بازدید: 25

تشدید سرکوب مخالفان، ارکان حکومت عربستان را متزلزل می‌کند

منبع : فارس نیوز کد خبر: 575543
روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم بازداشت اخیر دو مبلغ عربستانی را نشأت گرفته از تشدید هراس ولی عهد سعودی از بالا گرفتن مخالفت‌ها در داخل خاندان حاکم این این کشور توصیف کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، روزنامه فرامنطقه ای «رای الیوم» در سرمقاله امروز خود با عنوان «آیا مقامات سعودی استفاده از مشت آهنین را شدت بخشیدند و آیا موج بازداشت اعضای خاندان حاکم سعودی ادامه دارد»، دلایل واقعی بازداشت اخیر 2 نفر از مبلغان سعودی را برشمرد.

نویسنده آورده است: بازداشت «سلمان فهد العوده» و «عوض القرنی»، دو مبلغ عربستانی نه تنها اتفاقی غافلگیر کننده  نبود، بلکه قابل پیش بینی بود آن هم در سایه اختلافات سیاسی و قبیله ای حاکم  بر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و همچنین اصرار حکومت سعودی به رهبری شاهزاده محمد بن سلمان، ولی عهد سعودی در استفاده از مشت آهنین که با هدف تثبیت قدرت و سرکوب هرگونه مخالفتی چه در محافل موسوم به علمای الصحوه  یا حتی اعضای خاندان حاکم انجام شده است.

دیدگاه های ضد و نقیضی درباره دلایل واقعی بازداشت این دو مبلغ سعودی مطرح شده، اما همه آنها در یک مساله مشترک هستند اینکه در قبال  بحران میان قطر و دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس موضعی نزدیک تر به بی طرفی، گرفته اند و از حکومت کشورشان در اختلاف با قطر حمایت نکردند.

این در حالی است که از نظر مقامات سعودی، بی طرفی ممنوع است  به گونه ای که آنها در این قضیه دیدگاه رئیس جمهور سابق آمریکا را بکار می گیرند که می گفت: یک گزینه بیشتر وجود ندارد، یا با ما یا علیه ما باشند.

نزدیکان شیخ سلمان العوده و برخی دیگر احتمال دادند که توییت شیخ العوده بعد از تماس تلفنی امیر قطر با ولیعهد عربستان، پیمانه صبر این رژیم را لبریز کرده و منجر به بازداشت وی شده است.

احتمال می رفت تماس تلفنی شیخ تمیم بن حمد آل ثانی با محمد بن سلمان به گشایش بزرگی برای حل بحران قطر که به صدمین روز خود نزدیک می شود، منجر شود و همین موضوع، شیخ العوده را به استقبال و ابراز خوشحالی از آن واداشت به گونه ای که در توئیت خود گفت:پروردگارا سپاسگزاریم بین دل های آنها الفتی قراربده که به نفع مردمانشان باشد.

از بد شانسی شیخ العوده و شیخ القرنی و چه بسا برخی از شیوخ بی طرف دیگر که در صف بازداشت هستند مکالمه ای که قرار بود در گشودن درهای گفت وگو برای حل اختلافات بین دو کشور برادر سهیم باشد نتایج کاملا معکوسی داشت آن هم به دلیل  نبرد بین قطر و عربستان برای به زانو در آوردن طرف مقابل واینکه عربستان از عدم صراحت قطر در خصوص چنین تماس تلفنی آن هم با هماهنگی رئیس جمهور آمریکا ناراضی است.

فعالان سعودی حامی حکومت کشورشان تحت فرامینی که از سوی دستگاه های حکومتی گرفتند در توئیت های خود این دو شیخ را و بخصوص شیخ العوده را آماج حملات خود قرار دادند و بازداشت وی را چنین توجیه کردند که وی وفاداری مطلق خود به کشورش را نشان نداده و در بحران کنونی در جبهه عربستان نبودند .

بازداشت این دو شیخ و قبل از آنها بازداشت شاهزاده عبدالعزیز بن فهد  به دلیل اتخاذ موضعی مشابه  در قبال بحران بین قطر و دیگر کشورهای عربی و انتقادات تند از شیخ محمد بن زاید ولی عهد ابوظبی نزدیک ترین همپیمان شاهزاده بن سلمان در جنگ علیه یمن و علیه قطر، اقدامی در راستای مقاصد عربستان برای مجازات سنگین همه آنهایی است که مخالف رژیم سعودی هستند  یا حتی  در هر شان و مقامی در خاندان حاکم یا جامعه سعودی موضع بی طرفی اتخاذ می کنند.

این سیاستی خطرناک با عواقبی غیر قابل پیش بینی برای رژیم سعودی شمرده می شود که چه بسا نتایج معکوسی دارد که نخستین آن بر هم خوردن ثبات عربستان و بحرانی شدن روابط بین حکام سعودی با مردم این کشور است و تحولات کنونی می تواند آغازگر حوادث خطرناک تری باشد، اگر به سرعت برای مهار آن اقدام نشود و در این قضیه تردیدی نیست.

انتهای پیام/ص

عضویت در کانال تلگرامی بین الملل و سیاست خارجی فارس

 


تشدید سرکوب مخالفان، ارکان حکومت عربستان را متزلزل می‌کند
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»