بازدید: 24

شورشیان فارک درباره تبدیل به یک حزب سیاسی تصمیم می گیرند

منبع : صدا و سیما کد خبر: 518400
شورشیان فارک پس از گذشت نیم قرن مناقشه و انعقاد یک توافق صلح تاریخی، از روز یکشنبه با آغاز کنگره خود در بوگوتا، پایتخت کلمبیا جنگ مسلحانه را پشت سر می گذارند تا به یک حزب سیاسی تبدیل شوند.

به گزارش سرویس بین المللخبرگزاری صدا و سیما، شورشیان فارک پس از گذشت نیم قرن مناقشه و انعقاد یک توافق صلح تاریخی، از روز یکشنبه با آغاز کنگره خود در بوگوتا، پایتخت کلمبیا جنگ مسلحانه را پشت سر می گذارند تا به یک حزب سیاسی تبدیل شوند.

حدود یک هزار نماینده این گروه شورشی که قدرتمندترین گروه شورشی قاره آمریکا محسوب می شد، قرار است از امروز درباره خط مشی و نام این جنبش جدید چپگرا تصمیم بگیرند.
کارلوس آنتونیو لوزادا، یکی از سرکرده های فارک گفت: « ما (در این کنگره) خط مشی‌ها و ساختار حزب سیاسی که می خواهیم تشکیل دهیم و همچنین ریاست آن را تعیین خواهیم کرد.»
نمایندگان این گروه چریکی سابق که فرایند خلع سلاح آنها 15 اوت پایان یافت و شبه نظامیان (همکاران غیرنظامی فارک) که تا روز پنجشنبه در این نشست حضور خواهند داشت، قرار است نامزدهای خود را برای انتخابات پارلمانی 2018 تعیین کنند.
این حزب روز جمعه رسما فعالیت خود را آغاز می کند.
یکی از بحث‌های اصلی این کنگره نام این حزب خواهد بود. ایوان مارکز، یکی از مذاکره کنندگان فارک در مذاکرات صلح که چهار سال در کوبا به طول انجامید، گفت نام این حزب قطعا « نیروی آلترناتیو انقلابی کلمبیا » خواهد بود تا بتواند هویت خود را حفظ کند.
رودریگو لوندونو، ملقب به تیمولئون خیمنز یا تیموچنکو، در صفحه توئیتر خود اعلام کرده بود که احتمالا نام این حزب « کلمبیای نو » خواهد بود و این نام بیشترین آرای موافق (36 درصد) را به دست آورده است.
فدریک ماسه، تحلیلگر سیاسی و استاد دانشگاه اکسترنادو (Externado) می گوید فارک با این « چالش » مواجه است که نشان دهد نه تنها می تواند به مطالباتش وفادار بماند، بلکه می تواند آرای انتخاباتی بیشتری را جلب کند.
وی افزود: « این چالش در بحث درباره نام این حزب سیاسی جدید منعکس می شود. برخی می خواهند کلمه انقلابی را حفظ کنند، اما برخی دیگر خواستار تغییر نام آن هستند تا نشان دهند که این یک سرآغاز جدید برای این گروه است.»
سران فارک در این کنگره، شرایط اجرای توافق صلح را بررسی خواهند کرد. این توافق صلح با هدف پایان دادن به مناقشه 52 ساله در کلمبیا، اواخر ماه ­نوامبر توسط خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهور کلمبیا و تیمولئون خیمنس یا تیموچنکو سرکرده فارک امضا شد.
کارلوس آنتونیو لوزادا گفت در این کنگره به مسئله نمایندگان این حزب در پارلمان نیز رسیدگی خواهد شد. براساس آنچه در این توافق پیش بینی شده است، این حزب براساس « پیشنهادهای مناطق مختلف، ساختارهای متفاوت » 10 نماینده در پارلمان (که 268 کرسی دارد) خواهد داشت.
این نمایندگان که برای دو دوره تعیین می شوند، قرار است به صورت نمادین در انتخابات 2018 شرکت کنند. این فرمانده سابق فارک گفت : «‌ ما می خواهیم نه تنها رأی کافی برای تأیید این پنج سناتور و پنج نماینده به دست بیاوریم، بلکه تعداد نمایندگان را نیز افزایش دهیم.»
رودریگو لوندونو ماه دسامبر با بیان اینکه فارک از شخصی که رعایت توافق صلح را تضمین می کند، حمایت خواهد کرد، احتمال نامزدی اعضای این گروه را برای انتخابات ریاست جمهوری رد کرد.
شورشیان سابق برای ورود به عرصه سیاسی، با چالش‌های متعددی مواجه هستند، به خصوص بهبود وجهه منفی خود که براساس آخرین نظرسنجی ها به میزان 80 درصد است.
براساس آمار و ارقام رسمی، مناقشه مسلحانه داخلی کلمبیا که قدیمی ترین مناقشه در آمریکای لاتین است و ارتش، گروههای چریکی کمونیست، شبه نظامیان جدایی طلب راست افراطی و گروههای تبهکار در آن شرکت دارند، تا کنون دست کم 260 هزار کشته، بیش از 60 هزار ناپدید و حدود هفت میلیون آواره به دنبال­ داشته است.


شورشیان فارک درباره تبدیل به یک حزب سیاسی تصمیم می گیرند
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش توئیتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توئیتری ظریف از سفر به عراق

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

امارات ۱ -۱ تایلند/ گزارش لحظه به لحظه

امارات ۱ -۱ تایلند/ گزارش لحظه به لحظه