بازدید: 95

دهن كجي شهردار به شورا با انتخاب معاونان بازنشسته

عليخاني: انتخاب مديران و معاونان بازنشسته در شهرداری غيرقانوني است
محمد اكبري
 
به كارگيري معاونان بازنشسته براي اداره شهر 10 ميليوني با توجه به مسائل و مشكلات اين كلانشهر صداي اعتراض اعضاي شورا را هم در‌آورد، به‌گونه‌اي كه روز گذشته رئيس كميسيون عمران و حمل‌و‌نقل شوراي شهر نسبت به بكارگيري بازنشستگان به عنوان معاون شهردار پايتخت تذكر داد.
 
هر چند انتخاب شهردار براي تهران پس از حرف و حديث‌هاي فراوان با رأي اعضا و امضاي وزير كشور رسميت يافت تا سرپرست منتخب شورا كمتر از چند ساعت پست خود را به شهردار منتخب واگذار كند، اما انتخاب معاونان از سوي نجفي اعتراض اعضا را به دنبال داشت. در اين زمينه برخي اعضاي شورا از اينكه شهردار در انتخاب معاونان خود به سخنان شورا توجهي نداشته است و بدون مشورت با شورا معاونان خود را انتخاب كرده است در نخستين جلسه شورا اعتراض خود را بيان كردند. هر چند رئيس شوراي شهر در اين زمينه گفته بود قطعاً مشورت‌هايي از سوي اعضاي شوراي پنجم با شهردار تهران صورت خواهد گرفت.
 هاشمي تأكيد كرده بود البته اين مشورت‌ها به اين معنا نيست كه اعضاي شوراي شهر تهران دخالتي را در انتصاب معاونان شهردار و حتي شهرداران مناطق داشته باشند.
وي همچنين به تعامل شورا و شهرداري در دوره جديد اشاره كرده بود كه با توجه به برخي از موضوعات چالشي در ادوار گذشته تلاش مي‌شود اين چالش‌ها در اين دوره حذف و برطرف شود.
 
شوك به اعضاي شورا
روند معرفي معاونان شهردار تا آنجايي ادامه يافت كه نجفي در اولين جلسه حضور در شورا پس از اداي سوگند خطاب به اعضا اعلام كرد كه هيچ‌كس اجازه ندارد به جاي من در انتخاب مديران شهرداري دخالت كند. اين سخنان در جلسه شورا مورد اعتراض برخي اعضا قرار گرفت و عصر همان روز شهردار تهران چهار معاون كليدي خود را در حوزه‌هاي شهرسازي، مالي، ترافيك و برنامه‌ريزي معرفي و براي آنها حكم هم صادر كرد. شهردار تهران همچنين تأكيد كرد كه در انتخاب مديران شهرداري مستقل عمل خواهد كرد و سفارشي را قبول نخواهد كرد. وي از خط زدن نام فردي كه يكي از اعضا سفارش وي را كرده بود نيز خبر داد. مطرح كردن اين سخنان شوك زيادي را به اعضاي شورا وارد كرد.
 گفتني است شهردار تهران به ترتيب محمدمهدي حجت را با 68 سال سن به عنوان معاون شهرسازي، سميع‌الله حسيني مكارم را به عنوان معاون مالي و اقتصاد شهري، حجت‌الله ميرزايي را به عنوان معاون برنامه‌ريزي، توسعه شهري و امور شورا و حسن پورسيدآقايي 56 ساله را به عنوان معاون حمل‌و‌نقل منصوب كرد.
 
معاونان بازنشسته براي پايتخت چند ميليوني
پس از انتخاب معاونان و درست يك هفته بعد رئيس كميسيون عمران و حمل‌و‌نقل شوراي شهر نسبت به بكارگيري بازنشستگان به عنوان معاون شهردار تذكر داد.  محمد عليخاني در جلسه علني روز گذشته با بيان اينكه «قانونمداري» از شعارهاي اساسي مديريت جديد شهر تهران است، گفت: از شهردار تهران تشكر مي‌كنيم كه ما را از انتصابات جديدش آگاه كرد، اما بر اساس قوانين شهرداري‌ها، به كارگيري بازنشستگان در شهرداري ممنوع است و برخي از معاوناني كه براي معاونت شهرداري معرفي شدند، بازنشسته هستند.  وي افزود: قانون استثناهايي در اين رابطه اعلام كرده و  تنها شهردار كه هم‌تراز وزير است، مستثني است و معاونان شامل اين قانون نمي‌شوند.  عليخاني با تشريح استثناها كه در تبصره يك اين قانون برشمرده شده، تصريح كرد: هيچ‌كدام از معاونان مشمول اين قانون نمي‌شوند و براي به كارگيري آنها نياز به مجوز است تا مراحل قانوني انتصاب انجام شود. در ادامه جلسه محسن هاشمي خطاب به عليخاني گفت: نام معاونان بازنشسته را اعلام كند كه عليخاني پاسخ داد؛ بر اساس اطلاع ما، سه نفر از چهار معاون اعلام شده بازنشسته هستند كه بايد مجوز بگيرند.
 
پيران مدير، مديران جوان
در حالي كه شهردار و اعضاي شورا بر انتخاب مديران زن در انتصاب‌هاي خود تأكيد دارند و شنيده‌ها حاكي‌است برخي از زنان قرار است به عنوان شهردار انتخاب شوند، انتخاب مديرا‌ن بازنشسته به نوعي دهن‌كجي به شعار جوانگرايي دولت و شورا است كه به نوعي با هم همسو هستند. در دوره‌هاي گذ‌شته بعضاً به شهردار سابق ايراد مي‌گرفتند كه شما از بازنشسته‌ها مدير انتخاب مي‌كنيد و توجهي به جوانگرايي نداريد، حالا مديريت جديد شهري خود دست به انتخاب مديران بازنشسته زده تا شهري را كه مدعي هستند مشكلاتش بيشتر شده است با مديران بازنشسته به آرامش و آسايش برسانند.

دهن كجي شهردار به شورا با انتخاب معاونان بازنشسته
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

گزارش دیده بان حقوق بشر از نقض حقوق بشر و جنایات جنگی امارات

گزارش دیده بان حقوق بشر از نقض حقوق بشر و جنایات جنگی امارات