بازدید: 22

میان وعده برای کودکان، ده پیشنهاد کمکی

منبع : نی نی بان کد خبر: 500026
در ابتدا باید توجه کنید که میان‌وعده‌های غذایی کودکان نباید کسالت آور باشند. برای بسیاری از کودکان میان‌وعده‌های غذایی حکم نوعی سرگرمی و تفریح را دارند.

سلامت نیوز :در ابتدا باید توجه کنید که میان‌وعده‌های غذایی کودکان نباید کسالت آور باشند. برای بسیاری از کودکان میان‌وعده‌های غذایی حکم نوعی سرگرمی و تفریح را دارند.

برای دانستن چگونگی تهیه کردن میان‌وعده‌های غذایی سالم برای کودکان می‌توانید از توصیه‌های زیر مدد بگیرید:

1. خوراکی‌ها و تنقلات فاقد ارزش غذایی را از خانه دور نگه دارید:

فرزند شما برای دریافت شیرینی‌جات، شکلات، چیپس و دیگر تنقلات اصرار و پافشاری نخواهد کرد، اگر آن‌ها را در دسترس نگه ندارید و بداند که در خانه موجود نیستند. با انتخاب میان‌وعده‌های سالم یک الگوی خوب برای فرزندتان باشید.

2. تلاش به سمت مصرف غلات کامل و دانه‌ها:

گزینه‌های غذایی دارای غله کامل (نظیر بیسکویت‌ها و نان‌های تهیه شده از غله کامل و سبوس‌دار) را در میان‌وعده‌های غذای کودکانتان بگنجانید، غلات کامل در تأمین انرژی و تقویت بنیه کودکتان مفیدند.

3- مخلوط و ترکیب کردن اقلام غذایی:

شما می‌توانید ترکیبی از اقلام غذایی سالم را به فرزندتان ارائه کنید و این هنر شماست که بتوانید ترکیب‌هایی خوشمزه‌ای از اقلام غذایی سالم مختلف را برای فرزندتان تهیه کنید. برای مثال:

می‌توانید هویج و دیگر سبزی‌جات خام را آغشته به ماست‌های چکیده طعم‌دار کنید و به فرزندتان بدهید.

می‌توانید سبزی‌جات را در کنار محصولات لبنی ارائه دهید برای مثال گزینه های ساده‌ای نظیر (نان و پنیر به همراه خیار و گوجه) یا (ماست و خیار یا آب دوغ خیار به همراه نان و محصولات غله کامل) را نیز امتحان کنید.می‌توانید آغشته کردن میوه‌های تازه یا کراکرهای سبوس‌دار با ماست‌های کم چرب را نیز امتحان کنید.

می‌توانید کره بادام زمینی را روی سیب، موز، کرفس و غیره بمالید و آن را به کودکتان بدهید و غیره...

4- تقویت استقلال در کودکان:

گزینشی از سبزیجات یا میوه‌های آماده برای خوردن را در یخچال نگه دارید. می‌توانید میوه‌جات آماده برای خوردن را در یک کاسه یا ظرف در دسترس قرار دهید. گزینه‌های غلات کامل کم شکر، میوه‌های کنسرو شده و بسته‌بندی شده در آب خودشان و دیگر اقلام غذایی سالم را در یک کابینت در دسترس یا در قفسه یا یخچال به صورتی که در دسترس کودکتان باشد قرار دهید تا او بتواند به هنگام گرسنگی در برداشتن خوراکی‌ها استقلال داشته باشد.

5- منوی غذایی کودکتان را گسترده کنید:

ارائه‌ اقلام غذایی به فرزندتان را محدود نسازید و تا حد امکان منوی غذای کودک‌تان را گسترده سازید. گزینه‌های غذایی نامعمول‌تر را نیز به فرزندتان ارائه دهید برای مثال آناناس، فلفل‌های قرمز یا زرد، انبه، دانه‌های سویای بوداده و غیره ...

6- ملاقات دوباره با صبحانه:

می‌توانید غذاهای مرسوم در صبحانه نظیر نیمرو و نان تست غله کامل را به عنوان یک عصرانه مغذی و سالم به فرزندتان ارائه دهید.

7- سرگرم کننده ساختن خوراکی‌ها:

می‌توانید با ابزارهای برنده آشپزخانه، نان و پنیر را به اشکال قشنگ برش دهید تا برای کودک‌تان جذاب شوند.

می‌توانید کباب میوه تهیه کنید یا به کودک‌تان نشان دهید که چگونه تکه‌های خرد شده‌ میوه را با چوب‌های غذا خوری ژاپنی - چینی (چاپستیک) بخورد.

می‌توانید به سلیقه خودتان اقلام غذایی را به اشکال مختلف توی ظرف غذا بچینید تا برای کودک جذاب و مفرح شوند (برای مثال صورتک‌های با نمک، کلمات دیگر اشکال جذاب برای فرزندتان)

8- دریافت طعم شیرین از میان‌وعده‌های غذایی سالم:

میان‌وعده‌های غذایی برای کودکان نباید لزوماً بی‌مزه یا کم مزه باشند. برای ارضای ذائقه‌ شیرینی‌دوست فرزندتان می‌توانید پودینگ‌های خوشمزه‌ی عاری از چربی و ماست‌های یخی یا قطعات میوه یخ زده را (به عنوان جایگزینی سالم برای بستنی) به فرزندتان ارائه کنید.

می‌توانید پوره‌هایی خوش طعم با استفاده از مواردی نظیر شیر کم چرب، ماست کم چرب و میوه‌های تازه یا یخ زده تهیه کنید.

9- گول تقلب‌های برچسب‌های غذایی را نخورید:

غذاهای تجاری زیر عنوان کم چرب یا عاری از چربی می‌توانند همچنان پر از کالری و سدیم باشند. همچنین غذاهایی با عنوان گول زننده عاری از کلسترول می‌توانند غنی از چربی، چربی اشباع و شکر باشند بنابراین برای دانستن تمام ماجرا باید محتویات غذایی برچسب‌های غذایی را کامل بخوانید و تنها به تیترهای گول زننده عاری از کلسترول یا عاری از چربی اکتفا نکنید.

10- مشخص کردن مکان صرف میان‌وعده:

مصرف میان‌وعده‌ها را به مکان‌های معینی محدود کنید. با این کار فرزندتان را از دریافت بی‌حساب کالری به خاطر جویدن بی‌فکر (و عدم تمرکز بر غذا خوردن در جلوی تلویزیون) نجات خواهید داد.

اگر فرزندتان نیاز دارد که میان‌وعده‌اش را در حین راه رفتن یا در مسیر رفتن به جایی صرف کند می‌توانید از اقلام غذایی‌ای که امکان ریختن یا چکیدن از آن‌ها وجود ندارد استفاده کنید برای مثال می‌توانید از ساندویچ‌ها یا لقمه‌های کوچک، محصولات غله کامل، یک موز، یک شیر پاکتی کوچک (به همراه نی) و دیگر اقلام سالمی که امکان ریختن آن‌ها در حین راه رفتن کم است، استفاده کنید.


میان وعده برای کودکان، ده پیشنهاد کمکی
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13
loading...

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند