بازدید: 97

پایان بخش موسیقی کلاسیک غربی جشنواره/ نوبت به موسیقی نواحی رسید

منبع : فارس نیوز کد خبر: 563101
یازدهمین روز جشنواره به نوازندگان سازهای پیانو و ویُلنسل اختصاص داشت که در مقابل هیئت داوران به اجرای رپرتوارِ رده سنی خود پرداختند.

به گزارش خبرگزاری فارس، یازدهمین روز جشنواره به نوازندگان سازهای پیانو و ویُلنسل اختصاص داشت که در مقابل هیئت داوران متشکل از آرپینه ایسراییلیان، فریماه قوام صدری، گاگیک بابایان، رافائل میناسکانیان (بخش پیانو)، و محسن تویسرکانی و کریم قربانی (بخش ویُلنسل) به اجرای رپرتوارِ ردۀ سنی خود پرداختند.

جشنواره انگیزۀ بسیار خوبی برای جوانان است

محسن تویسرکانی در حاشیۀ یازدهمین جشنوارۀ ملی موسیقى جوان دربارۀ کیفیت اجراها و تأثیرات جشنواره توضیح داد. تویسرکانی در خصوص کیفیت اجراهای این دوره گفت: گروه الف بسیار خوب ظاهر شد و حتی می توان گفت کیفیت اجراها دور از انتظار بود. ما از گروه ب انتظار بیشتری داشتیم. روی هم رفته شرکت کنندگان باید جشنواره را جدّی تر بگیرند و تلاش بیشتری کنند.

او به اهمیت گروه سنی ج چنین اشاره کرد: این ردۀ سنی می توانند خودشان در آموزشگاه ها تدریس کنند. خوشبختانه شرکت کنندگان این دوره از استادانی که خود تدریس می کنند نبودند، زیرا اجرای باکیفیتی ارائه ندادند.

وی دربارۀ اهمیت جشنوارۀ جوان توضیح داد: این جشنواره انگیزۀ بسیار خوبی برای جوانان است. امید است که تداوم داشته باشد و توجه بیشتری به جشنواره های این چنینی شود. کار هنری تا زمانی که پشتوانه نداشته باشد پیش نمی رود. کار هنری هزینه بر است و درآمدزا نیست. نباید فرهنگ کنار گذاشته شود و آموزش نادیده گرفته شود.

شرکت کنندگان حدود هفتاد درصد رشد کرده بودند

کریم قربانی به عنوان یکی از داوران بخش ویُلنسل در حاشیۀ اجراهای این دوره به روابط عمومی جشنواره دربارۀ کیفیت اجراها توضیح داد. کریم قربانی کیفیت ویُلنسل این دوره را چنین ارزیابی کرد: رپرتوار برای هر سه گروه سنی نسبت به سال گذشته بسیار سخت تر بود. اجراها نسبت به پارسال بهتر بود و می توان گفت شرکت کنندگان حدود هفتاد درصد رشد کرده بودند.

او در ادامه به نقاط ضعف و قوت شرکت کنندگان اشاره کرد: نقاط ضعف آنها بیشتر ناشی از کم بودن تجربۀ اجرای صحنه ای بود. تمرین شان با پیانیست کم است و این به کار آنها لطمه وارد می کند.

این داور در خصوص تأثیرگذاری جشنوارۀ موسیقی جوان گفت: من از نخستین جشنواره تا امروز در آن حضور دارم. جهش جشنواره در این سه سال اخیر بسیار محسوس است. شرکت کنندگان با علاقه برای جشنواره تلاش می کنند و جشنواره نیز استعداد آنها را نمایان می کند. پس از جشنواره، دیگر نهادها هستند که باید به این استعدادها بها دهند و مسیر پیشرفت را برای شان فراهم کنند.

قطعات نیاز به روزی چهارـ پنج ساعت تمرین دارد

آرپینه ایسراییلیان دربارۀ کیفیت آثار گفت: رپرتوار در رده های سنی مختلف به خوبی انتخاب شده بود. شرکت کنندگان تهرانی آمادگی بیشتری نسبت به دیگر شهرها داشتند. او سپس به شرکت کنندگان توصیه کرد: برای اینکه روی صحنه اجرای خوبی داشته باشند و به بهترین شکل کارشان را ارئه دهند فقط باید تمرین منظم و مداوم داشته باشند.

این داور دربارۀ علت کاهش هر سالۀ تعداد اعضای گروه ج نسبت به سال گذشته توضیح داد: علت این است که این ردۀ سنی بیشتر درگیر کار و تحصیل دانشگاهی هستند و کمتر فرصت حضور دارند. مسئولیت بیشتری دارند و وقت کمتری دارند تا به تمرین کردن اختصاص دهند. قطعات نیاز به روزی چهارـ پنج ساعت تمرین دارد.

وی در خصوص جشنوارۀ موسیقی جوان ادامه داد: این جشنواره فرصت بسیار خوبی است. فرصتی برای تلاش و تمرین تا بتوانند نتیجۀ خوبی بگیرند.

یازدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان به دبیری هومان اسعدی، با مشارکت گستردۀ استادان برجستۀ موسیقی کشور، و با حضور 500 نوازنده و خوانندۀ جوان توسط انجمن موسیقی ایران، با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر موسیقی و همکاری بنیاد رودکی، از 8 تا 26 شهریور ماه سال جاری در تالار رودکی، و مراسم اختتامیه نیز در 27 شهریور ماه در تالار وحدت برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/


پایان بخش موسیقی کلاسیک غربی جشنواره/ نوبت به موسیقی نواحی رسید
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها