بازدید: 401

از توقیف محموله پوشاک قاچاق تا دستگیری دزدان امامزاده/توصیه‌های ایمنی آقای دزد به شهروندان

منبع : فارس نیوز کد خبر: 568261
امروز هم محوطه پلیس آگاهی تهران پر بود از لاستیک، ضبط صوت، لب‌تاپ، باطری خودرو و اموال سرقتی دیگر؛ همراه با سارقانی که دست در دست هم بر روی زمین نشسته بودند، سارقان جوانی که بی هیچ ترس و واهمه‌ای، چشم در چشم ما دوخته و برایمان از داستان سرقت‌هایشان می‌گفتند.

مریم عرب انصاری ـ خبرگزاری فارس: محوطه پلیس آگاهی تهران بزرگ، ساعت 11 صبح؛ آفتاب انگار به جای وسط آسمان، کف زمین جا خوش کرده است. گرما بیداد می کند؛ وارد محوطه که می شوم بیش از هر چیز لاستیک های چیده شده بر روی هم توجه ام را جلب می کند.

این طرف تر اما، 2 نیسان پر از بسته های لباس به چشم می خورد؛ تعدادی کاپشن های رنگارنگ، شلوارهای کتان و ... به عنوان نمونه روی بسته های دیگر جا خوش کرده اند. 

تعداد زیادی لب تاپ، کامپیوتر خودرو، باطری ماشین، سیستم پخش و ساب خودرو، دور تا دور محوطه چیده شده اند؛ اما میزهای چیده شده نیز خالی نیست؛ بلکه پر است از لوازم تخریب درب خودرو، سوئیچ های تخریب شده، پلاک های دو تیکه، پلاک های جعلی، نمونه دفاتر خرید و فروش اموال دست دوم و ... 

و مهمتر از همه تعداد زیادی از افرادی که دستبند در دست، دست به دست هم در محوطه پلیس آگاهی بر روی زمین نشسته اند.

امروز، اینجا قرار است گزارش نهایی طرح برخورد با خریداران اموال سرقتی که پلیس آن را چهارشنبه کلید زده است، اعلام شود. 

منتظر ورود سردار هستیم. فرصت را غنیمت می شمارم و با چند نفر از دستگیرشدگان صحبت می کنم.

«چرا خوبان در جوانی می میرند» جمله ای است که بر روی بازوی دست چپش نقش بسته می پرسم چرا این جمله و می گوید: چون خوبان زود می میرند؛ می پرسم پس شما خوب نبوده اید که هنوز زنده اید؟ با سر تأیید می کند. 

 

 

دلیل دستگیری اش را می پرسم. سرقت ضبط و باند و سیستم خودروهای پراید و پژو در تخصص اوست؛ محدوده کاری اش تهرانپارس بوده، اولین بار است که برای سرقت داخل خودرو دستگیر شده اما یک بار دیگر به خاطر سرقت مغازه دستگیر شده بود.

23 سال سن دارد و یک سال است که سرقت داخل خودرو می کند؛ معتاد است و شیشه ای؛ برایمان می گوید که استادی داشته که حالا آن استاد هم در زندان است.

اولین سرقتش را در شهر خودشان انجام داده. دو سال زندان بوده. بعد از رها شدن از زندان به تهران آمده و در یک قهوه خانه در خیابان هاشمی کارگری کرده و همانجا بوده که با «استادش» آشنا شده؛ استادی که تمام فوت و فن سرقت داخل خودرو را به وی آموخته؛ یکسال و نیم سرقت کرده و حالا در طرح ضربتی پلیس به دام افتاده؛ در سابقه اش سرقت 300 خودرو ثبت شده است. 

می پرسم بعد از آزادی چه می کنی که می گوید توبه؛ اما کناری اش به مزاح می گوید: نقطه سر خط.

«نقطه سر خط» کافی است تا با وی نیز همکلام شوم؛  تی شرت نارنجی اش در ذوق می زند. سارق حرفه ای خودرو است آن هم از نوع پژو و پراید. برایمان می گوید که چگونه به راحتی با شاه کلیدی که داشته خودروها را سرقت می کرده؛ فقط سراغ خودروهایی که قفل فرمان داشته، نرفته چرا که به قول خودش وقت گیر بوده و همچنین ماشین هایی را که در محدوده دوربین پارک شده بودند، سرقت نکرده است.

مأمور پرونده اش می گوید 7 ـ  6 سال است که در این کار است و حداقل 200 خودرو را سرقت کرده است؛ اما خودش می گوید که حدود 4 سال است که در این کار است و تا کنون پایش به آگاهی باز نشده؛ 32 ساله است و مدرک تحصیلی اش سیکل. پدرش پیمانکار و خاکبردار شمال تهران است و خودش متخصص سرقت خودروهای پراید و پژو در شرق و شمال شرق تهران.

 

شیشه و هروئین مصرف می کند و در هنگام دستگیری 3 گرم هروئین همراه داشته؛ 4 بار به آگاهی آمده دو بار به دلیل مال خری با سند آزاد شده و یکبار نیز برایش برائت صادر شده، اما اولین کار است که برای سرقت به آگاهی تهران آمده است. می گوید قبول کرده ام که 25 خودرو دزدیده ام و لوازم داخل 75 خودرو را به سرقت برده ام، اما مأمور پرونده اش تأکید می کند که سرقت های وی بیش از این تعداد است. 

آن طرف تر اما مردی با ظاهری موجه با تی شرتی قرمز و با ادبیاتی که سعی می کند خود را تافته جدا بافته از این قشر نشان دهد خودنمایی می کند؛ همه خبرنگاران به دورش جمع شده اند؛ این فرد و فرد  کنار دستی اش را به جرم سرقت مسلحانه امامزاده ای در اطراف اصفهان دستگیر کرده اند؛ خودش را بیگناه می داند، می گوید دامادمان سارق بوده و او قصد سرقت داشته و من چون با وی فامیل بوده ام دستگیر شده ام.

مأمور پرونده به وی یادآوی می کند که درست روایت کند و از وی می پرسد که چرا بقیه را به جرم فامیل بودن با سارقان دستگیر نکرد ه اند.

باز هم ادامه می دهد می گوید تلفن دامادمان شنود می شده و من را دستگیر کردند. کلمات قُلمبه سُلمبه می گوید. هی از پلیس تقدیر می کند. می گوید در کمال احترام من را آورده اند.

می گوید که همراه با دامادشان به امامزاده ای رفته اند و از هیچ چیزی خبر نداشته؛ نمی دانسته دامادشان اسلحه ای همراه داشته؛ نمی دانسته قصد سرقت داشته اند، نمی دانسته و هزار ندانسته دیگر که انگار برای جماعتی ... نقل می کند. 

ندانسته هایش آنقدر زیاد است که رئیس پلیس آگاهی آنها را باز می گوید؛ برایمان می گوید که گروه سه  نفره ای بودند و سارقان مسلح اماکن متبرکه که پس از سرقت متولی امامزاده را دست و پا بسته در گوشه ای رها کرده اند؛ تازه برنامه سرقت از یک طلافروشی را طراحی کرده بودند که به دام پلیس افتادند. 

گرمای هوا دست از سر ما برنمی دارد؛ 74 نفر سارق که در 24 ساعت گذشته توسط پلیس دستگیر شده اند دستبند در دست کنار هم نشسته اند؛ خیلی آرام، راحت و بی هیچ نگرانی. 

طرح های ضربتی پلیس تهران پشت سر هم، دارد اجرا می شود؛ دستگیری ها ادامه دارد و هر روز شاهد دستگیری ها و پاکسازی معابر تهران هستیم، اما باید دید که این دستگیری ها تا کی ادامه دارد و این مجرمان تا کجا چنین شتابان پیش خواهند رفت.

انتهای پیام/


از توقیف محموله پوشاک قاچاق تا دستگیری دزدان امامزاده/توصیه‌های ایمنی آقای دزد به شهروندان
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها