بازدید: 46

گزارش جامع کمیسیون عمران درباره تصادف اتوبوس داراب هفته اول مهر به مجلس ارائه می‌شود/وزارت آموزش‌وپرورش پاسخ قانع‌کننده‌ای نداشت

منبع : فارس نیوز کد خبر: 568664
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: در جلسه امروز موضوعات مطرح شده در 3 محور مورد بررسی قرار گرفت که براساس آن عوامل خودرو و جاده و همچنین انسانی در حادثه تصادف اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی ارزیابی شد.

صدیف بدری نماینده مردم اردبیل و سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس در تشریح نشست امروز عصر کارگروه بررسی حادثه واژگونی اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی اظهارداشت: امروز کارگروهی از کمیسیون عمران مجلس جلسه ای درباره حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی در محور داراب-شیراز برگزار شد.

وی افزود: در این نشست وزیر آموزش و پرورش، معاونان وزیر راه و شهرسازی، وزیر صنعت،معدن و تجارت و معاونان وی، معاونان وزارت بهداشت و درمان و همچنین رئیس پلیس راه کشور و رئیس کل بیمه مرکزی و اعضای کارگروه حضور داشتند.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس همچنین تصریح کرد: در جلسه امروز موضوعات مطرح شده در 3 محور مورد بررسی قرار گرفت که براساس آن عوامل خودرو و جاده و همچنین انسانی ارزیابی شد که درباره عامل انسانی اعضا عنوان کردند که وزارت آموزش و پرورش چگونه می تواند و موظف است این حادثه را بررسی کند و همچنین مطرح شد که چرا وزارت آموزش و پرورش تلاش نکرده این سفر دانش آموزان در ساعت کم خطرتر و در طول روز انجام شود که به شب نیوفتد.

وی اضافه کرد: دلایلی که مسئولان وزارت آموزش و پرورش می گفتند این بود که در آئین نامه هیچ محدودیتی برای این موضوع وجود نداشت لذا بحث سفر در شب اتفاق افتاده و تنها دلیلشان موضوع آئین نامه بود و موضوع تفکر برای پیشگیری و کاهش خطر جواب قانع کننده ای نداشتند. یکسری مباحث درباره عدم استقبال رانندگان اتوبوس در طول روز به لحاظ مباحث هزینه ای و هزینه های اقامت در شب را مطرح کردند و یکی از دلایل حرکت این اتوبوس در شب عنوان شد.

بدری در همین اساس اضافه کرد: در خصوص موضوع مدیریت ترافیک و عامل جاده که توسط پلیس راه می تواند مدیریت شود مواردی مطرح شد که پلیس راه و سازمان راهداری و همچنین شرکت های حمل و نقل مواردی را مطرح کردند که مقرر شد دلایل و نظرات بیشتری برای کمیسیون ارائه کنند تا چالش ها و عواملی که می توانسته در این حادثه مؤثر باشد مورد بررسی قرار گیرد.

«یکی از موارد قابل بحث و پیگیری، علت اولیه حادثه بود که مسئولان مربوطه آن را خواب آلودگی راننده قید کرده اند اما براساس گزارشات واصله راننده اتوبوس این علت را قبول نکرده و اظهار داشته که خواب آلود نبوده و از مقابل یک کامیون انحراف به چپ داشته و مجبور شده است اتوبوس خود را از جاده خارج کند تا با کامیون برخورد نکند فلذا لاستیک اتوبوس به پل اصابت کرده و اتوبوس منحرف می شود.»

وی افزود: البته این اظهارات راننده است که گفته لاستیک دچار پنچری شده و البته با شانه جاده نیز اختلاف ارتفاعی داشته لذا در این زمینه باید بررسی دقیق صورت بگیرد که پل هایی که دارای لبه هستند چرا نزدیک به محور جاده قرار گرفته اند و چرا از شانه خاکی فاصله ندارند. لذا مقرر شد بررسی بیشتر در این زمینه صورت بگیرد.»

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: عوامل مطرح شده در این جلسه و همچنین علل اصلی بروز این تصادف قرار شد به صورت جدی و دقیق تر در این کارگروه بررسی شود و همچنین در این جلسه عنوان شد که سرعت اتوبوس سرعت مطمئنه بوده و مشکلی نداشته است.

بدری همچنین جزئیات دیگر این نشست را تشریح کرد و گفت: همچنین در خصوص عامل خودرو عنوان شد که اتوبوسی که توسط آن این همه حمل و نقل صورت می گیرد هم در کنار بحث حمل و نقل ارزان و مناسب باید حمل و نقل ایمنی هم مد نظر قرار بگیرد که آن هم متأسفانه دانش آموزانی که سوار بر این اتوبوس بودند از کمربند ایمنی استفاده نکرده بودند لذا اتوبوسی که از روزانه چندین حمل و نقل ممکن است استفاده کند باید تذکرات لازم را به مسافران خود بدهد.

عضو کمیسیون عمران مجلس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه وزارت صنعت نیز باید تدبیری داشته باشد تا سیستم کنترل و اعلام هشداری برای این خودروها وجود داشته باشد که تا زمانی که از کمربند ایمنی استفاده نشده است درب آن بسته نشود و یا هشدار دهد تا مسافران مجبور به بستن کمربند ایمنی شوند، یادآور شد: البته یک سیستم هوشمند در اتوبوس ها وجود دارد که به صورت لحظه ای گزارش فعلی خودرو را اعلام می کند که آن در لحظه حادثه، اخطار لازم را نداده و هیچ گزارشی درباره اعلام وضعیت خودرو صورت نگرفته است و دامنه تلفات را افزایش داده است.

وی در خاتمه تصریح کرد: اینها عوامل اولیه و مباحثی بود که مقرر شد به صورت دقیق تر توسط وزارتخانه های مطبوع داده شود و در نهایت یک گزارش جامع تهیه شده و هفته اول مهرماه توسط کمیسیون عمران بررسی شده و نهایتاً گزارش مفصلی به هیأت رئیسه ارائه و برای قرائت در صحن علنی مجلس آماده می شود.

انتهای پیام/


گزارش جامع کمیسیون عمران درباره تصادف اتوبوس داراب هفته اول مهر به مجلس ارائه می‌شود/وزارت آموزش‌وپرورش پاسخ قانع‌کننده‌ای نداشت
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

گزارش ها

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده