بازدید: 59

تعریف سود هر سهم چیست؟

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 481724
میزانی که سود شرکت به هر یک از سهامداران عادی اختصاص می‌یابد، سود هر سهم گفته می‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، سود هر سهم به عنوان شاخص سودآوری و کارایی یک شرکت شناخته می شود. برای محاسبه آن سود خالص شرکت بر تعداد سهام عادی شرکت تقسیم می شود.

چنانچه یک شرکت سهام ممتاز نیز منتشر کرده باشد، ابتدا باید سود تقسیمی به سهامداران ممتاز را از سود خالص کسر کرد و عدد به دست آمده را بر تعداد سهام عادی شرکت تقسیم کرد. در دوره هایی که شرکت افزایش سرمایه داشته، بهتر است برای محاسبه سود هر سهم از میانگین موزون تعداد سهام عادی استفاده کرد.

سود هم سهم معمولاً به عنوان تنها متغیر بسیار مهم در تعیین قیمت سهم در نظر گرفته می شود. همچنین یک جزء اصلی است که برای محاسبه نسبت ارزیابی قیمت به درآمد مورداستفاده قرار می گیرد.

به طور مثال، فرض کنید که شرکتی دارای سود خالص ۲۵ میلیونی باشد. اگر شرکت ۱ میلیون بابت سود سهام ممتاز بپردازد و در نیمه اول سال ۱۰ میلیون سهم عادی و در نیمه دوم سال ۱۵ میلیون سهم عادی داشته باشد، سود هر سهم ۱٫۹۲(۱۲٫۵/۲۴) خواهد بود. به این ترتیب که ابتدا، آن ۱ میلیون از سود خالص کسر می شود تا ۲۴ میلیون به دست آید، سپس یک میانگین موزون گرفته می شود تا تعداد سهام عادی مشخص شود (۱۲٫۵=۱۵*۰٫۵+۱۰*۰٫۵)


یک جنبه مهم سود هر سهم که اغلب از آن چشم پوشی می شود سرمایه ای است که برای تولید سود (سود خالص) در محاسبات بدان نیاز دارد. دو شرکت می توانند سود هر سهم یکسان داشته باشند، اما یکی از آن ها ممکن است بتواند این کار را با سرمایه گذاری کمتر انجام دهد؛ بنابراین آن شرکت در استفاده از سرمایه برای تولید درآمد، کارآمدتر بوده است و اگر همه چیز مساوی فرض شود، ممکن است شرکت بهتری باشد. سرمایه گذاران همچنین باید از سوءاستفاده از درآمدهایی که بر کیفیت درآمدها تأثیر می گذارد، آگاه باشند. مهم است که فقط بر یک معیار مالی تکیه نداشته باشید، بلکه آن را در کنار تجزیه وتحلیل صورت سود و زیان و سایر معیارها استفاده کنید.


انتهای پیام/


تعریف سود هر سهم چیست؟
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها