بازدید: 53

دولت اهمیت ویژه‌ای برای حل مسائل استان خوزستان قائل است

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 546704
معاون اول رئیس جمهور گفت: مسائل استان خوزستان از پیچیدگی و حساسیت فراوانی برخوردار است و دولت اهمیت ویژه‌ای برای حل مسائل این استان قائل است.

دولت اهمیت ویژه ای برای حل مسائل استان خوزستان قائل استبه گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، جلسه شورای اقتصاد ظهر امروز (دوشنبه ) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

اسحاق جهانگیری با اشاره به یكی از پیشنهادات مطرح شده در این جلسه مبنی بر استفاده از تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) برای انتقال آب شرب و كشاورزی به شهرهای شمال استان خوزستان، اظهار داشت: مسائل استان خوزستان از پیچیدگی و حساسیت فراوانی برخوردار است و دولت اهمیت ویژه ای برای حل مسائل این استان قائل است.

معاون اول رئیس جمهور با تاكید بر اینكه باید حتماً برای حل و فصل مسائل مرتبط با آب و فاضلاب استان خوزستان تصمیمات لازم اتخاذ كنیم، استفاده از فاینانس برای آبرسانی به شهرهای شمال استان خوزستان را مثبت ارزیابی كرد و افزود: استفاده از فاینانس در طرح هایی كه بازپرداخت آن بر عهده دولت است، توجیه مالی ندارد اما در مورد این طرح به جهت اهمیت و شرایط اضطراری استان خوزستان، دولت از فاینانس استفاده خواهد كرد.

وی همچنین با اشاره به تصمیم دیگر جلسه شورای اقتصاد مبنی بر استفاده از تسهیلات مالی خارجی برای ساخت سه بیمارستان در شهرهای تبریز، شیراز و تهران خاطر نشان كرد: باید در مصوبه این طرح ها توجیهات اقتصادی، فنی، مالی و زیست محیطی به طور دقیق لحاظ شود و میزان استفاده از تجهیزات ساخت داخل در این طرح ها لحاظ شود.

معاون اول رئیس جمهور ضمن موافقت با استفاده از فاینانس برای احداث این سه بیمارستان تصریح كرد: لازم است رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس كل بانك مركزی و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی تبصره ای به این پیشنهاد اضافه كنند و متعهد شوند كه نحوه اداره این بیمارستان ها به گونه ای خواهد بود كه از محل درآمد این بیمارستان ها، از بازپرداخت اقساط آن در سر رسیدهای مقرر اطمینان حاصل شود.

جهانگیری از دبیرخانه و كمیسیون شورای اقتصاد خواست در تمامی پیشنهادات و طرح هایی كه متقاضی استفاده از تسهیلات مالی خارجی هستند، این موارد یعنی توجیهات فنی، اقتصادی، مالی، زیست محیطی و میزان و درصد استفاده از تجهیزات ساخت داخل را مدنظر قرار دهند و در پیشنهادات خود مطرح كنند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با یادآوری اینكه خوشبختانه خط اعتباری كشورها برای جمهوری اسلامی ایران گشوده شده و زمینه استفاده از تسهیلات مالی خارجی فراهم گردیده است، بخش خصوصی را به استفاده از این فرصت فرا خواند و از رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران خواست این موضوع را به بخش خصوصی اطلاع رسانی كند تا فعالان اقتصادی بتوانند برای اجرای طرح ها و پروژه های خود از این فرصت استفاده نمایند.

در این جلسه كه وزرای نفت، امور اقتصادی و دارایی، بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، صنعت، معدن و تجارت، سرپرست وزارت نیرو، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رئیس كل بانك مركزی و رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز حضور داشتند، نماینده دبیرخانه شورای اقتصاد گزارشی از جلسات كمیسیون این شورا درباره نحوه استفاده از تسهیلات مالی خارجی ارائه كرد و پس از اعمال برخی اصلاحات، دستورالعمل جدید استفاده از فاینانس به تصویب رسید.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی نیز در این نشست با بیان اینكه در حال حاضر با كمبود 70 هزار تخت بیمارستانی در كشور روبرو هستیم و دولت منابع مالی مورد نیاز برای تامین این تعداد تخت بیمارستانی را ندارد، درخواست این وزارتخانه را برای احداث سه بیمارستان در شهرهای تبریز، شیراز و تهران با استفاده از تسهیلات مالی خارجی را مطرح كرد كه پس از بحث و تبادل نظر با این درخواست موافقت شد مشروط بر آنكه نحوه اداره این بیمارستان ها به گونه ای باشد كه از محل درآمد این بیمارستان ها آنها توانایی بازپرداخت اقساط در موعد مقرر را داشته باشند.

گفتنی است بر اساس گزارش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی تسهیلات مورد نیاز بیمارستان 723 تخت خوابی تبریز 203 میلیون یورو، بیمارستان 1216 تخت خوابی شیراز 301.76 میلیون یورو و بیمارستان 1000 تخت خوابی تهران 323 میلیون یورو است.

استفاده از اوراق مشاركت ریالی و یا صكوك اسلامی به مبلغ 1500 میلیارد تومان برای اجرای طرح های مختلف وزارت نیرو از دیگر مصوبات این جلسه بود.

در ادامه این نشست با دو درخواست دیگر سرپرست وزارت نیرو موافقت شد كه یكی فروش بخشی از اراضی مازاد نیروگاه پرند و دیگری استفاده از تسهیلات مالی خارجی برای انتقال آب شرب و كشاورزی به شهرهای ایذه، باغ ملك، هفتگل ، قلعه تل، رامهرمز، صیدون و روستاهای مسیر بود كه كل تسهیلات آبرسانی به شهرهای شمالی خوزستان 406 میلیون یورو و میزان اشتغالزایی این طرح 550 نفر به صورت مستقیم و 200 نفر به صورت غیرمستقیم است.

 

انتهای پیام/


دولت اهمیت ویژه‌ای برای حل مسائل استان خوزستان قائل است
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها