بازدید: 67

علت استرس کودکان، کابوس های شبانه

منبع : نی نی بان کد خبر: 564500
یک متخصص اعصاب و روان عنوان کرد: گوش دادن به آهنگ آرام بخش بدون کلام، قبل از خواب و پرهیز از خوردن مایعات زیاد در درمان بی‌خوابی موثر است. وی اظهار داشت : خواب یک نیاز فیزیولوژیک بدن است که باعث بازسازی تعادل جسمی، روحی و حفظ انرژی در شخص می‌شود.

ایسنا: یک متخصص اعصاب و روان عنوان کرد: گوش دادن به آهنگ آرام بخش بدون کلام، قبل از خواب و پرهیز از خوردن مایعات زیاد در درمان بی‌خوابی موثر است.

دکتر امیررضا چمنی اظهار کرد: خواب یک نیاز فیزیولوژیک بدن است که باعث بازسازی تعادل جسمی، روحی و حفظ انرژی در شخص می‌شود.

وی گفت: مرکز تنظیم خواب در ساقه مغز قرار دارد و ما به طور متوسط در شبانه روز به هفت تا هشت ساعت خواب نیازمندیم؛ به طوری ‌که تحقیقات نشان می‌دهد خواب کمتر از سه ساعت و نیم و بیشتر از هشت ساعت و نیم احتمال مرگ و میر را تا 15 درصد افزایش می‌دهد. بنابراین کم خوابی و پرخوابی هر دو می‌توانند خطرساز باشند.

این متخصص اعصاب و روان در ادامه به عوامل کمک کننده در تامین بهداشت خواب اشاره کرد و افزود: خوابیدن و بیدار شدن راس یک ساعت معین، استفاده نکردن رختخواب جهت غذا خوردن، تماشای تلویزیون و یا مطالعه می‌تواند شرایط یک خواب خوب را فراهم کند.

وی همچنین اضافه کرد: ایجاد فضای مناسب در اتاق خواب همچون ایجاد دما و روشنایی مناسب برای اتاق خواب، مطالعه مطلب غیردرسی و یا گوش دادن به آهنگ آرام بخش بدون کلام قبل از خواب، پرهیز از خوردن غذای سنگین و یا حتی گرسنگی قبل از خواب نیز می‌تواند به طور قابل توجهی در ایجاد شرایط خواب خوب به ما کمک کند.

وی گفت: لازم است حداقل یک ساعت قبل از خواب از تماشای تلویزیون پرهیز شود و همچنین از خوابیدن و چرت زدن طولانی مدت نیز در طول روز خودداری شود؛ چرا که موجب بی‌خوابی شبانه می‌شود.

دکتر چمنی در ادامه مصرف داروهای موثر بر مغز، مصرف چای و کافئین زیاد، مصرف سیگار و مواد مخدر را از عوامل بروز بی‌خوابی دانست.

این متخصص اعصاب و روان توصیه کرد: چنانچه فرد پس از گذشت نیم ساعت به خواب نرفت، لازم است یک فعالیت آرام بخش مانند مطالعه آزاد انجام دهد و قبل از خواب از مصرف مایعات زیاد خودداری کند.

وی گفت: استفاده از دوش آب گرم در یک تا دو ساعت قبل از خواب نیز می‌تواند به خواب رفتن راحت‌تر کمک کند. همچنین باید توجه داشت که در روزهای تعطیل نباید بیش از یک تا دو ساعت زمان خواب به تاخیر بیافتد.

وی اضافه کرد:‌ از مصرف داروهای خواب آور به صورت خودسرانه پرهیز شود؛ چرا که می‌تواند وابستگی به دارو را در فرد ایجاد کند.

وی در ادامه به استفاده از روش‌های آرام سازی عضلانی (تن آرامی) اشاره و خاطرنشان کرد: این فعالیت‌ها نیم ساعت قبل از شروع خواب می‌تواند مفید باشد.

این روانپزشک در پایان با اشاره به کابوس‌های شبانه کودکان یادآور شد: کابوس‌های شبانه بیشتر در میان کودکان در سنین 7 تا 10 سال بروز می‌کند و عمدتا نیز جای نگرانی در این مورد وجود ندارد. علت آن نیز می‌تواند اضطراب و قرار گرفتن در شرایط استرس زا باشد که بهبود شرایط و دوری از اضطراب می‌تواند در بهبود این عارضه موثر باشد.

 


علت استرس کودکان، کابوس های شبانه
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها