بازدید: 29

گزارش نیمه نخست سال ۲۰۱۷ بورس‌های جهانی

منبع : تابناک کد خبر: 473128
فدراسیون جهانی بورس ها به عنوان مهم ترین نهاد بین المللی بازار های اوراق بهادار با بیش از 200 عضو از میان بورس ها و اتاق های تسویه و پایاپای، گزارش عملکرد 6 ماه نخست سال 2017 میلادی را انتشار داد.
فدراسیون جهانی بورس ها به عنوان مهم ترین نهاد بین المللی بازار های اوراق بهادار با بیش از 200 عضو از میان بورس ها و اتاق های تسویه و پایاپای، گزارش عملکرد 6 ماه نخست سال 2017 میلادی را انتشار داد.

به گزارش بورس تهران و بر اساس گزارش اخیر این فدراسیون، عملکرد بازار های سرمایه در نیمه نخست سال جاری پیچیده بود. در مجموع، ارزش کل بازار ها به سطوح بی سابقه ای دست یافت. همزمان، پذیرش شرکت ها نیز با رشد همراه شد ، هر چند فعالیت در بازار ثانویه بی نوسان و تا حدودی پایین تر از مدت مشابه در سال 2016 گزارش گردید.

ارزش مجموع بازار های بین المللی در دوره مورد بررسی نسبت به نیمه نخست سال گذشته بیش از 16 درصد افزایش یافت  به رقم 78 تریلیون و 200 میلیارد دلار بالغ گردید که از سال 2012 به این سو بی سابقه بوده است. ارزش بازار بورس تهران در پایان نیمه نخست سال جاری به بیش از 96 میلیارد دلار رسیده است. ایالات متحده آمریکا که 88 درصد از کل ارزش بازار بورس های منطقه آمریکا را به خود اختصاص می دهد، به دلیل  داده های مثبت اقتصادی ، افزایش اعتماد مشتریان و پیش بینی اعمال اصلاحات مالیاتی، رشدی 14 درصدی را در این حوزه شاهد بود. در حوزه آسیا-اقیانوسیه این رشد به 18 درصد و در منطقه اروپا-خاور میانه آفریقا بیش از 17 درصد اعلام گردید.    

این در حالی است که حجم و ارزش معاملات سهام در مجموع و به ترتیب 12 و 9 درصد نسبت به نیمه نخست سال 2016 کاهش یافته است. در تمام حوزه ها شاهد این افت بوده ایم، به طوری که بیشترین کاهش ارزش معاملات در آسیا-اقیانوسیه با 11 درصد و بیشترین کاهش حجم معاملات در آمریکا با 25 درصد ثبت شد.

کل ارزش معاملات سهام در شش ماهه نخست 2017 به حدود 41 تریلیون رسید که سهم بورس تهران 6 میلیارد و یکصد میلیون دلار بود.

تعداد عرضه های اولیه در این دوره بیش از 44 درصد نسبت به شش ماه نخست سال 2016 افزایش داشت و کل سرمایه جذب شده حاصل ازآنها نزدیک به 110 درصد بیشتر شد. 73 درصد از کل عرضه های جدید در حوزه آسیا-اقیانوسیه رخ داد که از آن میزان ، بیش از 50 درصد در کشور چین بود.

در مجموع، در بورس های جهان طی نیمه نخست سال 2017 تعداد 879 شرکت از طریق فرآیند عرضه اولیه عمومی و 350 شرکت به سایر روش ها پذیرش شدند.

در بخش مشتقات، بورس های بین المللی شاهد رشد 3 و 5 درصدی قراداد های اختیار معامله و آتی سهمی بودند. به علاوه، حجم قرارداد های اختیار معامله شاخصی بیش از 13 درصد افزایش یافتند. هم چنین، قرارداد­های آتی مبتنی بر نرخ بهره بیش از 19 درصد در نیمه نخست سال 2017 افزایش معامله داشتند و میزان افزایش حجم قراردا های اختیار معامله مبتنی بر نرخ بهره به حدود 25 درصد رسید . حجم قرارداد های اختیار معامله ارزی و کالایی نیز به ترتیب در شش ماهه نخست سال جاری 23 درصد رشد و یک و نیم درصد افت داشت.     


گزارش نیمه نخست سال ۲۰۱۷ بورس‌های جهانی
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها