بازدید: 55

توضیحات فرشچیان درباره چگونگی تامین هزینه ساخت ضریح حرم عبدالعظیم حسنی (ع)

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 571349
محمود فرشچیان گفت: هزینه ساخت ضریح حرم‌های مطهر همچون حرم عبدالعظیم حسنی، از نذورات مردمی تامین می‌شود.

توضیحات فرشچیان درباره چگونگی تامین هزینه ساخت ضریح حرم عبدالعظیم حسنی (ع)به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمود فرشچیان نگارگر و نقاش کشورمان، در حاشیه بازدید از کارگاه ساخت ضریح حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در جمع خبرنگاران گفت: همیشه به اینجا فكر می كنم؛ اینكه كار چطور انجام می شود اما الحمدالله روند ساخت ضریح بسیار خوب پیش رفته است. باید گفت استادانی كه در اینجا فعالیت می كنند، بسیار خوب پیش رفتند و امیدواریم این ضریح یكی از آثار فاخر و بزرگ هنری، فرهنگی و اسلامی شود.

وی ادامه داد: یک نكته بسیار مهم است كه همیشه برای همه سوال بوده؛ آن هم اینكه هزینه ساخت این ضریح ها از كجا تأمین می شود؟ در جواب باید بگویم هزینه ها از پول های حرم (نذورات مردمی) تأمین می شود اما از همه مهمتر ساخت این ضریح ها با نهایت مهارت و زیبایی آن است. زیبایی كه بیننده را از لحاظ روحی آرامش می دهد و به خدا متوسل می کند. چراكه زائران در زیارت این ضریح ها فقط نام های خدا را می بینند.

فرشچیان تصریح كرد: هدف اصلی این است كه ببینده وقتی این ضریح را با نام خدا می بیند، هرچه بیشتر به خدا نزدیک شود. اینها همه وسیله ای است كه زائران بر خالق هستی متمركز شوند. هر وقت به زیارت بقیع در مدینه می رویم، حالت غربتی به ما دست می دهد؛ اما وقتی چنین ضریح هایی باشد فضا دلنشین و خاص می شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر زمان اتمام ضریح اظهار داشت: این بستگی به استادکاران دارد. به هر حال کار هنری زمان بر است. اما تا نفس دارم، دوست دارم این كار را به پایان برسانیم و بتوانیم زیارتی كنیم.

فرشچیان درباره حس و حال كار روی ضریح های مختلف ائمه و امامزاده ها بیان كرد: كار كردن روی ضریح ائمه حال و هوای خاصی دارد. سعی داریم در همه آنها فرهنگ و هویت مذهبی و دینی خود را به نمایش بگذاریم. مثلا درباره ضریح امام حسین (ع)، یک مسیحی از من پرسید عدد «سه» در كار چه معنایی می دهد و من به او گفتم امام حسین، امام سوم ما شیعیان است. در ساخت ضریح حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) هم فضای ایرانی - اسلامی كاملاً مشهود است.

 

انتهای پیام/

 

 

 


توضیحات فرشچیان درباره چگونگی تامین هزینه ساخت ضریح حرم عبدالعظیم حسنی (ع)
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها