بازدید: 86

محیط زیستی بودن یا سازمان محیط زیست داشتن؟

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 468341
سلامت نیوز:با شروع به کار دولت دوازدهم یکی از خواسته های مهم جامعه ایران یعنی محیط زیستی بودن دوباره مورد توجه قرار گرفته است. به گزارش سلامت نیوز اصغر محمدی فاضل کارشناس محیط زیست : گرچه دولت یازدهم بارها بر اهمیت حفظ محیط زیست تاکید داشت و برای

سلامت نیوز:با شروع به کار دولت دوازدهم یکی از خواسته های مهم جامعه ایران یعنی «محیط زیستی بودن» دوباره مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش سلامت نیوز اصغر محمدی فاضل کارشناس محیط زیست : گرچه دولت یازدهم بارها بر اهمیت حفظ محیط زیست تاکید داشت و برای اثبات آن، اولین مصوبه هیات وزیران را به احیای دریاچه ارومیه اختصاص داد تا نشان از این داشته باشد که رویکرد دولت توجه ویژه به محیط زیست است، اما در طول چهار سال گذشته این حوزه با کم توجهی زیادی مواجه شد و با مشکلات متعددی دست وپنجه نرم کرد که البته حاصل امروز و دیروز نیست و بسیاری از آنها طی گذران یک فرآیند به وجود آمده است.

انحلال شورایعالی عالی حفاظت محیط زیست، گشاده دستی در واگذاری مناطق حفاظت شده یا تهاتر مناطق به نفع جاده سازی، شهرسازی، نفت، گاز، پتروشیمی و معدن، جنگل تراشی و جنگل فروشی، تجاوز به حریم رودها، کوه خواری و نابودی باغات و فضای سبز شهری برای برج سازی و تواضع در برابر بساز و بفروش های بهره مند از لابی های قدرت و ثروت که به مرور زمان چهره ای قانونی هم به خود گرفت، از بارزترین صدماتی بود که به پیکره نحیف محیط زیست کشور وارد آمد. صدماتی که دولت مستقر یا خود به انجامش راضی بود یا در برابرش سکوت کرد یا حاضر به پرداخت هزینه سیاسی مقابله با آن نشد.

از طرفی باید توجه داشت اعمال قانون، مستلزم استقرار یک نهاد اجرایی لایق و توانمند است. گرچه این نوشتار در صدد ارزیابی عملکرد سازمان متولی حفاظت محیط زیست کشور نیست، اما در مرور شرایط سیاسی کشور، رویکرد عمومی نظام و نیز تیم اجرایی دولت در چهار سال گذشته، شایسته است که عملکرد این سازمان را نیز به بوته نقد گذاشت تا اقدامات و رویکردهای مثبت آن تقویت و خطاهایش رفع و جبران شوند.

همزمان شرایط عمومی جامعه و عمق و گستردگی مشارکت سازمان های مردم نهاد نیز بر یک نهاد عمومی تاثیرگذار هستند و در هر دوره و زمانی با توجه به مجموعه فرصت ها و تهدیدهای داخلی و خارجی، اولویت هایی که تعریف می شوند، چالش های اقتصادی، سیاسی و حتی امنیتی در مقیاس ملی و دورنماهای کلان پیش رو، به عنوان حلقه های یک زنجیره، نیروی محرکه سازمانی را به جریان می اندازند.

در چنین شرایطی برای کسانی که برهه ای از عمر خود را در این اتمسفر گذرانده اند، ارائه تحلیل های کوبنده، نقدهای صریح و سخنان آتشین کار دشواری نیست، اما ضمن ارج نهادن به ارزش نقد و ضرورت موشکافی نهادهای عمومی، بعید می دانم از توقع افزایی و ایجاد فشارهای مضاعف و اثبات ناکارآمدی دولت ها و سازمان ها سودی عاید کشور شود. در مقابل، شاید اهتمام به گفتمانی منطبق بر منطق و به دور از احساسات، بتواند یک نقشه راه باشد.


محیط زیستی بودن یا سازمان محیط زیست داشتن؟
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها