بازدید: 37

کاهش فقر و اشتغال‌زایی از طریق فناوری‌های زیست محیطی/بررسی آغاز فعالیت 3600 شرکت دانش بنیان

منبع : فارس نیوز کد خبر: 592408
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه رابطه معناداری میان فناوری‌های زیستی، ایجاد فرصت‌های شغلی با کاهش فقر وجود دارد، گفت: آغاز فعالیت 3600 شرکت دانش بنیان در کشور در حال بررسی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، نمایشگاه زیست فناوری که قرار بود امروز توسط سورنا ستاری معاون علمی فناوری رئیس جمهور افتتاح شود به علت سفرش به نیویورک به همراه رئیس جمهور توسط وزیر غیر مرتبط با این حوزه افتتاح شد.

بر همین اساس، علی ربیعی و به همراه معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال خود به این نمایشگاه آمد تا از منظر ایجاد اشتغال و ظرفیت های کارآفرینی در این بخش سخنرانی کند.

به گزارش فارس، به گفته مسئولان برگزاری این نمایشگاه، برگزاری نشست ها و کارگاه های تخصصی، نمایش دستاوردهای شرکت ها، ایجاد بخشی برای دانش آموزان، زنجیره تجاری سازی محصولات زیست فناوری و ارائه فرصت های سرمایه گذاری به سرمایه گذاران از اهداف این رویداد است.

ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم افتتاح چهارمین نمایشگاه زیست فناوری ایران که از امروز در محل مصلی تهران و با حضور رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و نمایندگان تهران و ارومیه در مجلس، نمایندگان شورای شهر و سفرای چند کشور، برگزار شد، اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان فعال موجود نه به شکل صوری و در حالت جنینی بلکه به شکل بلوغ یافته در حال فعالیت هستند.

رابطه معنادار فناوری های زیستی با کاهش فقر و اشتغال

وی در ادامه به رابطه معنادار فناوری های زیست محیطی با کاهش حوزه مبارزه با فقر و ایجاد اشتغال اشاره کرد و گفت: بیوتکنولوژی و فناوری های زیستی می توانند به عنوان مثال در بخش کشاورزی و با مدرن کردن این شغل به افزایش درآمد روستایی منجر شود، چراکه بر اساس مطالعات، فارغ التحصیلان کشاورزی به بخش کشاورزی مدرن جذب می شوند و این امر می تواند، سهم اشتغال فارغ التحصیلان این رشته را افزایش دهد.

جهان به دنبال مسائل بیوتکنولوژی

ربیعی با بیان اینکه در حال حاضر کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه همه به دنبال موضوعات و مسائل بیوتکنولوژی هستند، گفت: ایران نیز به دلیل بحران آب، فرسایش خاک،مصرف بالای انرژی در کشور و همچنین ظرفیت های خوب انسانی به گسترش دانش بیوتکنولوژی نیاز دارد و به همین دلایل باید سیاست گذاری های تکنولوژی مناسب افزایش پیدا کند.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی همچنین از وجود ٣٦٠٠ شرکت دانش بنیان در کشور خبر داد و گفت: فعالیت بالغ بر ٦ هزار شرکت دانش بنیان دیگر نیز در دست بررسی است.

ارتقای رتبه ایران در زمینه های زیست فناوری

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ارتقای رتبه ایران در دولت یازدهم در زمینه های زیست فناوری اشاره کرد و گفت: با توجه به نیازهای داخلی و ظرفیت های دانشی موجود در کشور درصدد افزایش ظرفیت های خود در این زمینه ها نیز هستیم.

ربیعی در ادامه تصریح کرد: با توجه به مسئله کمبود آب در کشور تکنولوژی های نوین زیست فناوری می تواند به پرورش گیاهان خاص در آب شور یا مقاوم در برابر کم آبی، رشد انواع آبزیان و حوزه نمک سبز کمک شایسته ای کند.

وی بر ایجاد ابزارهای جدید پژوهشی در مطالعات تأکید کرد و گفت: باید در تحقیقات به رویکرد کل گرایانه برسیم و بیوتکنولوژی را از دریچه تحقیقاتی و اقتصادی نگاه کنیم به این معنا که برای رشد کردن باید مطالعات از حالت صفر خارج شده و با گره خوردن در اقتصاد بر حوزه کسب و کار و جامعه تأثیر بگذارد و از ایستادن در نقطه تحقیق محض باید اجتناب کرد.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی تأکید کرد: برای دست یابی به رشد و اقتصادی تر کردن زیست فناوری باید سیاست گذاری های مناسبی بیش از گذشته داشته باشیم.

ربیعی همچنین تلفیق دانش با مشتری مداری، ایجاد بازار و حرکت به سمت تقاضا را ضروری دانست و گفت: حتماً باید زمینه های ایجاد تقاضا ایجاد شود و این امر با اتصال تحقیقات به بازار محقق می شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ابراز امیدواری از فعالیت های معاونت فناوری ریاست جمهوری، خاطرنشان کرد: این معاونت با نگاه درست، دقیق و متفاوت فهم جدیدی از استفاده از دانش و بیوتکنولوژی را به ارمغان آورده است.

وی گفت: با توجه به تجربیات جهانی حاکمیت معنوی در بحث های دانش محور باید با نظام تنظیم گری  تثبیت شود و این امر یکی از نگرانی های ما به شمار می رود که معاونت فناوری ریاست جمهوری با سازوکارهای خود برای رفع آن در تلاش است.

وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ارائه تسهیلات ارزان قیمت در حوزه  بیوتکنولوژی از سیاست های ما به شمار می رود، در عین حال گفت: اما در این زمینه تنها با وام و تسهیلات نمی توان ادامه داد و به مشخص شدن سهم بازار، نوآوری، یادگیری، ایجاد گفتمان بیوتکنولوژی و فرهنگ استفاده از ظرفیت های این دانش نوین نیز احتیاج داریم.

ربیعی با اشاره به اهمیت موضوعات مربوط به بیوتکنولوژی از مساعدت های معاونت فناوری ریاست جمهوری در این موارد و طرح موضوع در هیات وزیران خبر داد و بر کسب سهم  بازارهای جهانی در این بخش تأکید کرد.

وی همچنین از برنامه های دولت و وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در حوزه کارآفرینی، ایجاد اشتغال با رقم بالا و کاهش فقر شدید با استفاده از دانش های نوین خبر داد.

انتهای پیام/آ


کاهش فقر و اشتغال‌زایی از طریق فناوری‌های زیست محیطی/بررسی آغاز فعالیت 3600 شرکت دانش بنیان
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

گزارش ها

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور