بازدید: 233

نیویورک‌تایمز گزارش داد: موضع متفاوت آژانس با آمریکا درباره پایبندی ایران به برجام

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 537512
روزنامه نیویورک‌تایمز با اشاره به گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پایبندی ایران به برجام نوشت موضع این سازمان با رویکرد دولت واشنگتن متفاوت است.

نیویورک تایمز گزارش داد: موضع متفاوت آژانس با آمریکا درباره پایبندی ایران به برجامبه گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ روزنامه «نیویورک تایمز» نوشت گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی با رویکرد های دولت آمریکا در خصوص برجام در تضاد است.

این روزنامه در گزارشی نوشت: بازرسان هسته ای بین المللی سبب پیچیده شدن تلاش های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای یافتن شواهدی درباره نقض توافق هسته ای دو ساله (برجام) در ایران شدند. این بازرسان روز پنجشنبه اعلام کردند جدیدترین بازرسی ها سبب کشف شواهدی در این باره نشده است که ایران در حال نقض مفاد توافق هسته ای است.

این در حالی است که ترامپ تمایل خود را برای برچیدن توافق هسته ای، حتی زمانی که با مخالفت شمار زیادی از مقامات بلندپایه امنیت ملی خود مواجه شد پنهان نکرده است؛ اما گزارش های منتشر شده آژانس بین المللی انرژی اتمی سبب دشوارتر شدن بحث در این باره شده اند که ایران در حال نقض توافق هسته ای است.

جدیدترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درست یک هفته پس از آن منتشر شد که ترامپ نیکی هیلی، سفیر خود در سازمان ملل متحد، را برای دیدار با مقامات بلندپایه آژانس به وین فرستاد. آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئول بازرسی و نظارت بر روند پایبندی ایران به مفاد توافق هسته ای است.

نیویورک تایمز در ادامه نوشت: هیلی، آژانس بین المللی انرژی اتمی را برای در پیش گرفتن رویکردی تهاجمی تر تحت فشار قرار داد و برخی از مقامات دولت آمریکا اعلام کرده اند آژانس بین المللی انرژی اتمی باید خواستار دسترسی به یک سری از سایت های نظامی ایران شود، اما بر اساس توافق هسته ای، آژانس تنها در زمانی می تواند چنین کاری انجام دهد که یک ظن و دلیل منطقی در این باره داشته باشد که ایران در حال انجام دادن فعالیت های غیرقانونی مرتبط با برنامه هسته ای در این سایت هاست.

به گفته مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی و آمریکایی، تاکنون آمریکا فهرست مکان های مظنون در ایران را به آژانس ارائه نکرده است.

هیلی -که در واشنگتن از او به عنوان نامزد پیشرو برای تکیه زدن بر سمت وزارت امور خارجه در صورت استعفای رکس تیلرسون در اواخر امسال یا سال آینده یاد می شود- روز پنجشنبه درباره یافته های موجود در گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار نظر نکرد. اما او با صدور بیانیه ای اعلام کرد دولت آمریکا خواستار پیشبرد روند انجام شدن هر چه بیشتر بازرسی ها خواهد شد. این در حالی است که ایران چند روز پیش اعلام کرد ورود به سایت های نظامی اش ممنوع است.

هیلی گفت: «اگر بازرسی ها از سایت های نظامی ایران همان گونه که این کشور می گوید یک رویاست، در آن صورت پایبندی ایران به برجام نیز یک رویاست.»

ایران از گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی استقبال کرد و آن را سند حقانیت خود دانست.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش خود، که هر سه ماه یکبار منتشر می شود، اعلام کرد در دومین سالگرد برجام، تهیه و تدارک و سطح غنی سازی سوخت اورانیوم از سوی ایران بر اساس محدودیت های تعیین شده در توافق هسته ای بوده است. در این گزارش همچنین گفته شد سطح آب سنگین در ایران -که از آن در رآکتور هایی استفاده می شود که می توانند پلوتونیوم تولید کنند- نیز در چارچوب محدودیت های تعیین شده بوده است.

در ادامه این مطلب آمده است: یافته های آژانس بین المللی انرژی اتمی که در اختیار کشور های عضو آژانس قرار گرفت و سریعا به بیرون درز کرد- قابل پیش بینی بود و در حالی که این یافته ها از نظر سیاسی کار ترامپ را برای برچیدن توافق هسته ای -که او را آن را یک «توافق نامه وحشتناک» توصیف کرد- دشوار کردند، اما مانع برداشت وی در این باره نمی شود که ایران در حال نقض توافق هسته ای است.

نیویورک تایمز در ادامه افزود: در حقیقت، ترامپ با چندین گزینه مواجه است که می تواند از میان آن ها انتخاب کند.

یک گزینه برچیدن توافق موجود و اعلام این موضوع است در حالی که ایران به مفاد توافق هسته ای پایبند است؛ اما با تداوم آزمایش های موشکی، تأمین مالی گروه هایی که آمریکا آن ها را «سازمان های تروریستی» می داند و فعالیت در سوریه و عراق، «روح» توافق هسته ای را نقض کرده است. خود توافق تنها درباره فعالیت های هسته ای ایران است، اما ترامپ اعلام کرده است این توافق برای مهار آنچه او آن را «تهدید فزاینده ایران» نامید، کافی نیست.

