بازدید: 25

مدل‌های جدید بازسازی بافت‌های فرسوده/ مقصر وجود خانه‌های خالی از سکنه خود انبوه‌سازان هستند

منبع : فارس نیوز کد خبر: 517461
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در دولت دوازدهم بر روی مدیریت زمین برای پیشرفت هر چه بهتر نوسازی بافت‌های فرسوده اقدام خواهیم کرد، گفت: مقصر وجود بیش از ۲.۵ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور خود انبوه‌سازان هستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمدسعید ایزدی با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران گفت: در دولت دوازدهم بر روی مدیریت زمین برای پیشرفت هر چه بهتر نوسازی و بازسازی بافت های فرسوده کار خواهیم کرد، بنابراین تلاش ما این است که سیاست های غلط در دولت های گذشته را کنار بگذاریم. 

وی با اشاره به اینکه در هر کشور پیشرفته ای مدیریت زمین به خوبی اعمال می شود، گفت: وزیر راه و شهرسازی به دنبال اعمال مدیریت زمین و سیاست های زمین است تا دولت رقیب بخش خصوصی نباشد و به پیمانکار بزرگ تبدیل نشود. 

ایزدی تأکید کرد: در دولت دوازدهم مدل های جدیدی برای بازسازی بافت های فرسوده پیش بینی شده است، پس باید از بخش خصوصی حمایت کنیم و دولت حامی و تسهیل گر در بازسازی بافت های فرسوده باشد. 

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی و شهری ایران اضافه کرد: یکی از این مدل ها تنظیم مجدد زمین است که اولین پروژه آن با این مدل و این روش در همت آباد اصفهان کلنگ آن به زمین زده خواهد شد. 

به گفته وی، در این مدل، خود اهالی یک تعاونی محله راه اندازی می کنند توسط خود اهالی احداث و مدیریت خواهد شد، بنابراین در این روش، خود مردم برای بالا بردن کیفیت و سطح زندگی به نوسازی و بازسازی بافت های فرسوده اقدام خواهند کرد. 

وی با اشاره به اینکه بهسازی و نوسازی در کشور به شکل عمرانی دیده شده یعنی بهسازی به شکل بیل و کلنگ دیده شده است، گفت: سؤال ما این است که آیا می توانیم به اثری که ده سال پیش ساخته شده افتخار کنیم؟ پس اگر می خواهیم معماری خوب در شهر تهران داشته باشیم، باید به چه چیزی اشاره کنیم؟ 

ایزدی با تأکید بر اینکه یک سوم مردم ایران بدمسکن هستند اضافه کرد: کیفیت پایین ساخت و ساز به گونه ای است که شهرهای کشور در برابر کوچکترین بلایای طبیعی دچار زیان های زیادی می شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه با آسیب های اجتماعی زیادی در بافت های فرسوده و ناکارآمد مواجه هستیم گفت: بانک مرکزی به بانک مسکن اجازه داد یک هزار میلیارد تومان از محل استمحال تسهیلات مسکن مهر در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری دراختیار انبوه سازان قرار دهد و سؤال این است، بانک مسکن باید بتواند به نحوی منابع مالی را برای اجرای پروژه ها در بافت های فرسوده فراهم کند. 

وی افزود: اگر انبوه سازان راه را اشتباه رفتند، این مسئله ناشی از سیاستگذاری و ریل گذاری غلط مسئولان است، پس مقصر وجود 3 میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور، خود انبوه سازان هستند. 

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: انبوه سازان در طول سال های گذشته مسیر خوبی را برای سرمایه گذاری خود انتخاب نکرده اند، برای همین است که 3میلیون مسکن خالی از سکنه داریم، پس نباید در جایی سرمایه گذاری کنیم که سرمایه قفل شود. 

ایزدی تأکید کرد: در حال حاضر 160 میلیون تومان تسهیلات با سود 8 درصد از صندوق خانه یکم برای ساخت مسکن در بافت فرسوده پرداخت می شود که حدود 60 درصد ساخت مسکن را تأمین می کند، بنابراین انبوه سازان چرا در محله هایی که در آنها توانمندی لازم فراهم شده است و امکانات لازم وجود دارد سرمایه گذاری نمی کنند؟ 

معاون وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از نوع نگاه انبوه سازان در حوزه ساخت و ساز مسکن گفت: به انبوه سازان توصیه می کنیم به جای ورود به باغ ها برای ساخت و ساز، وارد بافت های ناکارآمد و فرسوده شوند.

ایزدی گفت: در حال حاضر 140 هزار هکتار بافت ناکارآمد شهری داریم که در 2 هزار و 700 محله و در یک هزار و 100 محله در 110 شهر 11 میلیون حاشیه نشین داریم.

به گفته وی، در حال حاضر در بافت های تاریخی که شامل 1600 محله می شود 8 میلیون نفر ساکن هستند. 

انتهای پیام/


مدل‌های جدید بازسازی بافت‌های فرسوده/ مقصر وجود خانه‌های خالی از سکنه خود انبوه‌سازان هستند
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»