بازدید: 60

حمایت بیناد مستضعفان از گروه‌های جهادی دانشجویی/ تدوین آیین‌نامه برای همه گروه‌های جهادی

منبع : فارس نیوز کد خبر: 497500
رئیس بنیاد مستضعفان گفت: ما از برخی از این گروه‌ها حمایت کردیم. یک آیین نامه ای هم برای حمایت از گروه‌های جهادی قره گنج نوشتیم که ان‌شاءالله این آیین‌نامه برای همه گروه‌های جهادی تدوین خواهد شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمد سعیدی کیا رئیس بنیاد مستضعفان در نشست سالیانه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل که در دانشکده الهیات دانشگاه علامه در حال برگزاری است، در خصوص سوالی پیرامون آزادراه تهران- شمال که بیناد مستضعفان ساخت آن را بعهده گرفته است، گفت: آزادراه سال 75 شروع شده و تا سال 93 پیشرفت خیلی کمی داشته است. علت هم این بود که اراده مشترکی بین دولت و بنیاد در این کار وجود نداشته است.

وی افزود: منطقه یک آزادراه تهران – شمال را به چینی ها واگذار شده بود که 220 میلیون دلار فاینانس کرده بودند و پس از آن قرار بوده که 200 میلیون دلار دیگر فاینانس کنند که این کار را انجام ندادند و پس از آن هم کار را تعطیل کردند. در هر حال قرار شده که از 70 میلیون دلار باقیمانده از فاینانس چینی ها در همان منطقه یک کار کنند و بعد بروند.

سعیدی کیا ادامه داد: درست است ما گفتیم این پروژه در بهار راه اندازی می شود ولی سال گذشته ما زمستان سختی را داشتیم البته کار متوقف نشد ولی شرایطی ایجاد شد که کار مدتی طول کشید ولی ان شاءالله تا پایان سال منطقه یک افتتاح خواهد شد.

وی ادامه داد: ما همواره در کشور شعار بخش خصوصی را داده ایم. ما 5 شرکت بزرگ پیمانکاری داریم، آمدیم مناقصه گذاشتیم و گفتیم اگر بخش خصوصی قرار است وارد میدان شود شرکت بنیادی هم باید بدون هیچ رقابتی در مناقصه شرکت کند. ما 7 مناقصه گذاشتیم که تنها یک شرکت بینادی برنده شد.

رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به فعالیت 7 هزار گروه جهادی دانشجویی اظهار داشت: ما از برخی از این گروه ها حمایت کردیم. یک آیین نامه ای هم برای حمایت از گروه های جهادی قره گنج نوشتیم که ان شاءالله این آیین نامه برای همه گروه های جهادی تدوین خواهد شد.

وی افزود: حمایت از گروه های جهادی نیاز به برنامه دارد تا معلوم شود هر گروهی مثلا تا ده سال آینده در کدام شهر چه اقدامی کرده است. ما می خواهیم عشق، ایمان و شوری را که برای محرومیت زدایی از طریق اردوهای جهادی وجود دارد ساماندهی کنیم.

سعیدی کیا تاکید کرد: مخاطبین کمیته امداد محرومین هستند ولی مخاطب ما موضوع است. به طور مثال انجام کارهای آموزشی. البته کارهای مشترکی هم با هم انجام می دهیم مثلا تفاهم نامه امضاء کردیم که مشکلات راه های روستایی را حل کنیم.

رئیس بنیاد مستضعفان ادامه داد: مقام معظم رهبری به بنده فرمودند بنیاد را به معنای واقعی به بنیاد مستضعفان تبدیل کنید. این فرمایش امروز سرلوحه کار ما است. تمام تلاش ما خدمت به محرومین است و اگر کار اقتصادی هم می کنیم برای این است که بودجه لازم برای کمک به مستضعفان را داشته باشیم.

سعیدی کیا در ادامه گفت: در سال 93، 15 تا 16 درصد از سود بنیاد مستضعفان برای محرومیت زدایی به بنیاد علوی تعلق گرفت. تمام کارهای محرومیت زدایی توسط بنیاد علوی انجام می شود با این وجود ما در بودجه امسال سهم بنیاد علوی را از سود بنیاد مستضعفان برای خدمت به محرومین به 43 درصد افزایش دادیم.

وی با اشاره به ساماندهی هلدینگ وابسته به بنیاد مستضعفان گفت: پیش از این بنیاد دارای 22 هلدینگ اقتصادی بوده که ظرف هفت تا هشت ماه تعداد آن ها را به 11 هلدینگ کاهش دادیم و برای نظارت بر آن ها نیز به صورت ماهیانه عملکرد آن ها توسط معاونت های تخصصی مورد بررسی قرار می گیرد.

سعیدی کیا گفت: یکی از مشکلات کشور ما این است که نظام ارزیابی در دولت ها وجود نداشته و الان نیز وجود ندارد، بنیاد مستضعفان از جمله مجموعه هایی است که مالیات خود و تمام شرکت های وابسته را به صورت سالیانه پرداخت می کند.

وی ادامه داد: ما طی ده سال گذشته 4 هزار میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده ایم ولی عده ای از اعم از نمایندگان و افراد سیاسی مدام انتقاد می کنند که چرا بنیاد مالیات نمی دهد و البته تقوی نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور به صراحت اعلام کرده که بنیاد مستضعفان از خوش حساب ترین مجموعه هایی است که مالیات خود را به موقع پرداخت می کند.

سعیدی کیا با اشاره به اینکه هلدینگ های اقتصادی بنیاد در حوزه های مختلفی همچون سیمان، فولاد، کاشی، لوله، لاستیک و صنایع غذایی فعالیت می کنند، افزود: بنیاد مستضعفان در بنادر اقدام به احداث کارخانه فولاد کرده و در واقع، چون تولید فولاد به آب نیاز دارد معتقدیم که کارخانه فولادهایی که در کشور هستند با مشکل شدید کم آبی مواجه می شوند.

وی با اشاره به اینکه کارخانه نبرد فولاد اروند ظرف سه سال و چهار ماه و کارخانه آلومینیوم مسجد سلیمان ظرف دو سال و نه ماه توسط بنیاد مستضعفان ساخته شده اند، تصریح کرد: کارخانه نبرد فولاد اروند به زودی افتتاح می شود و نیروهای کارخانه آلومینیوم مسجد سلیمان نیز که همگی بومی منطقه هستند آموزش های لازم را دیده اند و آن ها نیز به زودی کار خود را آغاز خواهند کرد.

رئیس سازمان بنیاد مستضعفان به استراتژی های جدید این بنیاد اشاره کرد و گفت: بنیاد مستضعفان بزرگترین دامدار کشور محسوب میشود به گونه ای که این بنیاد دارای 65 هزار گاو شیری است که 35 هزار راس آن دوشیده می شوند که سرانه تولید شیر توسط هر راس گاو 39 کیلوگرم در روز است. در هر حال سرانه مصرف شیر زمانی که من وزیر جهاد کشاورزی بودم در کشورمان 80 کیلو بوده و الان نیز همین میزان است در حالی که سرانه متوسط دنیا 200 کیلوست با این وجود یکی از استراتژی های بنیاد افزایش سرانه مصرف شیر در کشور است.

وی واگذاری صنایع غذایی، توسعه پرورش ماهی در قفس، کاهش مصرف سرانه آب در بخش کشاورزی و توسعه کشت گلخانه ای را از استراتژی های جدید سازمان بنیاد مستضعفان اعلام کرد و افزود: امروز تجهیزات مربوط به پرورش ماهی در قفس وارد کشور شدند که قرار است برای پرورش ماهی در قفس به بوشهر منتقل شوند. تاکنون پرورش 20 هزار تن ماهی در قفس تثبیت شده و پیش بینی کردیم که آن را به 100 هزار تن برسانیم.

رئیس سازمان بنیاد مستضعفان به اقدامات این سازمان در منطقه محروم قلعه گنج استان کرمان اشاره کرد و افزود: تاکنون در یکصد روستا گروه های مردمی برای ایجاد صندوق های اشتغال زایی ایجاد شده و مردم با وجود اینکه در محرومیت زندگی می کنند دو میلیارد تومان از سرمایه خود را در این صندوق پس انداز کرده اند و بنیاد مستضعفان نیز یک میلیارد و 500 میلیون تومان از اعتبارات خود به این صندوق اختصاص داده است.

وی تصریح کرد: منطقه قلعه گنج تا پیش از اقدامات محرومیت زدایی یکی از مناطق ناامن بود، اما امروز به گفته مسئولان حوزه امنیتی استان کرمان این منطقه به یکی از امن ترین مناطق استان تبدیل شده است.

سعیدی کیا اظهار کرد: همچنین در راستای کارآفرینی براساس تفاهم نامه ای که بین بنیاد علوی استانداران و بانک سینا منعقد شده مقرر شد که این بانک به صاحبان طرح های اشتغال زایی تسهیلات 18 درصد به معنای واقعی پرداخت کند همچنین قرار شده که بنیاد علوی و استانداری ها نیز 5 درصد یارانه اختصاص دهند البته قرار شده که 5 درصد استانداری ها توسط معاونت محرومیت زدایی ریاست جمهوری پرداخت شود.

وی خاطرنشان کرد: 850 طرح اشتغال زایی تصویب شده است که تاکنون به صاحبان 440 طرح که مصوب شده اند تسهیلات پرداخت شده و مابقی نیز منتظر تضمین ها هستند.

رئیس بنیاد مستضعفان افزود: در هر حال پیش بینی شده که سالانه به هر استان 20 میلیارد تومان از این تسهیلات استفاده کند با این وجود در طول سال 100 میلیارد تومان از این طریق وام پرداخت می کنیم.

سعیدی کیا اظهار داشت: بنیاد مستضعفان در راستای پرداخت 5 درصد یارانه سهم خود باید سالانه 120 میلیارد تومان اختصاص دهد که ما این کار را با عشق و علاقه انجام خواهیم داد.

انتهای پیام/


حمایت بیناد مستضعفان از گروه‌های جهادی دانشجویی/ تدوین آیین‌نامه برای همه گروه‌های جهادی
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها