بازدید: 45

انجام عملیات انتقال زائران با ۵۹۸ دستگاه اتوبوس/۱۴۰۰ راهنمای ایرانی در اتوبوس‌های زائران استقراردارند

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 528602
مسئول نقل ترددی و بین شهری ستاد مکه مکرمه گفت: عملیات انتقال زائران ایرانی به مشاعر از امروز در دوبخش با استفاده از ۵۹۸ دستگاه اتوبوس انجام می‌شود.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حمیدرضا محمدی  اظهار کرد: از مجموع اتوبوس هایی که در اختیار نقل ترددی قرار دارد، ۱۰۴ دستگاه به زائران اهل سنت اختصاص می یابد تا آن ها را به برای انجام ترویه به منا منتقل کنند.

وی تصریح کرد: عملیات انتقال زائران اهل تسنن از ساعت ۶ صبح فردا (چهارشنبه) از مقابل هتل های محل استقرار آغاز می شود و تا ظهر، حدود ۱۵ هزار زائر اهل تسنن در منا مستقر خواهند شد.

مسئول نقل ترددی و بین شهری ستاد مکه ادامه داد: در مرحله دوم، ۷۰ هزار زائر باقی مانده با ۴۹۴ دستگاه اتوبوس طی سه "رد" (هر اتوبوس سه بار) از مکه مکرمه به عرفات منتقل خواهند شد، این عملیات از ساعت ۱۵:۳۰ با استقرار اتوبوس ها مقابل هتل ها آغاز می شود.

محمدی گفت: با برنامه ریزی دقیقی که انجام شده، اولین قافله اتوبوس هایی که قرار است زائران را منتقل کند از نقاط دورتر عملیات انتقال را آغاز می کنند که زائران این مناطق را زودتر به عرفات منتقل کنیم.

وی با اشاره به اینکه داخل هر اتوبوس یک راهنمای ایرانی حضور دارد، تصریح کرد: این راهنمایان افراد مجربی هستند که به عنوان راهنمای نقل ترددی به صورت تئوری و میدانی آموزش دیده اند که تعداد این افراد به حدود ۱۴۰۰ نفر می رسد.

او اضافه کرد: یکی از اتفاقات جدیدی که امسال افتاده این است که خود شرکت سندیکای اتوبوس رانی عربستان (نقابه) داخل هر اتوبوس یک راهنما (مرشد) و مجهز به سیستم GPS مجهز نیز مستقر کرده است.

مسئول نقل ترددی و بین شهری ستاد مکه با تشریح مدت زمان انتقال زائران از مکه مکرمه به مشاعر گفت: طبق تجربه ای که در سنوات گذشته هم داشته ایم هر چه به شب نزدیک می شویم ترافیک خیابان ها و خروجی های مکه به سمت مشاعر خیلی سنگین تر می شود، اما پیش بینی می کنیم به طور میانگین تا ساعت ۲۱، در هر ساعت حدود ۱۱ درصد از زائران را به عرفات منتقل کنیم، اما از این زمان به بعد در هر ساعت، پنج درصد از زائران با توجه به حجم ترافیک منتقل خواهند شد.

محمدی با تاکید بر اینکه عملیات انتقال به بار ترافیکی مکه مکرمه هم بستگی دارد، تصریح کرد: آخرین بخش زائران ایرانی که حدود دوهزار نفر می شوند، با ۴۰ دستگاه اتوبوس تقریبا ساعت ۲:۳۰ بامداد (پنجشنبه) به سمت عرفات حرکت خواهند کرد و حدود ۳:۳۰ بامداد پایان عملیات انتقال تمام زائران از مکه مکرمه خواهد بود و همه در عرفات مستقر خواهند شد.

وی به استقرار هماهنگ کنندگان تحویل اتوبوس ها از امشب در پارکینگ عرفات اشاره کرد و گفت: ۱۰۴ راهنمای اتوبوس های زائران اهل تسنن از ۴ بامداد روز چهارشنبه در یکی از هتل های منطقه ۴ مکه مستقر و از آنجا برای تحویل اتوبوس ها به پارکینگ عرفات می روند تا هر راهنما به همراه اتوبوس مورد نظر راهی هتل های زائران ایرانی شود.

مسئول نقل ترددی و بین شهری ستاد مکه افزود: برای عملیات انتقال در بعد از ظهر هم ۴۹۴ راهنما طی سه مرحله با چهار دستگاه اتوبوس به پارکینگ عرفات منتقل می شوند تا اتوبوس ها را تحویل بگیرند و بر اساس برنامه تنظیم شده برای انتقال زائران راهی هتل ها در داخل شهر مکه شوند،اتوبوس ها طی ۱۰ قافله ۵۰ تایی از پارکینگ خارج می شوند.

وی خاطرنشان کرد: موضوع نقل ترددی از سال ۱۳۸۹ وارد چرخه عملیات حج تمتع شده است، بر اساس این شیوه انتقال، تعداد اتوبوس ها به یک سوم تقلیل پیدا کرده و از مکه به عرفات و همچنین برای انتقال حجاجی که برای ترویه به منا می روند در واقع سه "رد" طی مسیر می کند و هر اتوبوس ۱۵۰ حاجی را به مقصد می رساند که این کمک می کند عملیات انتقال خیلی روان تر و آسان تر انجام شود.

محمدی گفت:در مسیر عرفات به مزدلفه و همچنین از مزدلفه به منا خطوط ویژه ای (شاتل) تعبیه شده است که مخصوص تردد اتوبوس ها است و با کاهش اتوبوس ها در این مسیر تعداد "ردهای" هر اتوبوس به عدد ۶ می رسد که این مساله موجب افزایش سرعت انتقال خواهد شد.

انتهای پیام/


انجام عملیات انتقال زائران با ۵۹۸ دستگاه اتوبوس/۱۴۰۰ راهنمای ایرانی در اتوبوس‌های زائران استقراردارند
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها