بازدید: 59

پرداخت ۱۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات به طرح‌های بخش کشاورزی در استان اردبیل/ دولت به طرح‌های گلخانه‌ای توجه ویژه‌داشته باشد

منبع : فارس نیوز کد خبر: 526229
مدیر شعب بانک کشاورزی استان اردبیل گفت: در مجموع ۱۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای بخش‌های مختلف کشاورزی از جمله دامداری صنعتی، مرغداری‌های صنعتی و طرح‌های گلخانه‌ای پرداخت کرده‌ایم و انتظار می‌رود دولت با توجه به موقعیت استان اردبیل، به اختصاص اعتبار به ویژه برای طرح‌های صادراتی توجه کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی اعزامی به اردبیل خبرگزاری فارس، رضا نوری ظهر امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، به فعالیت های انجام شده شعب بانک کشاورزی در استان اردبیل اشاره کرد و گفت: 97.5 درصد از مساحت استان اردبیل کاربری کشاورزی دارد که از لحاظ کشاورزی رتبه اول در کشور داشته و 40 درصد اشتغال استان در بخش کشاورزی است که  12 درصد از میانگین کشوری بالاتر است. 

وی همچنین استان اردبیل را یکی از قطب های تولید بذر در کشور عنوان کرد و افزود: صددرصد از بذر چغندر بذری، صددرصد سورگوم بذری و 80 درصد ذرت بذری را تولید می کند، مضاف بر آنکه سالانه یک میلیون و 500 هزار عدد مینی تیوبر سیب زمینی در استان اردبیل تولید می شود.

به گفته نوری، همچنین اردبیل در تولید عسل رتبه سوم کشوری، تولید گندم و چعندر قند رتبه پنجم و در تولید حبوبات رتبه هفتم را دارد، مضاف بر آنکه 10 درصد تولید جوجه یکروزه برای پرورش مرغ گوشتی در استان اردبیل تهیه می شود که در آینده نزدیک این رقم افزایش می یابد.  

مدیر شعب بانک کشاورزی اردبیل با اشاره به حجم بارندگی این استان برای تولید محصولات کشاورزی خاطرنشان کرد: به طور میانگین سالانه 250 میلیمتر بارندگی در این استان گزارش شده که در مناطقی مانند غرب استان اردبیل و رشته کوه سبلان این رقم تا 450 میلیمتر هم افزایش می یابد که در افزایش تولید محصولات کشاورزی در کشور کم آبی همچون ایران نقش بسزایی دارد. 

وی به اهمیت بخش کشاورزی در برنامه ششم توسعه اشاره ای کرد و گفت: در سال 95، 4.5 میلیون تن محصول کشاورزی و دامی به ارزش 42 هزار میلیارد ریال تولید شده است که از این رقم 340 هزار تن محصولات دامی به ارزش 22 هزار و 500 میلیارد ریال بوده است. 

وی با تأکید بر اینکه از طریق شعب بانک کشاورزی استان اردبیل تاکنون مانده تسهیلات پرداختی به بخش های مختلف کشاورزی 11 هزار میلیارد ریال بوده، تصریح کرد: بخشی از این تسهیلات در راستای اقتصاد مقاومتی و تأمین مالی بنگاه های کوچک و متوسط و رونق دادن به طرح های نیمه فعال است که 150 فقره تسهیلات به مبلغ 850 میلیارد ریال به همین گونه طرح ها اختصاص یافته است، مضاف بر آنکه حمایت پشتیبانی مالی از 456 واحد مرغداری صنعتی با ظرفیت تولید 3 میلیون قطعه مرغ در هر دوره تولید، حمایت از 633 واحد دامداری صنعتی با مجموع 155 هزار رأس دام و 10 واحد گلخانه ای فعال از جمله این بخش هاست.

حمایت از کشت کلزا در استان اردبیل یکی دیگر از طرح های بانک کشاورزی استان اردبیل به شمار می رود که مدیر شعب این بانک در استان اردبیل به آن اشاره ای کرد و گفت: پس از تصمیم دولت برای بخشودگی سود و جرایم واحدهای تولیدی، از ابتدای اسفندماه سال 95 تاکنون 10 هزار و 760 فقره پرونده به مبلغ 518 میلیارد ریال مختومه شده که 253 میلیارد ریال سود و جرائم کشاورزان استان اردبیل مورد بخشودگی قرار گرفته است.  

نوری در بخش دیگری از سخنان خود، به اهمیت پرداخت وام های قرض الحسنه از طریق شعب بانک کشاورزی در استان اردبیل هم اشاره کرد و اظهار داشت: در یک سال گذشته بیش از 2 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به ارزش 210 میلیارد ریال به زوجین پرداخت شده، تا جایی که اکنون هیچ درخواست در صفی نداریم و هر درخواست جدیدی که ثبت می شود، سریعاً به شعبه معرفی می گردد. 

مدیر شعب بانک کشاورزی استان اردبیل، اجری طرح یاراکارت را به عنوان نخستین بانک رسمی کشور پس از تصمیم بانک مرکزی طرحی مؤثر دانست و گفت: 133 فقره یاراکارت توسط شعب بانک کشاورزی استان اردبیل صادر شده که افراد می توانند با ضمانت یارانه دریافتی شان، تسهیلات تا سقف 50 میلیون ریال دریافت کنند. 

وی در پایان این را هم گفت که با توجه به موقعیت استراتژیک استان اردبیل و کریدوری برای صادرات کشورهای آسیای میانه و قفقاز، از دولت درخواست می شود در اعتبارات تخفیفی به این استان به ویژه برای صادرات محصولات گلخانه ای توجه ویژه ای نماید. 

انتهای پیام/


پرداخت ۱۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات به طرح‌های بخش کشاورزی در استان اردبیل/ دولت به طرح‌های گلخانه‌ای توجه ویژه‌داشته باشد
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها