بازدید: 35

سهم کشاورزی در اقتصاد کشور ۳۱ درصد است/ بالا بودن قیمت تمام شده محصولات کشاورزی در کشور

منبع : فارس نیوز کد خبر: 464641
وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: با این هزینه‌های بالای بخش کشاورزی که قیمت تمام شده نهایی محصولات بالا بوده نمی‌توان با کشورهای دنیا رقابت کرد.

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری فارس به نقل از خانه ملت، نشست امروز (یکشنبه، 22 مرداد ماه) کمیسیون ویژه تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 با حضور محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.

حجتی در این نشست با بیان اینکه بخش کشاورزی در دنیا به دلیل ماهیتش حمایت خاص می شود، گفت: کشورهای مختلف یارانه های چند صد میلیارد دلاری به کشاورزان می دهند حتی کشورهای کوچک نیز حمایت های آنچنانی از بخش کشاورزی می کنند.

وی با اشاره به اینکه سهم کشاورزی در اقتصاد کشور 31 درصد است، افزود: نگاه وزارت جهاد کشاورزی به تولید، نگاه زنجیره اقتصادی است و صنایع تبدیلی و تکمیلی غذایی باید در حوزه تولید باشد.

حجتی با بیان اینکه اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی یکی از برنامه های اصلی وزارت جهاد کشاورزی است، ادامه داد: با این هزینه های بالای بخش کشاورزی که قیمت تمام شده نهایی محصولات بالا بوده نمی توان با کشورهای دنیا رقابت کرد.

وی ادامه داد: در بخش آموزش و ترویج کشاورزی تلاش های زیادی صورت گرفته و برنامه های خوبی برای ترویج کشاورزی انجام شده است.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی تصریح کرد: در حال حاضر هیچ زمین کشاورزی را نمی توان یافت که ناظر نداشته باشد و سیاست الگوی کشت در حال حاضر از طریق ترویج پیش برده می شود.

در ادامه این نشست حمیدرضا فولادگر با بیان اینکه بحث لایحه یک و نیم میلیارد دلاری اشتغال روستایی به صورت جدی پیگیری می شود، گفت: باید از تسهیلات ارزی برای پروژه ها استفاده شود و منابع صندوق در بخش کشاورزی به هدر نرود.

وی با تأکید بر توسعه آبیاری تحت فشار ادامه داد: باید از تولید داخل در بحث تعرفه ها حمایت شود و لایحه برداشت یک و نیم میلیارد دلاری فرصت مناسبی برای توسعه کشت گلخانه ای است.

محمود شکری با بیان اینکه سود تسهیلات بخش کشاورزی باید کاهش یابد، گفت: در حوزه انتخابیه بنده چند هزار هکتار زمین شیب دار شناسایی شده اما اقداماتی برای قابل کشت کردن این زمین ها جهت اشتغالزایی جوانان صورت نگرفته است.

رحیم زارع در این نشست بر اعطای مشوق های صادراتی به صورت جداگانه در بخش کشاورزی توسط دولت تأکید کرد.

نایب رئیس فراکسیون تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 با تأکید بر رشد اقتصادی و آمایش بخش کشاورزی گفت: بهره وری آب و مدیریت آب و خاک در بخش کشاورزی باید فعال شود که به این منظور باید آبیاری تحت فشار، ساماندهی قنوات و ایجاد کانال های آبیاری مد نظر قرار گیرد.

زارع همچنین بر ایجاد شرکت های مدیریت صادرات در بخش کشاورزی تأکید کرد.

علی اصغر یوسف نژاد با بیان اینکه ستون فقرات برنامه ششم توسعه از لحاظ کمی و کیفی بخش کشاورزی است، گفت: حفاظت و صیانت از جنگل ها باید مد نظر قرار گیرد چرا که بخش هایی که طرح توسعه داشتند مورد حفاظت قرار گرفت اما مکان هایی که طرح توسعه نداشته اند جنگل ها نابود شد که اگر به همین شیوه ادامه یابد 5 سال آینده جنگل های کشور نابود می شود.

محمدحسین فرهنگی در این نشست با تأکید بر لزوم تثبیت اشتغال در بخش کشاورزی افزود: عده ای کار بر روی زمین کشاورزی را شغل نمی دانند اما کار در کارخانه را شغل می دانند لذا باید یک کار کارشناسی مناسبی در بخش کشاورزی انجام شود همانند اینکه بیمه کشاورزی اجباری شود.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای رفع موانع کسب و کار در بخش کشاورزی باید اقدامات جدی صورت گرفته و موانع کسب و کار برطرف شود.

عبدالرضا مصری با بیان اینکه مجلس در بودجه های سالیانه و برنامه ششم توسعه برای بخش کشاورزی سنگ تمام گذاشت ، گفت: شوک هایی که به بخش کشاورزی وارد شده، بخش کشاورزی را ویران کرده است همانند پول ذرت که 14 درصد کم شده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: موضوع پرداخت خرید تضمینی گندم باید در دولت رفع شود که در این صورت کشاورز می تواند سریع تر نهاده ها را تأمین کند.

وی بر لزوم احترام اجتماعی به کشاورز تأکید کرد و افزود: بسیاری از کشورها شأن اجتماعی کشاورز  را حفظ می کنند و در این زمینه فرهنگ سازی های زیادی می شود که وزارت جهاد کشاورزی نیز باید فرهنگ سازی های لازم در این زمینه را انجام دهد.

انتهای پیام/


سهم کشاورزی در اقتصاد کشور ۳۱ درصد است/ بالا بودن قیمت تمام شده محصولات کشاورزی در کشور
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

گزارش ها

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور