بازدید: 36

فعال سیاسی اصلاح‌طلب: زنان و اهل سنت نقش مهمی در رای روحانی داشتند/ برخی حضور زنان در جامعه را فعل حرام و زشت می دانند

منبع : عصر ایران کد خبر: 443134
از عوامل موثر جذب مشارکت زنان در انتخابات وعده حضور آنان در دولت آینده بود که باعث شد زنان به صحنه بیایند.

دو گروه در آراء حسن روحانی نقش اصلی را داشتند یکی زنان و دیگری اهل تسنن

زهره آقاجری فعال سیاسی اصلاح طلب در گفتگو با " عصر ایران" گفت: اوایل انقلاب برخی گفتند زنان به راهپیمایی و خیابان نیایند اما امام خمینی معتقد بود: حضور زنان نه تنها اشکالی ندارد بلکه جزو واجبات است ایشان خانم دباغ را مامور فرستادن نامه به گورباچف کرد.

این فعال حقوق زنان خاطرنشان کرد: حضور زنان به عنوان نیمی از جامعه در کابینه دوازدهم یک ضرورت است. غیرممکن است که ما فکر کنیم زن توانمندی برای وزارت نداشته ایم خانم مولاوردی یکی از نمونه های عینی است که در سمت معاونت زنان بسیار شایسته کار کردند.

وی ادامه داد: در ابتدای انتخابات اخیر ریاست جمهوری حضور خانم ها کمرنگ بود شخص من در 13 استان برای سخنرانی رفتم و در صحبت ها بحث مشارکت زنان را مطرح و کارهای آنان را در دولت یازدهم ارائه می کردیم بعد از ان اشتیاق زنان افزایش می یافت. منظورم این است؛ از عوامل موثر جذب مشارکت زنان در انتخابات وعده حضور آنان در سیاستگذاری های کلان در دولت آینده بود که باعث شد زنان به صحنه بیایند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: دو گروه در آراء حسن روحانی نقش اصلی را داشتند؛ «یکی زنان و دیگری اهل تسنن» استان سیستان و بلوچستان و کردستان محرومترین اقشار در برد سیاسی و تاثیرگذارترین بودند چون آینده را روشن دیدند و فکر کردند در دولت دوازدهم کنار زده نخواهند شد. وجود زنان یک واقعیت است نشاندهنده اینکه امر سیاست همراه با تعقل و دیگر بینی شده یعنی توانایی براورده کردن خواسته تمام جامعه از زاویه های مختلف و در این صورت می توان ادامه کار داد.

او اظهار داشت: البته من مسائل پیش آمده را نشانه بدعهدی اقای روحانی نمی‌دانم. معتقد نیستم که ایشان بخاطر رای حرف هایی زدند و حالا که کارشان تمام شده آن را فراموش می کنند بلکه فکر می کنم فشارهایی روی دکتر روحانی هست برای نبود وزیر زن و حتی مضعوفین سیاسی که جزوی از آحاد ملت هستند و قرار بود حداقل در استانداری و فرمانداری ها باشند. امکان این وجود داشت؛ وزارتخانه هایی که کاربردی و عملیاتی تر است و با مواجهه سیاسی کمتری روبه روست مثل وزارت علوم یا بهداشت، صنایع و کار وزیر زن معرفی شود.

این سیاستمدار زن یادآوری کرد: مساله دیگری که پیش آمده حذف معاونت زنان است معاونت ها که نیاز به تصمیم مجلس هم نداشت پس شائبه فشار روی اقای روحانی تقویت می شود با این گواهی که شخص روحانی بارها در سخنرانی ها تاکید بر مثمر ثمر بودن و کارا بودن خانم مولاوردی داشت پس به دلیل ضعف کاری کنار گذاشته نشده بیلان کاری ایشان را هم که نگاه کنیم متوجه می شویم کارنامه موفق و مثبتی داشتند او از بطن زنان جامعه وارد و اکثر طیف های مختلف خانم مولاوردی را قبول داشته و با او همراهی کردند این همبستگی و همگرایی در دولت های قبل چندان زیاد نبود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر هم مدام بعضی ها مشغول بحران سازی برای دولت هستند اقای روحانی می تواند از این فشارها مرحله به مرحله عبور کند ما هنوز منتظریم که وزیر زن معرفی و از زنان در سطح معاونت وزارتخانه بیشتر استفاده و از پتانسیل زنان کارآمد بهره ببرند اتفاقا نکته مثبتی در عملکرد زنان دیده می شود و آن فراجناحی نگاه کردن آنهاست.

و ادامه داد: زنان تا کنون سمت مدیریتی کلان نداشته اند بالاخره باید از جایی شروع شود و این آغاز می تواند از معاونین وزرا باشد اما آنجه شنیده شد کم کردن معاونین زن است تا بیشتر شدن آنها. خانم ابتکار را از محیط زیست برداشته اند و می خواهند یک مسئول مرد برای این سمت بگذارند خانم ابتکار در محیط زیست نمره قابل قبولی دارند یا خانم احمدی پور بعد از این مدت کوتاه قرار است ملغی شود این ها جای نگرانی دارد. بهتر است در این سمت ها اگر قرار بر جایگزینی است مجددا خانم دیگری در این پست ها منصوب شوند تا آقایان سر کار آیند.

آقاجری تاکید کرد: حرف و هدف اصلی از اینکار البته ترویج " کوری جنسیتی " است عده ای معتقد به حذف زنان هستند حتی حضور زنان در خیابان ها و جامعه را فعل زشت و حرام می دانند بنابراین مطمئنا فکر می کنند؛ « زنان نباید در هیئت دولت باشند چون به چشم می آیند» اوایل انقلاب هم برخی می گفتند زن نباید به راهپیمایی و خیابان بیاید اما امام خمینی گفتند نه تنها اشکالی ندارد بلکه جزو واجبات است که زنان به صحنه بیایند. حضرت امام خانم دباغ را مامور فرستادن نامه به گورباچف کرد حالا ما داریم چکار می کنیم ؟! بر می گردیم به 40 سال قبل!! اقای روحانی باید بداند که زنان می توانند به دولت کمک کنند و انتخاب وزیر زن کارساز خواهد بود.


فعال سیاسی اصلاح‌طلب: زنان و اهل سنت نقش مهمی در رای روحانی داشتند/ برخی حضور زنان در جامعه را فعل حرام و زشت می دانند
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها