بازدید: 36

لوازم آرایش ارگانیک بی‌خطر هستند؟

منبع : فردا نیوز کد خبر: 464760
مواد آرایشی و بهداشتی ارگانیک که در برخی فروشگاه‌ها تبلیغ می‌شود در واقع به صورت صددرصد ارگانیک نیست و به طور حتم از مواد شیمیایی برای ساخت آن‌ها استفاده شده است.

مواد آرایشی و بهداشتی ارگانیک که در برخی فروشگاه‌ها تبلیغ می‌شود در واقع به صورت صددرصد ارگانیک نیست و به طور حتم از مواد شیمیایی برای ساخت آن‌ها استفاده شده است.

سرویس سبک زندگی فردا: بر اساس تحقیقات انجام شده انواع مواد آرایشی، حدود هشت هزار ماده و ترکیبات مختلف را بوجود می‌آورد که حدود یک سوم آن‌ها دارای مواد شیمیایی هستند. مصرف این مواد مسلما بدون عارضه نیست. در ادامه این مطلب را به نقل از بیتوته بخوانید.

لوازم آرایش ارگانیک واقعیت دارد؟ 
 
لوازم آرایشی ارگانیک بی خطر نیستند

دکتر فودازی، متخصص آنکولوژی (سرطان شناسی) گفت: بحث استفاده از محصولات آرایشی و خطرات ناشی از مصرف آن‌ها موضوع تازه‌ای نیست، چرا که از ابتدای قرن بیستم صنعت تولید مواد آرایشی به عنوان یک صنعت پیشرو کار خود را آغاز کرده و از همان دوران، بسیار پول ساز بود. در نیمه‌های قرن بیستم با شناخت بهتر از مواد شیمیایی و استفاده از آن‌ها در این صنعت، موجب شد تا مواد آرایشی با ماندگاری بالا تولید شود.

وی در ادامه افزود: متاسفانه با تولید این دسته از محصولات، مشکلات جدیدی بوجود آمد، بر اساس تحقیقات انجام شده، انواع مواد آرایشی، حدود هشت هزار ماده و ترکیبات مختلف را بوجود می‌آورند که حدود یک سوم این محصولات آرایشی، مواد شیمیایی‌ای هستند که در ساخت این محصولات استفاده می‌شوند. مصرف این مواد مسلما بدون عارضه نیست و حتی برخی از این مواد شیمیایی در سموم دفع آفات غلات و کشاورزی نیز استفاده می‌شوند.

به گفته فودازی، مواد آرایشی و بهداشتی ارگانیک که در برخی فروشگاه‌ها تبلیغ می‌شود در واقع به صورت صددرصد ارگانیک نیست و به طور حتم از مواد شیمیایی برای ساخت آن‌ها استفاده شده است.

یک سری از این ترکیبات که باعث ایجاد مشکلات می‌شوند، ماده‌ای است با عنوان «رنگ قطران زغال سنگ» که به وفور از این ماده در محصول آرایشی استفاده می‌شود که سرطان زایی این مواد نیز ثابت شده است. به عبارتی این مواد ترکیبی از رنگ‌ها و فلزات سنگین هستند که عوارض شدیدی را به همراه دارد.

لاک‌ها و رژلب‌ها که بسیاری از والدین برای کودکشان استفاده می‌کنند دارای مواد شیمیایی هستند و مصرف طولانی مدت این مواد مشکلات خونی و سرطان‌های پوستی را برای افراد رقم می‌زند.

دبیر انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران متذکر شد: یکی دیگر از ترکیباتی که در این صنعت استفاده می‌شود «سرب» است. این ماده به عنوان یکی از فلزات سنگین شناخته شده که در محصولات آرایشی بخصوص در رژ لب‌ها بیشترین کاربرد را دارد، علت استفاده از این فلز به دلیل ایجاد ماندگاری و در واقع یک نوع طراوت در رنگ آن می‌شود. اما همان طور که می‌دانیم استفاده از فلزات سنگین مسمومیت‌های شدید، اختلالات عصبی، اختلالات خونی و در نهایت بروز سرطان می‌شود.

این سرطان شناس خاطرنشان کرد: «فرمالدئید» یکی از دیگر مواد مورد استفاده شده در صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی است. فرمالدئید به عنوان ماده نگه دارنده و روشن کننده به رنگ‌ها افزوده می‌شود. استنشاق گاز فرمالدئید مشکلات ریوی را به همراه دارد و استفاده آن‌ها در صنعت آرایشی و بهداشتی می‌تواند حساسیت‌های شدید تنفسی را برای افراد رقم زند.

وی شایع‌ترین مواد شیمیایی موجود در لوازم آرایش را «پارابن»‌ها دانست و افزود: این مواد به عنوان نگه دارنده در تمامی ترکیبات محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شوند که بی شک موجب بروز اختلالات هورمونی در دوران بارداری و بلوغ می‌شود.

فودازی هشدار داد: ترکیبات آرایشی کم و بیش دارای یکسری مواد شیمیایی مضر برای بدن هست، اما مواد آرایشی که به صورت استاندار تهیه می‌شود در مجموع این مواد مضر را کمتر داراست؛ لذا توصیه می‌شود با توجه به مصرف این دسته از محصولات، نمی‌شود به کلی استفاده از آن‌ها را محدود کرد، اما حتی الامکان برای کودکان، زنان در دوران بارداری و شیردهی محدودیت مصرف داشته باشند چرا که در غیر این صورت با مشکلاتی، چون اختلالات عصبی، اختلالات هورمونی و تیروئیدی، اختلالات خونی و در نهایت در دراز مدت موجب بروز سرطان‌های خونی و پوستی می‌شود. همچنین در زمان خریداری توصیه می‌شود از مراکز معتبر آرایشی و بهداشتی این دسته از محصولات را تهیه کنید.

این متخصص توصیه کرد: افراد در زمان خرید حتما ترکیبات محصول آرایشی را بررسی کنند و اگر موادی، چون سرب و آرسنیک در آن موجود بود از خریداری آن به شدت خودداری کنند.

یکی از روش‌های تشخیص سریع سرب در مواد آرایشی این است که مقداری از محصول را به پوست مالیده و با یک طلا کمی روی آن بکشید اگر رنگ آن تیره شد محصولا دارای فلزات سنگین بوده و از استفاده آن خودداری کنید.

دبیر انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران در پایان گفت: لاک‌ها و رژلب‌ها که بسیاری از والدین برای کودکشان استفاده می‌کنند دارای مواد شیمیایی هستند که ماده نگهدارنده موجود در آن بسیار زیاد است. لازم به ذکر است مصرف طولانی مدت این مواد مشکلات خونی و سرطان‌های پوستی را برای افراد رقم می‌زند.
 

لوازم آرایش ارگانیک بی‌خطر هستند؟
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9
 • لوازم آرایش ارگانیک بی‌خطر هستند؟


  مواد آرایشی و بهداشتی ارگانیک که در برخی فروشگاه‌ها تبلیغ می‌شود در واقع به صورت صددرصد ارگانیک نیست و به طور حتم از مواد شیمیایی برای ساخت آن‌ها استفاده شده است.
 • آیا لوازم آرایشی ارگانیک مورد تایید هستند؟


  اگرچه مردم از محصولات شیمیایی که بیشتر از ویژگی‌های مثبت، عوارض دارند، خسته شده و خواهان محصولات آرایشی گیاهی هستند اما اعتماد کورکورانه هم چندان فایده‌ای نصیب‌تان نمی‌کند.
 • فروش رنگ به جای لوازم آرایشی/ مصرف بالای لوازم آرایش با الگوبرداری از سلبریتی های غربی


  رئیس انجمن شیمیدان های کازمتیک کشورهای خاورمیانه گفت: بسیاری از این فراوده های آرایشی بهداشتی تقلبی رنگی هستند.
 • لوازم آرایشی ارگانیک بی خطر است؟!


  دکتر حسین فودازی متخصص آنکولوژی (سرطان شناسی) بیان کرد: بحث استفاده از محصولات آرایشی و خطرات ناشی از مصرف آن ها موضوع تازه ای نیست چرا که از ابتدای قرن بیستم صنعت تولید مواد آرایشی به عنوان یک صنعت پیشرو کار خود را آغاز کرده و از همان دوران بسیار پو
 • لوازم آرایشی ارگانیک بی‌خطر است؟


 • لوازم آرایش‌هایی از جنس ادرار موش!


  بررسی‌های دقیق نشان می‌دهد محصولات تقلبی آرایشی و بهداشتی، مقادیر بالا و سمی فلزاتی از جمله آلومینیوم، جیوه، آرسنیک، سیانید و حتی با تاسف فراوان حاوی ادرار موش و انسان بوده است!
 • لوازم آرایش‌هایی از جنس ادرار موش


  پژوهشگر و مشاور اداره کل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: بررسی‌های دقیق نشان می‌دهد محصولات تقلبی آرایشی و بهداشتی به ویژه محصولات رنگی آرایشی مانند رژ لب و ریمل حاوی مقادیر بالا و سمی فلزاتی از جمله آلومینیوم، جیوه، آرسنیک، سیانی
 • چرا داروخانه‌ها، لوازم آرایش فروش شده‌اند؟


  «مسئولان داروخانه‌ها باید تکلیف خود را روشن کنند که آیا آنجا داروخانه است یا مرکز عرضه لوازم آرایشی- بهداشتی؟»؛ نقدی که چندی پیش وزیر بهداشت خطاب به داروخانه‌داران مطرح کرد.
 • تا کِی از لوازم آرایش‌مان استفاده کنیم؟


  شاید کیف لوازم آرایشتان پر از لوازم زیبا و خاص باشد اما گاهی لازم است لوازم آرایشی خود را چک کنید و برخی از آن ها را دور بریزید!
 • بارداری و لوازم آرایش، سرب خطرناک است


  بی شک توصیه متخصصان پوست و مو این است که بارداران کمتر ازمحصولات آرایشی استفاده کنند.
 • کشف بیش از ۱۵۰۰قلم لوازم آرایش قاچاق + عکس


 • این لوازم آرایش را به هیچ عنوان نخرید!(عکس)


  روابط عمومی سازمان غذا و دارو اعلام کرد: فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی با نام تجاری MODA و صرفا" اسامی قابل مشاهده در جدول" ذیل، به دلیل نداشتن برچسب اصالت و سلامت کالای معتبر، برچسب فارسی نویس و فقدان هر گونه مشخصات یا مشخصاتی از جمله سری ساخت یا نا
 • آیا تاریخ انقضای لوازم آرایش مهم است؟


  شناخت نشانه‌های فساد در مورد برخی مواد آرایشی ضروری است اما در برخی دیگر حتی استفاده از محصول بعد از فرا رسیدن تاریخ انقضا هم مشکل‌ساز نمی‌شود. مثلا عطرها اگر تاریخشان بگذرد برای سلامت مضر نخواهند بود.
 • لوازم آرایش در بارداری، موارد ممنوعه


  یکی از موضوعاتی که مادران باردار ملزم به رعایت آن هستند، میزان آرایش در بارداری و استفاده از لوازم آرایشی و روش های مختلف زیبایی است.
 • کدام لوازم آرایشی را از کیف آرایش خود دور بریزیم؟


  سلامت نیوز: لوازم آرایشی یکی از موارد مورد علاقه خانم هاست که البته رعایت برخی نکات در مصرف آنها بسیار مهم است، یکی از مهم ترین آنها تاریخ مصرف لوازم آرایشی است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از خراسان، خانم ها بخشی از بودجه ماهانه خود را به لوازم آ

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها