بازدید: 152

نیویورک‌تایمز: اگر گزارش جدید آژانس پایبندی ایران را به برجام تایید کند، ترامپ آن را می‌پذیرد؟

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 520866
یک روزنامه آمریکایی در گزارشی احتمال تایید مجدد پایبندی ایران به توافق هسته‌ای و واکنش «دونالد ترامپ» به آن را مورد بررسی قرار داد.

نیویورک تایمز: اگر گزارش جدید آژانس پایبندی ایران را به برجام تایید کند، ترامپ آن را می پذیرد؟به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: در چند روز آینده، بازرسان بین المللی گزارش خود را درباره تاسیسات هسته ای ایران برای دولت ها در سراسر جهان ارسال خواهند کرد؛ نتیجه این گزارش می تواند زنجیری از حوادث را رقم بزند که به یک تنش دیگر میان «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا، و جمهوری خواهان کنگره، یا حتی میان او و مشاوران ارشد وی منتهی شود.

کارشناسان می گویند گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی احتمالا در یک زبان خشک و بسیار فنی، تایید خواهد کرد که ایران با وجود شاید چند لغزش کوچک، تا اندازه بسیار زیادی به توافق هسته ای سال 2015 پایبند بوده است و این درست همان جایی است که مشکلات برای کابینه ترامپ آغاز می شود.

گزارش بازرسان آژانس هر چه باشد، ترامپ اعلام کرده است احتمالا در ماه اکتبر دیگر پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید نخواهد کرد. وی حتی اواخر ژوئیه اظهار داشت: « اگر این موضوع تنها در اختیار من بود، من همان 180 روز پیش (در ابتدای روی کار آمدن) پایبند نبودن ایران را به توافق هسته ای اعلام می کردم.»

چنین اظهار نظری می تواند به پایان توافق هسته ای منجر شود، توافقی که فعالیت های هسته ای ایران را تا 15 سال آینده در ازای برچیده شدن تحریم ها، به طرز چشمگیری محدود می کند. ترامپ که توافق هسته ای را یک هدیه فجیع برای ایران نامیده بود، از این قدرت برخوردار است تا علاوه بر خروج از توافق، بار دیگر تحریم ها را علیه تهران از سر بگیرد.

جمهوری خواهان سنا ظاهرا از تعهد ترامپ به وعده خود درباره توافق هسته ای ناامید شده اند و مشاوران امنیتی رئیس جمهور نیز توصیه می کنند این توافق حفظ شود؛ اما کاخ سفید توجه ویژه ای به جایگزین هایی دارد که از تمدید توافق هسته ای جلوگیری می کند. یکی از گزینه ها این است که کابینه ترامپ در گزارش بعدی خود در ماه اکتبر اعلام کند ایران توافق هسته ای را نقض کرده است اما در عین حال بگوید آمریکا در شرایط کنونی خواستار حفظ این توافق بوده و قصد ندارد فورا تحریم ها را به حالت قبل برگرداند.

در چنین شرایطی، کنگره 60 روز مهلت خواهد داشت تا درمورد بازگشت تحریم ها علیه ایران تصمیم گیری کند. درحالیکه 2 سال پیش تقریبا تمامی جمهوری خواهان امضای توافق با ایران را محکوم کرده بودند، در حال حاضر بسیاری از آنها مایل نیستند با چنین شرایطی مواجه شوند.

«باب کورکر»، سناتور جمهوری خواه و رئیس کمیته روابط خارجی سنا، یکی از مخالفان سرسخت توافق هسته ای در سال 2015 بود؛ اما وی اخیرا به ترامپ هشدار داد: «تو فقط می توانی یک بار توافق را پاره کنی، اگر الان این کار را انجام بدهی به دست خودت یک بحران بوجود آورده ای.»

بسیاری از مخالفان توافق هسته ای ترجیح می دهند نظر شخصی خود را در این باره بطور عمومی بازگو نکنند. برخی از آنها نیز ترجیح می دهند در این باره سکوت اختیار کنند.

سخنگوی کمیته روابط عمومی اسرائیل و آمریکا (آیپک) چندی پیش از پاسخ دادن به این سوال که آیا این کمیته هم اکنون نیز از لغو توافق هسته ای حمایت می کند، سرباز زد. این درحالیست که همین کمیته چندین میلیون دلار صرف ایجاد کمپین هایی علیه توافق هسته ای با ایران کرده بود.

«مارک دوبویتز»، مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی، گروه دیگری که از مخالفان سرسخت توافق هسته ای بود، نیز اخیرا اعلام کرده است مایل نیست برجام شتاب زده لغو شود.

در مقابل، هنوز تعدادی از مخالفان توافق هسته ای با ایران وجود دارند که بر عقیده خود پایبند بوده و خواستار لغو برجام هستند. «تام کاتن» نماینده جمهوری خواه از ایالت آرکانزاس، یکی از این افراد است که چندی پیش مدعی شد: «فکر نمی کنم ما سود چندانی از توافق هسته ای برده باشیم، به همین دلیل برهم زدن آن اصلا مرا نگران نمی کند.»

کابینه ترامپ هم اکنون در حال بازنگری در سیاست های واشنگتن در قبال ایران است. ترامپ در اواسط ژوئیه پایبند بودن ایران به توافق هسته ای را تایید کرد؛ اما به تیم امنیتی خود هشدار داد در نوبت بعدی آن را تایید نخواهد کرد.

در آن زمان، کابینه ترامپ اعلام کرد قصد دارد فشارها را بر ایران افزایش داده و تحریم های جدیدی علیه این کشور به دلیل آنچه حمایت از تروریسم و بی ثبات کردن منطقه می نامد، اعمال کند. اما در عین حال تعداد قابل توجهی از مقامات عالی رتبه آمریکایی، به ترامپ توصیه کردند توافق را حفظ کند. «رکس تیلرسون»، وزیر امور خارجه، «جیم متیس»، وزیر دفاع، ژنرال «هربرت مک مستر»، مشاور امنیت ملی و ژنرال «جوزف دانفورد»، رئیس ستاد مشترک ارتش، از جمله کسانی بودند که لغو برجام را به سود آمریکا نمی دانند.

«دوبویتز» معتقد است برهم زدن برجام از سوی آمریکا موجب می شود ایران یک قربانی مظلوم به چشم آید و متحدان اروپایی نیز با آمریکا دچار چالش شوند. به گفته او، باید جزئی ترین موارد نقض توافق هسته ای از سوی ایران مورد توجه قرار بگیرد.

«آرون دیوید میلر»، کارشناس و مذاکره کننده سابق حوزه خاورمیانه، پیشنهاد «دوبویتز» را "اسب تروا" برای لغو توافق می داند. وی در این باره گفت: تنها راه برای اجرایی کردن این استراتژی این است که ایران را برای خاتمه دادن به توافق هسته ای تحت فشار قرار دهیم.

«ریچارد دوربین»، سناتور دموکرات ایالت ایلینوی، معتقد است برهم زدن برجام بدون در دست داشتن مدرک موثقی از نقض آن توسط ایران، می تواند به اعتبار آمریکا در سراسر جهان لطمه وارد کند و دلیل موجهی برای کره شمالی باشد تا انجام مذاکرات هسته ای مشابه با آنچه درمورد ایران صورت گرفت، را نپذیرد و هرگز حاضر نشود درباره توقف برنامه هسته ای معامله کند. این سناتور دموکرات تاکید کرد: این موضوع به هیچ وجه در راستای منافع آمریکا نیست.

در هر حال، ترامپ نشان داده است که قابل پیش بینی نیست و به همین دلیل، برای آگاهی از تصمیم جدید او درباره برجام باید تا ماه اکتبر که موعد سومین گزارش دولت او درباره این توافق فرا می رسد، منتظر ماند.

انتهای پیام/

پیش بینی نیویورک تایمز درباره سرنوشت برجام در دولت ترامپ

نیویورک‌تایمز: اگر گزارش جدید آژانس پایبندی ایران را به برجام تایید کند، ترامپ آن را می‌پذیرد؟
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها