بازدید: 114

شخصیت بزرگوار امام هادی(ع) نگارنده اساسنامه شیعه است/ حضرت عبدالعظیم حسنی سفیر امام هادی(ع) در ایران هستند

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 553627
کارشناس ارشد علوم قرآنی گفت: شخصیت بزرگوار "امام هادی(ع)" نگارنده اساسنامه شیعه است و تفکرات وی و سیره آن بزرگوار به عنوان اساس دین شیعه است و در زیارت ایشان یعنی زیارت جامعه کبیره در ماه ذی الحجه بر ما ارزانی شده است.

ابراهیم بهاری کارشناس ارشد علوم قرآنی در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان گفت: وجود مبارک "امام هادی(ع)" که به تعبیری، شخصیت بزرگوار ایشان نگارنده اساسنامه شیعه است و تفکرات وی و سیره آن بزرگوار به عنوان اساس دین شیعه است و در زیارت ایشان یعنی زیارت جامعه کبیره در ماه ذی الحجه بر ما ارزانی شده است.

وی ادامه داد: مجموعه دوره زندگی "امام هادی(ع)" را به چند قسمت می توان تقسیم کرد، دوره ای که با وجود مبارک "امام جواد(ع)" بودند سپس دوره ای که به امامت رسیدند همچنین دوره ای که در دوره امامتشان با اختناق و سختگیری ها و فشارهای بی حد متوکل عباسی رو به رو بودند.

این کارشناس تصریح کرد: سفارشات موکدی و تاکیدات بسیار بسیار مهمی را راجع به زیارت امام معصوم بالاخص زیارت سید الشهدا (ع) برای ما بیان کرده از جمله اینکه این در تاریخ مشهور است که وجود مبارک امام کسالتی داشته است و سوال کرد آیا کسی هست خودش رو به کربلا برساند؟ اطرافیان ایشان عرض کردند آقا برای چه می پرسید؟ ایشان فرمودند که برود در زیر قبه سید الشهدا (ع) برای شفای من دعا بکند.اطرافیان گفتند که آقا شما خودتات امام هستید و خودتان می توانید دعا کنید ،امام بزرگوار فرمودند خدا اجابت دعا را زیر قبه سید الشهدا (ع) قرار داده.

بهاری افزود: این جایگاه به این نوع معرفی مردم را تهییج کرد برای هر چه بیشتر نزدیک شدن به وجود ائمه (ع). یکی از خصوصیات دیگر آن حضرت در نامشان نهفته است به نام "امام هادی (ع)"، معنی نام امام هادی(ع) یعنی هدایتگری، دعوت جامعه به خیر وصلاح و وجود امام هادی (ع) این امر را در زیارت جامعه کبیره به وضوح و به روشنی برای ما بیان کرده است و کار را به جایی می رساند که اهل بیت (ص) وی را کفاره گناهان شیعیان معرفی می کند.

وی اظهار کرد: حضرت می فرمایند محبتی که شیعیان به ما می کنند پروردگار متعال گناهان آنها روا ذوب می کند.علاقه ای که شیعیان نشان می دهند که بیان می کند "ما کفاره گناهان شیعیان هستیم"، نشان می دهد که چقدر آنها به شیعه علاقه داشتند و در اصل می توانیم بگوییم که این علاقه هم از جانب شیعه هم از جانب ائمه (ص) متقابل بود .

کارشناس ارشد علوم قرآنی تصریح کرد: امام هادی (ع) در سن جوانی به شهادت رسیدند فرقی نمی کند چه امام هادی(ع) ، چه امام جواد(ع) و چه امام عسگری سلام الله علیهم هر سه این بزرگواران عمر کوتاهی داشتند و به دلیل اختناق حکومت عباسی جان عزیزشان را از دست دادند ارتباطاتشان با مردم کم بوده عمدتا با واسطه با مردم در رابطه بودند حتی در سامرا امام در میان خانه زندانی بودند.

وی ادامه داد: در روایات آمده است که شخصی می گوید رفتم تا به محضر امام هادی(ع) برسم اما وقتی وارد شدم در آن اتاقی که امام حبس بودند دیدم وسط اتاق قبری هم کنده شده است، گریه کردم، امام امام فرمودند که گریه نکن ناراحت نباش من را در این قبر قرار نمی دهند و من اینجا نخواهم مرد و این را فقط برای اذیت من انجام دادند.

بهاری بیان کرد: یکی از آثار هدایتی "امام هادی(ع)" وجود مبارک حضرت عبدالعظیم حسنی است که به عنوان سفیر ایشان در ایران دعوت جامعه را پذیرفتند و آثار حضرت عبدالعظیم حسنی را می توانید امروز به آشکارا و به روشنی ملاحظه کنید از همان روز ورود به ری تا بدین روز چه آثار گرانبهایی داشته اند، لذا "امام هادی (ع)" درسامرا ماندند اما غریبانه در منزل خودشان از دنیا رفتند و در منزل خودشان به خاک سپرده شدند و امروز هر کسی هم که به سامرا مشرف می شود تا امام را زیارت کند بداند که به منزل امام وارد می شود و منزل امام هم به عنوان یک بیت امن است و در قرآن کریم آمده است که و "هر کیس داخل این منزل می شود امنیت پیدا می کند" انشاءالله این ایام که ایام ولادت این امام عظیم الشان است بر ما این درس را بدهد که بتوانیم سیره یکایک این بزرگواران را در زندگانی پیاده کنیم و از رفتارهایشان و از دستوراتشان درسهای زندگیمان را تکمیل کنیم انشاءالله.

انتهای پیام/


شخصیت بزرگوار امام هادی(ع) نگارنده اساسنامه شیعه است/ حضرت عبدالعظیم حسنی سفیر امام هادی(ع) در ایران هستند
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»