اما چندین مشکل درباره این رویکرد وجود دارد. این موضوع سبب باز شدن دست ایران برای تولید اورانیوم یا پلوتونیوم بیشتر می شود و به همین دلیل رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، و اچ آر مک مستر، مشاور امنیت ملی ترامپ، با برچیدن توافق هسته ای مخالفت کرده اند. علاوه بر این، این اقدام سبب طرد شدن آمریکا می شود.

انگلیس، چین، فرانسه، آلمان و روسیه که از دیگر طرف های توافق هسته ای هستند، همگی با قاطعیت از آن حمایت کرده و هشدار داده اند که اگر ترامپ از توافق هسته ای کنار بکشد، آمریکا در خصوص این موضوع منزوی خواهد شد.

به گفته برخی مقامات دولت آمریکا، گزینه دیگر اعلام این موضوع است که ایران به توافق هسته ای پایبند نیست، اما به روند اجرای توافق ادامه می دهد. این اقدام مانع از رأی گیری در کنگره برای اعمال مجدد تحریم ها می شود و احتمالا سبب خنثی شدن یا دست کم به تأخیر افتادن روند طرد شدن آمریکا از سوی هم پیمانانش می شود.

مقامات دولت آمریکا می گویند گزینه سوم، اتخاذ رویکردی است که به منزله محکی برای ایران است و واشنگتن انتظار دارد که تهران در اجرای آن ناکام باشد.
این روند که شامل ارائه اطلاعات به آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های مرتبط با هسته ای -از غنی سازی گرفته تا تحقیقات احتمالی بر سر تسلیحات- می شود، مبنایی برای درخواست برای انجام بازرسی محسوب می شود.

مقامات می گویند تاکنون هیچ گونه اطلاعات خاصی ارائه نشده است.

راه های دیگری نیز برای تحت فشار قرار دادن هر چه بیشتر برای انجام بازرسی ها وجود دارد. دیوید آلبرایت و اولی هاینونن -که هر دو از بازرسان سابق آژانس هستند که به شدت از ایران انتقاد کرده اند- در مقاله ای که روز پنجشنبه منتشر شد، اعلام کردند آژانس بین المللی انرژی اتمی می تواند از مفاد توافق -که می توانند سبب انجام شدن بازرسی ها در ارتباط با تجهیزات با استفاده دوگانه شوند- استفاده بهتری کند.

آلبرایت و هاینونن در گزارش خود اعلام کردند این روند می تواند سبب انجام بازرسی های منظم از مکان هایی شود که آژانس هم اکنون از آن ها بازدید نمی کند.

این در حالی است که داریل جی کیمبال، مدیر اجرایی اتحادیه کنترل تسلیحاتی، مستقر در واشنگتن از سخنان هیلی در این باره که ایران ممکن است در حال نقض مفاد توافق هسته ای باشد، انتقاد کرد.

او گفت: «لازم نیست آژانس بین المللی انرژی اتمی بدون داشتن دلایل موجه یا تنها برای آزمودن همکاری های ایران، به صورت تصادفی از سایت های نظامی بازرسی کند. هیلی با تأکید بر این که آژانس در تلاش برای دسترسی به سایت های نظامی نامشخص شاید به عنوان بهانه ای برای متهم کردن ایران برای همکاری نکردن است، می کوشد توانایی آژانس برای همکاری با ایران و دسترسی به سایت های کلیدی این کشور را زیر سوال ببرد.»

بر اساس قوانین آمریکا، ترامپ باید هر ۹۰ روز پایبندی ایران را به توافق هسته ای مورد ارزیابی قرار دهد و او تاکنون با بی میلی، پایبندی ایران را به برجام تأیید کرده است. اما خود ترامپ اعلام کرده است انتظار دارد در ماه اکتبر به این نتیجه برسد که ایران در حال نقض مفاد توافق هسته ای است.

ترامپ همچنین ایران را به نقض توافق نامه شورای امنیت سازمان ملل متحد متهم کرده است که سبب اجرایی شدن توافق هسته ای شد و از ایران می خواهد موشک های بالستیک آزمایش نکند. او در واکنش به این اقدام ایران، تحریم های جدیدی را بر این کشور وضع کرد. ایرانی های این اقدام ترامپ را محکوم کردند و آن را نقض توافق هسته ای دانستند.

تحلیل گران سیاسی که زمانی بر این باور بودند توافق هسته ای احتمالا نجات خواهد یافت، اکنون در این باره خوش بینی کمتری دارند.

کلیف کوپچان، رئیس گروه اروپا که در واشنگتن مستقر است، گفت: «دولت ترامپ این توافق را نمی خواهد. دولت آمریکا در تلاش برای یافتن راهی برای تأیید نکردن پایبندی ایران به مفاد توافق هسته ای طی ماه های آینده است؛ و دولت آمریکا احتمالا خواستار بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی از سایت های نظامی ایران در سطحی است که ایران آن را تاب نخواهد آورد. توافق هسته ای همچنان با دشواری هایی مواجه است.»

انتهای پیام/

گزارش نیویورک تایمز درباره مواضع متفاوت آژانس بین المللی انرزی اتمی و آمریکا در قبال توافق هسته ای ایران

نیویورک‌تایمز گزارش داد: موضع متفاوت آژانس با آمریکا درباره پایبندی ایران به برجام
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها