بازدید: 105

علیفر: خبر گزارشگری من شور و شوق می‌آفریند

منبع : ورزش 3 کد خبر: 477629
از وقتی خبر گزارش من در بازی برگشت سوپرجام اسپانیا منتشر شده شور و شوق خاصی در جامعه فوتبال به راه افتاده است.

به گزارش "ورزش سه"، بازی برگشت سوپرجام اسپانیا میان دوتیم رئال مادرید و بارسلونا که در اولین ساعت بامداد پنجشنبه برگزار می شود را علیرضا علیفر گزارش خواهد کرد.
این گزارشگر با سابقه در رابطه با گزارش این بازی گفت:« بهترین تدارک برای این بازی کسب اطلاعات است البته چون این بازی را تمام دنیا انعکاس می دهند تقریبا اطلاعاتش هم کامل و قابل دسترسی است.»


او درباره اینکه خودش طرفدار کدام یک از دوتیم است گفت:« من الان هردوتیم را دوست دارم اما زمانی یکی را بیشتر دوست داشتم. ولی مدتها است هر وقت این دوتیم با تیمهای دیگر بازی می کنند دوست دارم که هر دو برنده باشند.»


علیفر اضافه کرد:« من معتقدم همه کارها از جمله کار هنری یا ورزش برای مردم است. وقتی اکثریت مردم چیزی را دوست دارند ما هم باید آنرا دوست داشته باشیم. مثل استقلال و پرسپولیس که هواداران زیادی دارند و من هم دوست دارم این دوتیم در بازیهایشان برنده باشند. مردم دوست ندارند گزارشگر با احساساتشان بازی کند به همین خاطر است که وقتی من یک بازی را گزارش می کنم دل مخاطبان می تپد چون جوری گزارش می کنم که دوست دارم تیمهای پرطرفدار پیروز شوند.»


گزارشگر قدیمی فوتبال در رابطه با اینکه اصطلاحات جدیدش مثل «توی دروازه» از کجا آمده و چگونه ایده اش شکل گرفته گفت:« من 23 سال است که گزارشگر فوتبال هستم اما در این دوسال بنا به دلایل مختلف توجه زیادی به گزارش های من شد. با این حال من همیشه دنبال این بوده ام که تحولی در گزارشگری بازی های ایجاد کنم که از فضای رادیویی خارج شود.»


علیفر اضافه کرد:« سال های سال است که در تلویزیون مدیران ما به گزارشگران می گویند فقط گزارش کن، اما من چون مربی درجه یک فوتبال بودم همیشه نگاه دیگری نسبت به من وجود داشت، چون من را متخصص می دانستند اجازه دادند در کنار گزارش تحلیل هم انجام بدهم.»


او اضافه کرد:« من این کار را از سالهای گذشته شروع کردم اما در این دو سال سعی کردم به مرور و طوری که مدیران شوکه نشده و مخالفت نکنند گزارش  بازیها را از فضای رادیویی خارج کنم و موفق هم شدم. گزارش تلویزیونی با گزارش رادیویی کاملا متفاوت است و همکارانم هم کار من را تایید می کنند. به جرات می گویم که بعد از من کار گزارشگران دیگر هم تغییر کرده و چیزهایی را می گویند که قبلا نمی گفتند. من جرات داشتم و شروع کردم. هم هیجان زیادی ایجاد می کنم و هم تحلیل فنی می کنم آن هم در شرایطی که همه می گفتند گزارشگر فقط باید گزارش کند.»


علیرضا علیفر همچنین گفت:« گزارش تلویزیونی در شرایطی که در هر بازی بینندگان تمامی جزئیات و زوایا را با دوربین های مختلف می بینند کار سختی است. تلویزیون نیاز به گزارشگری دارد که فوتبال را بشناسد، در مورد فوتبال حرف بزند، داوری را تحلیل و حواشی بازی را به خوبی برای بینندگان تفسیر کند. اینها وظیفه گزارشگر است و من به این شکل گزارش می کنم. اوایل کار با مخالفت هایی مواجه شدم اما الان دیگر برای همه جا افتاده است.»


گزارشگر فوتبال ایران ادامه داد:« نیازی به تعریف از خود نیست اما وقتی می گویند این بازی را علیفر گزارش می کند شور و شوق خاصی در علاقمندان حرفه ای فوتبال به وجود می آید. همه می خواهند ببینند که امشب علیفر چگونه گزارش می کند. راستش را بخواهید اینروزها زندگی خیلی یکنواخت شده و یک گزارش تکراری اصلا برای مردم خوش آیند نیست. اینکه گزارشگر فقط بگوید فلانی سانتر کرد یا فلانی پاس داد دیگر مخاطب را راضی نمی کند. بازهم می گویم گزارش تلویزیونی باید با گزارش رادیویی فرق داشته باشد.»

 

علیفر درباره اصطلاح «توی دروازه» که در گزارش های اخیرش با صدای بلند در زمان به ثمر رسیدن گل آن را فریاد می زند گفت:« یکی از مختصاتی که دوست داشتم تفاوت ایجاد کند در موقعیت حمله است، زمانی که توپ به هجده قدم می آید یا به تیر دروازه خورده و یا توپ گل می شود و اینگونه بود که «توی دروازه» خلق شد. الان هم حتما می دانید استقبال بسیار زیادی از آن شده و در تمام کشور از بچه 5 ساله تا پیرمرد 90 ساله هرکسی من را می بیند می گوید «توی دروازه»...و همینطور «تیر دروازه» و یا «وَ...» که با کشیدگی صدا و کلمه بیان می کنم و یکی از مختصات تفاوتهایی است که ایجاد کردم و بسیار هم مورد استقبال قرار گرفت.»


علیفر: خبر گزارشگری من شور و شوق می‌آفریند
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها