بازدید: 42

بیانیه مطبوعاتی سفارت ایران در پاسخ به اتهامات مطروحه علیه ایران در تلویزیون تاجیکستان

منبع : انتخاب کد خبر: 450513
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوشنبه در بیانیه ای با تکذیب و اظهار تاسف از ادعاهای بی اساس مطرح شده در فیلم تلویزیونی جمهوری تاجیکستان تاکید کرد تردیدی نیست که تهیه کنندگان این فیلم موفق به تخریب پیوندهای فرهنگی، تمدنی و دوستی تاریخی دو ملت ایران و تاجیکستان نخواهند شد.

به گزارش انتخاب به نقل از صدا و سیما از دوشنبه در این بیانیه امده است : ادعاهای مطرح شده در فیلم به لحاظ حقوقی نمی تواند اعتباری داشته باشد. حافظه تاریخی ملت شریف تاجیکستان خوب به یاد دارد و فراموش نخواهد کرد که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بانیان و تضمین کنندگان اصلی صلح تاجیکستان و میزبان مذاکرات طرف های درگیر چه نقش سازنده ای در پایان دادن به جنگ های داخلی این کشور در دهه 90 میلادی ایفا کرد. جمهوری اسلامی ایران پیشگام ساخت تاسیسات زیربنایی مثل تونل راهبردی استقلال (انزاب) و سد و نیروگاه برق سنگ توده 2 و بیمارستان ابن سینا در تاجیکستان بوده و ارائه خدمات پزشکی و بهداشتی توسط هلال احمر و امداد رسانی به خانواده های کم بضاعت و بی سرپرست یا بد سرپرست تاجیک توسط کمیته امداد امام خمینی (ره)، ایجاد مراکز ورزشی، ترمیم ابنیه تاریخی، آموزش جوانان تاجیک در مراکز دانشگاهی، کمک به مراکز علمی و دانشگاهی تاجیکستان، تاسیس و تجهیز دهها مرکز آموزش فنی و حرفه ای در سطح جمهوری و صدها اقدام از این نوع از دیگر اقدامات ایران بوده که مفهومی جز کمک به تحکیم ثبات و توسعه و کمک به حفظ استقلال و امنیت پایدار تاجیکستان و استحکام پایه های دولت آن ندارد. در ادامه این بیانیه امده است: مبارزه ایران با تروریسم برای همگان آشکار است و ایران خود از نخستین و بزرگترین قربانیان تروریسم است.
 
عملکرد جمهوری اسلامی ایران در عرصه های میدانی مبارزه با تروریسم چون آفتاب برای همه جهانیان آشکار است. پخش این قبیل فیلم های مغرضانه، بعد از سفر اخیر وزیر انرژی و ذخایر آبی و رئیس تاجیکی کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی و فرهنگی دو کشور به تهران، برای شرکت در مراسم تحلیف ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، به نمایندگی از رئیس جمهور محترم تاجیکستان، بیانگر آن است که برخی گرایشات و محافل تحمل عادی بودن روابط و تقویت دوستی بین دو کشور را ندارند. سفارت جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که اقدامات تفرقه افکنانه در چارچوب خواست و منافع دو ملت نیست و توسط کسانی دنبال می شود که مناسبات برادرانه ایران و تاجیکستان هم فرهنگ و همزبان را بر نمی تابند.بیانیه مطبوعاتی سفارت ایران در پاسخ به اتهامات مطروحه علیه ایران در تلویزیون تاجیکستان
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها