بازدید: 107

قرار بود بازیگرها محیط ‌زیستی شوند اما محیط زیستی‌ها بازیگر شدند/ یوزپلنگ، قلکی شیک و آوانگارد!

منبع : فارس نیوز کد خبر: 562295
یک فعال محیط زیست با ارسال یادداشتی از عملکرد مدیر پروژه یوز انتقاد کرده و اظهار داشت:‌مدیر پروژه یوزپلنگ در حالی از کمپینی با عنوان «حفاظت از یوز» حمایت و مردم را تشویق به پرداخت اعانه می‌کند که کوچکترین پاسخی به پرسش‌های مطرح شده درباره مبلغی که ۴ سال پیش برای خرید همین آغل‌ها از سازمان ملل دریافت شده نمی‌دهد؛ مبلغی که اکنون با سود ۴ ساله‌اش به حدود ۷۰۰ میلیون تومان می‌رسد.

شادی مدرس فعال محیط زیست با ارسال یادداشتی به خبرگزاری فارس در اعتراض به روند حفاظت از یوز به ویژه در 4 سال گذشته نوشت:

سالانه در دو نوبت هیاهویی با موضوع یوزپلنگ آسیایی در میان محیط زیستی ها بالا می گیرد. یک بار در اواخر تابستان به مناسبت روز ملی یوزپلنگ و یک بار در اواخر پاییز به مناسب روز جهانی یوزپلنگ. این جنجال ها اغلب جهت دار است و جهت آن را شخصی تعیین می کند که مدیریت پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی را برعهده دارد.

 پروژه ای که در ابتدا بنا بود به جهت اهمیت این گونه در خطر انقراض به عنوان طرحی پشتیبان دوشادوش معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، مسئولان این معاونت را در حفاظت از بازماندگان نسل یوزپلنگ آسیایی در ایران یاری کند اما به زودی، به جایگزینی برای آنها تبدیل شد.

 در واقع طرحی که قرار بود نقشی مکمل در حفاظت از یوز ایفا کند، اکنون عرصه حفاظت از یوز را به طور کامل در انحصار گرفته است. طرحی که سبب شد به جای مسئولان ستادی و استانی محیط زیست تنها و تنها یک شخص حقیقی، به عنوان مدیر این طرح، متولی حفاظت از بازماندگان یوزپلنگ در کشور شده و بدین ترتیب، نظارت جمعی بر حفاظت از این گونه را نسبت به سایر گونه های حیات وحش کاهش دهد؛ تا جایی که اگر درباره جزئی ترین مقوله مربوط به یوزپلنگ از مسئولان دفاتر تخصصی سازمان حفاظت محیط زیست پرسشی ساده مطرح کنیم، سوالمان تمام نشده به مدیر پروژه یوز ارجاع داده خواهیم شد.

سوگیری هایی که تاکنون به مناسب روز ملی و همچنین روز جهانی یوز شاهده بوده ایم نیز همواره به مواضع مدیر پروژه بین المللی یوز بازگشته است. زمانی که صحبت از بودجه های بین المللیِ دریافت شده برای حفاظت از زیستگاه ها باشد، مانند پاییز 94، جمعیت یوز امیدوار کننده اعلام می شود تا جایی که نماینده سازمان ملل در ایران خبر از وراونه شدن روند انقراض یوز در ایران می دهد. برعکس، زمانی که تعاملاتی برای تکثیر یوز در اسارت در میان باشد و بنا باشد مخاطبان قانع شوند که انتقال بازماندگان یوز به فضایی محصور به منظور تکثیرشان، تنها راه نجات این گونه از انقراض است، جمعیت یوز پلنگ بحرانی اعلام می شود. اما زمانی که مستنداتی مبنی بر آمار جمعیت یوز از مدیر پروژه خواسته شود ایشان برآورد جمعیت این گونه را سخت ترین کار پروژه اعلام می کنند.

رویکردهای پروژه بین المللی یوز که طی سال های گذشته به جامعه محیط زیستی ها محدود می شد اما در سال جاری به جامعه سینماگران، سیاستمداران و سپس هوادارانشان هم کشیده شده است. در حالی که 4 سال پیش برای خرید آغل های پارک ملی توران، مبلغی معادل 350 میلیون تومان از سازمان ملل اعتبار گرفته شده تا این منطقه به عنوان اصلی ترین زیستگاه یوز، از حضور گله ّهای دام و سگ های گله پاکسازی شود، چند روزی است مجددا برای خرید همین آغل ها در همین پارک ملی توران، کمپینی تشکیل شده که می کوشد از مردم 800 میلیون تومان اعانه جمع آوری کند.

 مدیر پروژه یوزپلنگ در حالی از این کمپین حمایت و مردم را تشویق به پرداخت اعانه می کند که کوچکترین پاسخی با پرسش های مطرح شده درباره مبلغی که 4 سال پیش برای خرید همین آغل ها از سازمان ملل دریافت شده به پرسشگران نمی دهد. مبلغی که اکنون با سود 4 ساله اش به حدود 700 میلیون تومان می رسد.

یعنی مبلغی معادل آنچه برای جمع آوری اش کمپین تشکیل داده شده. آیا مدیر ملی پروژه یوز به جای استفاده از ظرفیت های بالقوه جامعه که می تواند در مسیری صحیح برای کمک به حیات وحش مورد استفاده قرار بگیرد نمی تواند مبلغی را که پیش از این دریافت شده به جریان انداخته و حمایت مردم را برای اقدامات دیگری در راستای حفاظت از حیات وحش به کار گیرد؟

 به علاوه، هنوز مشخص نیست مبلغ دو میلیون دلاری که نماینده سازمان ملل در پاییز 94 از اختصاص آن به پروژه یوز خبر داد و در ادامه مدعی شد روند انقراض یوز معکوس شده برای کدام اقدام به مصرف رسیده؛ همانطور که مشخص نشد ادعای معکوس شدن روند انقراض یوز بر اساس کدام آمار به جامعه و رسانه ها اعلام شده است!

اصلا به فرض که پیش از این نه مبلغی برای خرید آغل های پارک ملی توران گرفته شده و نه بودجه ای از سازمان ملل به پروژه یوز اختصاص یافته، اینکه بازیگران به دلیل علاقه به یکی از عرصه های محیط زیست، در آن زمینه به جمع آوری کمک های مردمی مشغول شوند، البته مشروط بر اینکه نظارتی قابل قبول بر نحوه جمع آوری و خرج کمک های مردمی وجود داشته باشد را تنها می توان، حرکتی جنبی در راستای کمک به روند حفاظت از یوز تلقی کرد نه کل مقوله حفاظت از یوز.

 اینکه به مناسبت روز ملی یوزپلنگ، تنها مطلبی که در پورتال سازمان حفاظت محیط زیست منتشر می شود مربوط به تبلیغ برای کمپینی باشد که کمک های مردمی می کند یعنی سازمان حفاظت محیط زیست این کشور به عنوان تنها متولی حفاظت از حیات وحش هیچ حرفی در زمینه حفاظت از یوزپلنگ ندارد به جز اینکه از دستی که برای جمع آوری کمک دراز شده حمایت کند.

 نتیجه همین می شود که پس از سالها ادعای حفاظت از یوزپلنگ در سطح کشور، نه اطلاعی ولو تقریبی از جمعیت این گونه داریم، نه جاده ای را ایمن کرده ایم و نه زیستگاهی را از گله های دام پاکسازی کرده ایم.

 اقداماتی که اکنون ساختن ربات تلگرامی برای چسباندن عکس پروفایل کاربران به عکس یوز، اکران فیلم در سینما، جمع آوری بی حساب وکتاب اعانه از دوستداران حیوانات و در نهایت به تصویر کشیدن یوزپلنگ نگون بخت در کسوت یک خواننده هالیوودی به منظور جذب هرچه بیشتر اعانه جایگزین آن شده است. یوزپلنگی با کاپشن چرمی و دستمال گردن که برای خود و 49 بازمانده نسلش که مشخص نیست آمار دقیقشان را کدام چرتکه به حساب آورده، دست کمک به سوی مردم دراز کرده است.

 از سوی دیگر، مدیر پروژه یوز را به عنوان تنها متولی حفاظت از یوز به در برنامه های سرگرم کننده تلویزیونی و فضای مجازی در حال تبلیغات برای این کمپین می بینیم تا برای مردم از اهمیت یوزپلنگ بگوید و تعریف کند که فعالیت های پروژه یوز طی 4 سال گذشته آنقدر آمار جذب گردشگران علاقه مند به مشاهده یوز و گور ایرانی را در روستای قلعه بالا افزایش داده که درآمد اهالی این روستا سالانه 100 میلیون تومان افزایش یافته و در نتیجه روند مهاجرت از این روستا معکوس شده است.

 اظهاراتی رویایی و رنگ به رنگ که شنیدنش از زبان مدیر ملی پروژه این پرسش در پیش می کشد که چرا در حالی که انتظار می رفت بازیگرها محیط زیستی شوند، محیط زیستی ها بازیگر از آب درآمدند.

انتهای پیام/


قرار بود بازیگرها محیط ‌زیستی شوند اما محیط زیستی‌ها بازیگر شدند/ یوزپلنگ، قلکی شیک و آوانگارد!
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها