در حال حاضر انجام می‌دهیم. ما توافق‌های زیادی با کره شمالی داشتیم و هربار که پیونگ یانگ آن‌ها را زیر پا گذاشت، همه موضوع را نادیده گرفتند. حال ببینید که کار به کجا رسیده است.

به گزارش نامه نیوز هیلی در ادامه اتهام ‌زنی‌های خود گفت: کره شمالی اکنون یک بمب هیدروژنی دارد. آن‌ها اکنون موشک قاره‌پیما دارند. حال اگر کاری انجام ندهیم و همان اشتباه در برخورد با کره شمالی را تکرار کنیم، با ایرانی سر و کار خواهیم داشت که تسلیحات هسته‌ای و فناوری موشک‌ بالستیک دارد.

این در شرایطی است که تهران بنابر فتوای رهبر معظم انقلاب، هیچ گاه به دنبال تسلیحات هسته‌ای نبوده است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در ادامه اظهارات روز پنجشنبه خود مدعی شد که کناره‌گیری از برجام از دیدگاه او نه تنها اعتبار واشنگتن را مخدوش نمی‌کند، بلکه حتی نشان می‌دهد دولت آمریکا «همواره از مردمش مراقبت می‌کند».

هیلی بدون توجه به اینکه نه در برجام و نه در قطعنامه شورای امنیت، هیچ محدودیتی برای آزمایش‌های موشکی ایران در نظر گرفته نشده است، خطاب به خبرنگاران گفت: من از شما می‌پرسم، آیا فکر می‌کنید توافق با ایران کارآمد بوده است؛ وقتی که این کشور همچنان به آزمایش موشک‌های بالستیک می‌پردازد؟ وقتی که تهران در همه‌جا، از لبنان گرفته تا یمن، سوریه و عراق از تروریست‌ها حمایت می‌کند؟ وقتی که ایران سلاح قاچاق می‌کند و اکنون با کره شمالی همکاری دارد؟

هیلی در ادامه اتهام‌‌های بی‌پایه و اساس خود افزود: ایران کشوری است که 'مرگ بر آمریکا' می‌گوید و با کشورهایی همکاری می‌کند که احتمالا هدف مشابهی دارند. رئیس جمهوری مسئولیت دارد که اطمینان حاصل کند اتفاقی برای آمریکایی‌ها نمی‌افتد.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه اعلام پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام از سوی رئیس جمهوری آمریکا که باید در هر دوره 90 روزه صورت بگیرد، ارتباطی به این توافق ندارد و قانون مصوب کنگره این کشور به حساب می‌آید، گفت: ترامپ باید هر دوره به بررسی توافق هسته‌ای و دیگر بخش‌های قطعنامه (2231) سازمان ملل متحد بپردازد که مواردی همچون آزمایش‌ موشک‌های بالستیک، قاچاق تسلیحات و حمایت از تروریسم را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: اگر او همچنان تصمیم بگیرد که برجام در راستای منافع آمریکا است، آن را تایید می‌کند و در غیر این صورت این مسئله به کنگره ارجاع می‌شود و رئیس جمهوری با همکاری این نهاد در خصوص چگونگی تغییر وضعیت به وجود آمده همکاری خواهد کرد. قوانین آمریکا مجزا از بحث برجام است.

نیکی هیلی خطاب به یک خبرنگار که پرسید آیا امکان دارد آمریکا پایبندی تهران به برجام را تایید نکند، اما صریحا هم از توافق کناره نگیرد، پاسخ مثبت داد و مدعی شد: دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارش‌های خود گفته است ایران همه موارد ذکر شده در قطعنامه 2231 که نقض آن به حساب می آیند؛ یعنی عدم حمایت از تروریسم، آزمایش موشک‌های بالستیک و قاچاق سلاح را زیر پا گذاشته است.

این در شرایطی است که بررسی گزارش‌های دبیر کل این سازمان کاملا خلاف اظهارات نماینده آمریکا را نشان می‌دهد.

دولت ترامپ تاکنون دو بار پایبندی تهران به توافق هسته‌ای را مورد تایید قرار داده است؛ اما مقام‌های آمریکایی مکرر مدعی حمایت تهران از تروریسم و عدم پایبندی تهران به «روح برجام» می‌شوند.

«بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان به تازگی در این خصوص گفته بود: بحث جدیدی نیست که آمریکایی‌ها تصور کنند همه موضوعات را می توانند به عنوان بخشی از اقلام تجاری قلمداد و به نام تروریسم وارد بده و بستان سیاسی کنند و همچنین با ایجاد نگرانی و وارد کردن اتهام تروریسم به ایران، از دیگر کشورها امتیاز بیشتری بگیرند.

وی گفته بود: ما شاهد هستیم که به جای برخورد جدی با تروریسم، این موضوع تبدیل به یک سوژه و کالای تجاری شده و ایران در شرایطی که در صف نخست مبارزه با تروریسم، بهای سنگینی پرداخت کرده است، متهم به حمایت از آن می‌شود.

واکنش جالب هیلی به اظهارات وزیر خارجه آلمان درباره برجام: ایرانی‌ها مرگ بر آلمان نمی‌گویند
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها