بازدید: 28

شکایت بانک مرکزی از صندوق تعاون روستایی ولی عصر/ پرونده در انتظار صدور حکم دادسرای جرایم پولی

منبع : فارس نیوز کد خبر: 438983
با شکایت بانک مرکزی از صندوق تعاون روستایی ولی‌عصر، پرونده این صندوق در حال رسیدگی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، صندوق تعاون روستایی ولی عصر که سال ها پیش و قبل از تصویب قانون بازار غیرمتشکیل پولی (مصوب 1383) فعالیت خود را با اخذ مجوز از سازمان تعاون روستایی آغاز کرد، توانسته با تاسیس 15 شعبه، ده ها میلیارد تومان سپرده جذب کند.

مسئولان این صندوق که گفته می شود از دهه 70 این صندوق را راه اندازی کرده اند، علاوه بر همکاری نکردن با بانک مرکزی و استنکاف از ارائه اطلاعات به این بانک، اعلام کرده اند که نیازی به اخذ مجوز از بانک مرکزی ندارند.

به گزارش فارس، براساس ماده یک قانون ساماندهی بازار غیرمتشکیل پولی، اشتغال به عملیات بانکی توسط اشخاص حقیقی و یا حقوقی تحت هر عنوان و تأسیس و ثبت هرگونه تشکل برای انجام عملیات بانکی، بدون دریافت مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ممنوع است. عملیات بانکی در این قانون به امر واسطه گری بین عرضه کنندگان و متقاضیان وجوه و اعتبار به صورت دریافت انواع وجوه، سپرده، ودیعه و موارد مشابه تحت هر عنوان و اعطاء وام، اعتبار و سایر تسهیلات و صدور کارت های الکترونیکی پرداخت و کارت های اعتباری اطلاق می شود. 

بنابراین، این صندوق باید از بانک مرکزی مجوز گرفته و تحت نظارت آن فعالیت می کرد.

طبق پیگیری های خبرنگار فارس، بانک مرکزی از صندوق تعاون روستایی ولی عصر به دادسرای رسیدگی به جرایم پولی شکایت کرده و این پرونده در دادسرا در حال رسیدگی است.

در واقع دادسرا فعلا حکمی برای پلمب این صندوق و شعب آن صادر نکرده است و تعطیلی در هفته های اخیر به دلیل هجوم سپرده گذاران برای دریافت سپرده های خود بوده است.

به گزارش فارس، تسویه حساب با سپرده گذاران و تسهیلات گیرندگان این صندوق در صورتی امکان پذیر خواهد بود که حکم توقف فعالیت و انحلال آن صادر و شرایط برای ایجاد هیات تصفیه توسط بانک مرکزی به وجود بیاید.

هم اکنون سپرده گذاران زیادی بابت این صندوق بلاتکلیف هستند و جا دارد، دادسرای جرایم پولی با تسریع در رسیدگی به این پرونده و صدور حکم راه را برای حل و فصل مشکلات این سپرده گذاران باز کند.

انتهای پیام/ 

 


شکایت بانک مرکزی از صندوق تعاون روستایی ولی عصر/ پرونده در انتظار صدور حکم دادسرای جرایم پولی
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها