بازدید: 51

دولت برای انتخاب کابینه با مجلس هماهنگی نداشت/ عملکرد تیم اقتصادی دولت قابل قبول نبود/ حتما از وزیر پیشنهادی شهرسازی درباره مسکن مهر سوال خواهیم کرد

منبع : فارس نیوز کد خبر: 423515
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی معتقد است تیم اقتصادی دولت یازدهم عملکرد مطلوب و قابل قبولی نداشته است و در عین حال دولت برای دولت دوازدهم باید از افراد کارآمد و پاکدشت در کابینه خود استفاده کند.

حوزه پارلمانی خبرگزاری فارس- سیده زهرا عبداللهی: صدیف بدری نماینده مردم اردبیل در مجلس پس از بازدید خود از بخش های مختلف تحریریه خبرگزاری فارس، به گفت وگویی با خبرنگاران پارلمانی این خبرگزاری نشست.

وی ارزیابی های خود نسبت به دولت را هم بیان کرده و عملکرد آن را مطلوب نمی داند.

بدری همچنین گلایه می کند از عدم مشورت و هماهنگی دولت با مجلس درباره انتخابیه کابینه اش و گریزی هم به موضوع مسکن مهر می زند.

او در ادامه مصاحبه اش عنوان می کند «یکی از عوامل مغفول واقع شدن بخش مسکن در این دولت، بزرگ بودن بدنه وزارت راه و شهرسازی و همچنین اولویت هایی است که وزارت راه و شهرسازی برای آن تنظیم کرده است.»

در بخش زیر مشروح گفت وگوی صدیف بدری نماینده مردم اردبیل و سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از نگاهتان می گذرد:

-فارس: به عنوان مقدمه اگر صحبتی هست می شنویم و پس از آن وارد مباحث اصلی مصاحبه می شویم.

بدری: از زحمات خبرگزاری فارس هم در بخش مرکزی (تهران) و هم استان ها تشکر می کنم. انصافا خبرگزاری فارس یک خبرگزاری جا افتاده، جامع، کامل با کادر خبری بسیار فعال، متخصص، با فکر خوب است که به نحو بسیار خوب فعالیت می کند و این قابل تحسین است. رویکرد این خبرگزاری واقعی است و درد مردم را انعکاس می دهد که این از دو جنبه بسیار خوب است؛ چرا که هم مردم می بینند کسانی هستند که مشکلات و درد آنها را رصد و بیان می کنند و این باعث ایجاد التیام میان مردم می شود و همچنین مسئولان متوجه می شوند که واقعیت جامعه و خواسته مردم چیست و به فکر آنها هستند بنابراین اقدامات خبرگزاری فارس قابل تحسین است.

از طرفی دیگر این خبرگزاری وارد بحث های حاشیه ای نشده است چه در دولت نهم و چه در دولت دهم و یازدهم و فقط تکلیف شرعی و قانونی خود را ادا و وظیفه حرفه ای خود را عمل می کند.  امیدواریم که از این به بعد هم این رویه ادامه داشته باشد و روز به روز هم تقویت شود.

-فارس: انشاالله. وارد مصاحبه اصلی می شویم؛ این روزها موضوع کابینه دولت بسیار داغ شده و نُقل مجالس است. ضد و نقیض هایی هم در این بین درباره وزرای احتمالی وجود دارد. نمایندگان اصلا ح طلب و اصولگرا تاکید دارند که رئیس جمهور تاکنون درباره گزینه های خود از ما مشورتی نخواسته است با توجه به اینکه زمان زیادی تا زمان تحلیف باقی نمانده است این موضوع را چگونه ارزیابی می کنید؟

بدری: تعامل و همفکری بسیار امر بسیار خوبی است، بنده هم تایید می کنم که همفکری های آنچنانی از سوی رئیس جمهور حتی با فراکسیون های سیاسی مجلس هم صورت نگرفته است.

* دولت برای انتخاب کابینه با مجلس هماهنگی نداشت 

نمی شود گفت که این ایراد است اگر نتیجه این عدم هماهنگی این باشد که یکسری افراد توانمند، لایق و دارای روحیه ارزشی و کارآمد معرفی شوند خیلی هم خوب است، هر چند این ایراد هم می تواند وارد شود که به بحث مذاکره نقد باشد؛ به عنوان مثال کمیسیون یا مجلس در این رابطه اعمال نظر کند اما برای اینکه همکاری های آینده و تعامل های آتی بین دولت و مجلس خوب باشد لذا امیدواریم در این ایام هم این تعامل صورت گیرد.

 

-فارس: در این میان مشکل اساسی را چه می بینید؟

بدری: ما حتما از دولت دوازدهم انتظار ویژه داریم البته مردم هم همین خواسته را دارند. چالشی که کشورمان با آن مواجه است دغدغه اصلی مردم و رهبری است که سالیان سال رهبر معظم انقلاب با نامگذاری سال، این دغدغه را به گوش مسئولان اعم از دولت و مجلس رسانده اند؛ امسال هم که سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال است.

*دولت از افراد متخصص، کارآمد و پاکدشت در کابینه خود استفاده کند

بنابراین حتما باید کابینه دولت در راستای دستیابی به این هدف تشکیل شود. افرادی متخصص، توانمند، متخصص، دلسوز، پاکدست و با روحیه جهادی انقلاب باید حتماً معرفی شوند و اگر مشورتی هم از مجلس گرفته شد مجلس باید فارغ از جناح بندی های سیاسی یا سلیقه های حزبی و گروهی در این زمینه کمک کند.

-فارس: شما وزرای مربوط به بخش اقتصادی و حوزه مربوط خودتان از جمله وزارتخانه های راه و شهرسازی را نیازمند تغییر می بینید یا خیر؟

بدری: در کابینه دولت دوازدهم باید افراد باسابقه، توانمند و با کارنامه مثبت و مشخصی در دولت حضور پیدا کرده و وزیر شوند. طبیعتا بحث های بعدی پس از انتخاب وزرای دولت اتفاق خواهد افتاد.

-فارس: در حال حاضر عملکرد وزاری دولت یازدهم را چگونه ارزیابی می فرمایید؟ و اگر بخواهید برای آنها نمره ای تعیین کنید چه نمره ای می دهید؟

*عملکرد تیم اقتصادی دولت درحد انتظار نبود

بدری: تیم اقتصادی دولت یکسری کارها انجام داده لذا نمی توان گفت که کاری انجام نداده است، اما در مجموع کارشان در حد انتظاری که از آنها می رفت نبود و در حد انتظارات و آن قول ها و شعارهای دولت (در ایام انتخاباتی) نبود. البته یکسری عوامل در این بین موثر است که  یکی از آنها ناهماهنگی تیم اقتصادی بود-اعم از بانک مرکزی، وزرای اقتصادی و راه و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه و همچنین معاونان آن- هماهنگی خوب و مطمئنی بین آنها نبود.

 

*تیم اقتصادی دولت عملکرد مطلوبی نداشته است

یکی دیگر از دلایل آن می تواند مشکلات اقتصادی باشد چرا که از آنجا که مشکلات اقتصادی زیاد بوده در اولویت اصلی آنها نگذاشتند چرا که حل آن کار و زمان زیادی می برد و در کوتاه مدت خود را نشان نمی داند ولی تیم اقتصادی دولت عملکرد مطلوبی نداشته است.

-فارس: پس شما هم بر تغییر تیم اقتصادی دولت تاکید دارید؟

بدری: بله، همینطور است حتما باید یک تیم منسجم و هماهنگ در دولت مستقر شوند. به عنوان مثال لوایحی به مجلس ارائه می شود و مصوبه هیات دولت است که طبیعتا تمام اجزای دولت باید از این لایحه حمایت کنند اما ما می بینیم که در یک کمیسیون یک وزارتخانه علیه لایحه دولت که پیشنهاد خودشان بوده صحبت می کند؛ مثلا لایحه مناطق آزاد که در یک جلسه محرمانه وزارتخانه ای با آن مخالفت می کند و این یک ایراد بزرگ است.

*ایراد بزرگی است که دولت هم از لایحه خود حمایت نکند

این بحث ها باید در بین اجزای دولت حل شود و برآیند آن هرچه شد همه باید از آن حمایت کنند. دولت حداقل باید از آن پیشنهادی که داده است حمایت کند، لایحه تفکیک وزارتخانه ها هم همینگونه بود؛ اصلا بدنه وزارتخانه ها را چه کارشناسی و چه مدیریتی قبول ندارند و با اینکه مصوبه دولت است خود مخالف آن هستند. اینها کار را خراب می کند که متاسفانه در حوزه اقتصادی دولت این مباحث وجود دارد.

ایرادی که در دولت ها وجود دارد و دولت یازدهم هم از آن مستثنی نیست این است که همه یاد گرفته اند که همواره می گویند فلان کار باید انجام شود، به عنوان مثال می گویند سود بانکی باید پایین بیاید اما چه کسی باید آن را پایین بیاورد؟

*هماهنگی منسجمی بین بخش های مختلف تصمیم گیری اقتصادی دولت وجود ندارد

این در حالی است که دولت باید بررسی و کار کارشناسی کرده و ضمن آن برنامه ریزی کند، دقیقا عنوان کند که سود بانکی با این مقدار کاهش یابد. مجلس هم بگوید سود آن پایین بیاید. اما دولت تنها بگوید این کار باید انجام شود این ایراد است چرا که این مشخص می کند هماهنگی منسجمی بین بخش های مختلف تصمیم گیری اقتصادی دولت وجود ندارد.

-فارس: به تفکیک وزارتخانه ها اشاره کردید؛ نظر شما درباره تفکیک وزارتخانه های مرتبط با شما از جمله وزارتخانه های راه و شهرسازی چیست؟

*بدنه وزاتخانه های «صنعت و راه و شهرسازی» هم مخالف لایحه انفکاک هستند

بدری: اصلا بدون استثنا کل بدنه وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و همچنین راه و شهرسازی مخالف انفکاک و جداسازی است.

-فارس: در کمیسیون عمران مجلس چطور؟

بدری: در کمیسیون این بحث به صورت دقیق مطرح نشده است. مباحث مختلفی در این رابطه وجود دارد اما بنده به شخصه مخالف این لایحه (تفکیک وزارتخانه ها) هستم.

-فارس: در این رابطه نمایندگان طرح و یا نامه ای تهیه نکردند؟

بدری: تاکنون این اتفاق نیفتاده است و از آنجایی که لایحه ارائه شده است باید روند خود را طی کند و کمیسیون مربوطه در این رابطه و درنهایت مجلس تصمیم گیرد و این بستگی به تصمیم نهایی کمیسیون ها و فضای مجلس دارد. شاید دولت لایحه اش را پس بگیرد و ممکن است این کار را نکند اما باید منتظر باشیم تا روال قانونی آن طی شود و مجلس درمورد رد یا تایید این لایحه تصمیم بگیرد.

-فارس: لابه لای سخنان خود به بحث مسکن نیز اشاره ای داشتید وضعیت مسکن را چگونه ارزیابی می کنید و اینکه در حال حاضر نمره ای که به دولت درخصوص وضعیت مسکن می دهید چه نمره ای خواهد بود.

*موضوع مسکن در دولت یازدهم مورد غفلت واقع شد

بدری: به نظر من یکی از اولویت های اساسی مملکت که در دولت یازدهم مورد غفلت قرار گرفت بحث مسکن بود. یکی از عوامل مغفول واقع شدن بخش مسکن در این دولت، بزرگ بودن بدنه وزارت راه و شهرسازی و همچنین اولویت هایی است که وزارت راه و شهرسازی برای آن تنظیم کرده است. اما این دلیل نمی شود و به نظر من دولت  نه در بحث تامین زمین مورد نظر و نه تکمیل مسکن مهر و بحث برنامه ریزی نداشت.

 

*دولت در تامین زمین مورد نظر و تکمیل مسکن مهر برنامه ای نداشت

البته یکسری شعارها و حرف ها درباره مسکن زده شد و گفتند طرح جامع مسکن خواهیم داشت یا اینکه مسکن اجتماعی بنا می کنیم اما اینها همه در حد حرف و روی کاغذ باقی ماند اما در عمل اتفاق خاصی نیفتاد. اگر دولت دوازدهم فکر اساسی برای این موضوع نکند طبیعتا وضعیت مسکن بهتر از این نخواهد شد بلکه بدتر هم می شود.

*اگر سالانه یک میلیون واحد مسکونی ساماندهی نشود دچار بحران در این حوزه می شویم

25 درصد تحرک اقتصاد کشور خود را در بخش مسکن نشان می دهد به نحوی که اگر وضعیت مسکن خوب باشد طبیعتا نشان دهنده بهبود وضعیت اقتصادی است. در کنار آن نیازهایی وجود دارد از جمله بافت های ساختمان های موجود فرسوده می شوند و باید فکری برای جایگزینی آن انجام داد همچنین یکسری مسکن جدید برای مزدوجین جدید و نیازهای جدید جامعه هست که باید برنامه ریزی شود. سالانه حدود یک میلیون واحد مسکونی باید ساماندهی و فکری برای ان انجام شود اگر این اتفاق نیفتد شاید در چند سال آینده در حوزه مسکن دچار بحران شویم.

بدری: اگر مایل باشید درمورد مسکن مهر هم صحبتی داشته باشم.

*دولت چون اعتقادی به مسکن مهر نداشت به آن ایراد وارد می کرد

-فارس: بله حتما می شنویم.

بدری: شاید دوستان چون اعتقادی به مسکن مهر ندارند به آن ایراد وارد می کنند اما به نظر من هر کاری ایرادی دارد.

-فارس: در هرصورت می توانند برای رفع ایرادات راهکار و راه حل بدهند.

بدری: بله؛ همینطور است. البته نمی توان گفت که مسکن مهر تماماً خوب بوده است شاید در برخی جانمایی ها ایراداتی داشته است اما آن به سیستم اجرای ساختمان کشور، سیستم نظام مهندسی و فنی مهندسی کشور بازمی گردد که باید فکری برای آن اندیشیده شود نه اینکه بگوییم مسکن مهر تماما ایراد دارد.

-فارس: یعنی شما معتقدید میزان محاسن آن بیشتر از معایبش است؟

بدری: بله به نظر من مسکن مهر نتیجه بسیار خوبی داشته است، بویژه برای اقشار نیازمند به مسکن و قشر متوسطه رو به پایین یعنی افرادی که نیازمند حمایت هستند واقعا مسکن مهر برای انها خوب بود. مسکن مهر طبیعتا ایراداتی داشته است که آنها را باید رفع کنیم تا خدای نکرده تکرار نشود. دولت نیز باید عزمش جزم می شد و مسکن مهر را تمام می کرد؛ شاید به هر صورت دولت گذشته این را شروع کرده است اما با خود می گویند هر کاری کنیم به نام دولت گذشته تمام می شود اما به نظرمن نباید اینگونه فکر و عمل کنند.

* حتما از وزیر پیشنهادی مسکن، برای مسکن مهر سوال خواهیم کرد

-فارس: در حقیقت دولت فقط از مسکن مهر انتقاد کرد اما ما شاهد هیچ حرکت رو به جلویی در این رابطه نبودیم و هیچ ایده وراه حل جدید ارائه نشد.

بدری: بله همینگونه است ما حتما در کمیسیون عمران یکی از سوالات و چالش هایی که از وزیر پیشنهادی آینده خواهیم داشت برنامه عملیاتی او برای موضوع مسکن مهر خواهد بود و ما حتما برنامه او را رصد می کنیم. اینگونه نخواهد بود که تنها بیاید رای بگیرد و برود؛ ما حتما اقدامات او را رصد خواهیم کرد تا حرکتی در حوزه مسکن اتفاق بیفتد.

-فارس: آیا سازوکار جدیدی در کمیسیون عمران برای بهبود شرایط فعلی مسکن اتفاق افتاده است؟

*اقدامات قابل قبولی از وزارت راه و شهرسازی ندیدیم

بدری: در بحث شهرسازی واقعا اقدامات قابل قبولی از وزارت راه و شهرسازی ندیدیم. به هر حال اختیارات و ابزاری که در دست دارند برای اصلاح وضعیت معماری،سیما و منظر شهری نتوانستند استفاده کنند و شهرداری ها هم در این حوزه با چالش مواجه بودند. شاید ایراداتی به شهرداری ها وارد می کنند اما به نظر من ایراد اساسی به شهرداری ها نیست بلکه خود وزارت راه و شهرسازی در این ایرادات دخیل است.

*کمیسیون عمران سازوکارهای جدیدی را در حوزه مسکن رقم خواهد زد

-فارس: سوالم را مجدد تکرار می کنم اکنون در کمیسیون عمران سازوکار جدیدی برای بهبود شرایط مسکن وجود ندارد؟

بدری: سازوکار جدید انشاءالله با وزیر پیشنهادی جدید رقم می خورد. علاوه بر آن همچنین کارگروه های تخصصی، کمیسیون عمران هم از بابت عملیاتی شدن برنامه ششم توسعه حدود دو سه هفته ای است که کار کردیم و کارگروه مدیریت شهری و شهرسازی حتما این موضوع را پیگیری می کند که تکالیفی که برعهده دولت در حوزه مسکن، نوسازی و بافت فرسوده است بیش از گذشته پیگیری خواهیم کرد.

-فارس: فکر می کنم دولت پیش تر قولی در زمینه فرونشست زمین ها و منازل مسکونی داده بود که چندی پیش در یکسری استان ها از جمله فارس و اصفهان برخی زمین ها دارای فرونشست شده بود و دولت در این زمینه که به خاطر برخی حوادث طبیعی از جمله زمین لرزه این زمین ها دچار فرونشست شده بودند و خسارت های زیادی به مردم وارد کرده بودند دولت قول داد که آنها را بیمه و خسارت این افراد را پرداخت کند که در این زمینه اقدامی شاهد نبودیم. ما در این زمینه دیدیم که در مناطقی از غرب استان اصفهان مردم منازل خود را ترک کردند به امید اینکه دولت خسارت آنها را پرداخت خواهد کرد و بنا بر وعده دولت قرار بود منازل مسکونی جدیدی به آنها ارائه شود. اما هیچ اتفاقی برای این موضوع صورت نگرفت. در برخی استان های کشور ما شاهد این موضوع بودیم. کمیسیون عمران این موضوع را تا چه حد دنبال کرده است.

بدری: به نظر من اینکه دولت به تعهدات خود عمل کند یا خیر به مشکلات اقتصادی کشور بازمی گردد.

-فارس: اما تقریبا هیچیک از این خسارات پرداخت نشد.

بدری: بله در برخی استان ها و مناطق از جمله شیراز، دشت ایران، کرمان، کاشان و شهرستان های غرب استان اصفهان ما شاهد فرونشست زمین ها از جمله منازل مسکونی بودیم؛ اما در حقیقت پولی نبوده که در قبال خسارات ناشی از این حادثه، پرداخت شود. در اصل حدود 90 درصد بودجه کشور و درآمد عمومی صرف هزینه های جاری می شود و تنها 10 درصد آن برای کارهای عمرانی تخصیص یافته است. از محل مواد 10 و 12 قانون مدیریت بحران کشور و مقررات مالی دولت یکسری مبالغ برای حوادث مترقبه از قبیل سیل، زلزله و آلودگی هوا در موارد خاص گرفته می شود که بین مبالغ در نظر گرفته در بودجه و پرداخت خیلی فاصله است و این به درآمد عمومی دولت بازمی گردد.

* در سال 95 به هر منطقه ای که دولتی ها سفر کرده بودند، بودجه تخصیص یافت

متاسفانه چندین سال است که دولت ها با این مشکل مواجه شده اند و مباحث سیاسی کاری، امور تبلیغاتی و همچنین سفرهای استانی می شوند؛ به نحوی که در این سفرها هرچند می خواهند مشکل آن استان ها را حل کنند اما تصمیماتی خارج از بودجه موجود و پیش بینی های صورت گرفته اخذ می شود. به عنوان مثال در بحث تخصیص ها می بینیم که در حوزه راه های روستایی در سال 95 هر کجا دولت سفر کرده بود و مصوبه داشت به آن منطقه مبالغی تخصیص داده شده بود اما هر استانی که مصوبه نداشت بودجه هم به آنها اختصاص نیافته بود.

 

*مناطق آسیب دیده و روستایی درگیر تصمیمات احساسی و سیاسی دولت شده اند

در استانی که مصوبه نداشت بودجه هم به آن تخصیص داده نشد و هر استانی هم که مشمول سفرهای استانی دولتی ها و در حقیقت مصوبه نباشد طبیعتاً بودجه هم به آن تخصیص نمی یابد؛ در نتیجه چه در بحث حوادث و چه راه های روستایی دچار مشکل می شوند و وعده و وعیدهایی که می دهند نیز دچار مشکل می شود و نمی توانند به آن عمل کنند.

-فارس: مجلس تا چه حد به مسئله ورود کرده است؟

بدری: مجلس نیز در این زمینه باید کمک کند، نمایندگان هم نقش اساسی در زمان بودجه نویسی، بودجه ریزی و عملیاتی کردن آن داشتند، البته باید فرمولی به صورت منطقی و علمی تعریف کنند که همه به آن پایبند باشند.

*دولت در تخصیص بودجه استانی، سیاسی بازی را کنار بگذارد

در حقیت نخستین تشکیلاتی که باید به آن پایبند باشد، مجلس است. به نحوی که رایزنی ها و چانه زنی های خارج از اصول نباید در این زمینه صورت گیرد تا کلیه مناطق آسیب دیده و با رعایت عدالت از مشکلات خود رهایی یابند تا دولت هم آن سیاسی بازی ها را کنار بگذارد. تصمیم گیری هایی هم که در دولت انجام می شود نباید بحث سیاست در آن دخالت داده شود و یا فرد محور نباشد.

بودجه ریزی و تخصیص آن نباید فرد محور بوده و یا جنبه سیاسی پیدا کند، ما می بینیم که در دولت یازدهم در این زمینه فرد خیلی موثر بود تا سیستم تشکیلاتی. بسیاری از افراد به کمیسیون عمران مراجعه و گلایه می کردند که چرا حق وزارت راه و شهرسازی را نمی دهند و یا وزارتخانه را از بابت تخصیص بودجه تقویت نمی کنند. البته در این زمینه سازمان برنامه و بودجه تصمیم می گرفت که امیدوارم دولت دوازدهم روند قبلی را طی نکند.

-فارس: بنابراین موضوع اشخاصی که در موضوع فرونشست زمین ها خسارت دیده اند از سوی کمیسیون عمران پیگیری خواهند شد؟

*مجلس موضوع خسارات فرونشست منازل مسکونی را پیگیری می کند

بدری: قطعاً ما در کمیسیون پیگیر این موضوع خواهیم بود که خسارت دیدگان خسارت ها و ضررهای خود را جبران کنند و دولت در حقیقت باید پرداخت خسارت کند. ما خسارات ناشی از حوادث غیرمترقبه عمرانی مانند سیل و فرونشست را حتما پیگیری می کنیم و در تصمیمات اخذ شده در این رابطه ورود خواهیم کرد و امیدواریم که این خسارت ها به زودی از سوی دولت دوازدهم پرداخت شود.

-فارس: امیدواریم به زودی شاهد این امر باشیم. کمیسیون عمران اخیراً سفری به فرانسه داشته که طی آن گویا این کشور آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در فرودگاه های مشهد و اصفهان اعلام کرده است، درباره جزئیات این سفر به ما بیشتر توضیح دهید.

بدری: کمیسیون عمران اخیراً سفری به ایتالیا و فرانسه داشت که در راس هیأتی به بازدید از مناطق فرودگاهی داشتیم و طی آن،  هر دو کشور آمادگی خود برای سرمایه گذاری در ایران اعلام کردند. ایتالیا شرکتی به نام شرکت فرودگاهی SEA داشت که فرودگاه مالپنزای ایتالیا و همچنین فرودگاهی دیگر به دست اینها بود که بازدیدی طی آن صورت گرفت. در این بازدید از روند کاری فرودگاه ها گزارشی ارائه شد.

*آمادگی شرکت های فرانسوی و ایتالیایی برای سرمایه گذاری در ایران

یکی از اقدامات بسیار خوب آنها این بود که درآمدزایی غیرمسافری از فرودگاه زیاد داشتند به نحوی که 30 درصد از درآمد آنها از کاربری های تجاری و پارکینگ مجموعه صورت می گرفت، یعنی خدمات تجاری و پارکینگی 30 درصد درآمد آنها را تأمین می کرد. همچنین یک نیروگاه گازی تولید برق داشتند که هم به دولت برق می فروختند و هم برق خود را تأمین می کردند. کلیه کارهای انتفاعی و درآمدزایی دست خودشان بود و مانند ایران نبود که به بهانه خصوصی سازی قسمت درآمدزایی را به یکسری افراد خاص دهیم به ویژه بخش های درآمدزا را خودشان تأمین می کردند و نهایتاً یک شرکت زیرمجموعه اقماری تشکیل داده بودند که خودشان از آن استفاده می کردند.

حدود 19 میلیون مسافر از طریق آن فرودگاه جابجا می شوند و برنامه ریزی آنها 30 میلیون نفر در سال بود و نخستین فرودگاه بار ایتالیا شناخته و حجم باری که در ایتالیا جابجا می شود در فرودگاه مالپنزا صورت می گیرد.

این شرکت برای سرمایه گذاری در فرودگاه های مهرآباد، تبریز و کرمان اعلام آمادگی کردند و طی آن طرح های فنی و اقتصادی تهیه کرده بودند که به صورت سرمایه گذاری BOT این طرح را تهیه و هزینه می کنند و در مدت مشخص بهره برداری می شود و سپس تحویل شرکت فرودگاه های ایران می دهند. پیشنهادهایی هم داشتند البته بسیار علاقمند به سرمایه گذاری در ایران بودند. آنها می گفتند بانک های ایتالیا هم مشکلی از نظر تبادلات ریالی ندارد و مقرر شد بررسی های بیشتر در شرکت فرودگاه های ایران در کمیسیون عمران صورت گیرد و ظرف 3 ماه آینده نتیجه به آنها گفته شود.

*ظرف 3 ماه آینده نتایج بررسی ها برای آغاز سرمایه گذاری ایتالیا و فرانسه در ایران اعلام می شود

طی این سفر پیشنهادهای بسیار خوبی به ویژه برای فرودگاه مهرآباد داشتند. نهایتاً سفر بعدی ما به فرانسه بود که در آن دو هدف داشتیم، دیدار با نمایندگان مجلس سنا برای برقراری ارتباط بیشتر پارلمان های دو کشور و همچنین دیدار با رئیس گروه دوستی ایران با فرانسه که 5 نفر از نمایندگان سنا با ما وارد گفت وگو شدند و طی آن چالش های سرمایه گذاری و تبادلات تجاری دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.

 

-فارس: چالش اصلی در این میان چیست؟

*چالش اصلی ما در حوزه بانکی، مسائل بانکی فرانسه است

بدری: چالش اصلی ما در حوزه مشکل بانکی فرانسه است به ویژه بانک های بزرگ این کشور، آنها هم به این موضوع اعتراف کردند که این مشکل هنوز وجود دارد اما می گفتند که شرکت های زیادی علاقمند به سرمایه گذاری در ایران هستند و علاقه نشان دادند و ما هم اعلام آمادگی و کمک کردیم که این چالش ها و مشکلات بانکی حل شود. آنها هم قول مساعد دادند و گفتند که با روی کار آمدن رئیس جمهور جدیدشان شاید بشود راه حلی برای این موضوع در نظر گرفت.

-فارس: بارزترین نکته این دیدار چه بود؟

بدری: در این دیدار همچنین بازدیدی از ساختمان تاریخی مجلس سنا داشتیم و از صحن آن مجلس بازدیدی صورت گرفت. نکته جالب توجه این است که نمایندگان و سفیر ایران در فرانسه هم بر این موضوع تأکید کردند کم سابقه است که تیم پارلمانی ایران به مجلس سنا بیاید و چنین احترامی برای آنها انجام دهند زمانی که ما به قسمت بالکن برای دیدار رسیدیم هم رئیس مجلس و همه هیأت رئیسه و نمایندگان به احترام ما ایستادند و به صورت ایستاده از ما استقبال و به ما خوش آمدگویی کردند.

-فارس: اگر اجازه دهید به پروژه های عمرانی هم گریزی داشته باشیم؛ پروژه راه آهن بسیاری از استان ها که کلنگ افتتاح آن از سال ها پیش زده شده بود، چرا هنوز چندان پیشرفت فیزیکی نداشته اند؟

*عموما پروژه های کلنگ خورده براساس توجیه اقتصادی و فنی شروع نمی شود

بدری: علت اصلی عدم پیشرفت پروژه های عمرانی، سیاسی کاری است. پروژه هایی که آغاز می شود براساس توجیه اقتصادی و فنی شروع نمی شود.

-فارس: یعنی صرفا به خاطر سیاسی کاری، پروژه های عظیمی نظیر اصفهان- ازنا، ارومیه ـ همدان و قزوین ـ رشت نیمه کاره به حال خود رها شده اند؟

*برای اجرای پروژه های عمرانی واقعا مشکلات اعتباری داریم

بدری: خیر دلایل دیگری هم دخیل هستند که از جمله آن مشکل بودجه ای است، به هر حال مشکلات اقتصادی واقعیتی در جامعه است و ما در چهار سال گذشته واقعاً مشکل اعتبار داشته ایم؛ از نظر درآمد دولت واقعا با مشکل روبرو بودیم.

تخصیص بودجه عمرانی هم بسیار پایین بوده است. به عنوان مثال در سال 95 تخصیص اعتبار، اوراق مشارکت همگی چک تاریخ دار بودند! در حقیقت هیچ پولی در کار نیست و این مشکل اساسی در کشور است که باید فکری به حال آن کرد؛ مجلس و دولت باید راهکاری درست برای آن بیندیشند و در این میان، پروژه های توجیه دار به سمت و سوی واگذاری بخش خصوصی بروند و قوانین دست و پاگیری که برای واگذاری پروژه ها وجود دارد، حتماً یا باید اصلاح شوند.

*برخی تخصیص اعتبارها تنها چک تاریخ دار هستند

-فارس: پس چرا برخی پروژه های مشابه که زمان مشخصی هم آغاز شده بودند اکنون به اتمام رسیده اند؟

بدری: به خاطر اینکه در پروژه های راه آهن، اولویت بندی رعایت نشده است، در هر صورت هر منطقه و استانی باید از این وضع موجود سهمی داشته باشد. اولویت اول مراکز استان ها است. به عنوان مثال؛ مراکزی مانند استان همدان، اردبیل، کردستان و گلستان گناه آنها چیست که مرکز استان شان خط آهن ریلی نداشته باشند؛ یعنی در اصل اولویت بندی در این پروژه ها مناسب نبوده است. بنابراین باید اولویت بندی مناسبی داشته باشند آن هم در آغاز پروژه.

*در پروژه های راه آهن اولویت بندی رعایت نشده است

در برخی مراکز درست است که چنین پروژه هایی نیاز است، اما اولویت ندارد. پس از رعایت اولویت بندی باید کلنگ زنی کنند. معمولا کلنگ زنی ها حالت سیاسی آن می چربد به توجیه های اقتصادی و فنی آن؛ لذا در این رابطه دچار مشکل می شوند. راه آهن اردبیل هم 12 سال است که هنوز به 50 درصد پیشرفت فیزیکی نرسیده است و با این وجود باید یک سری اموری که پس از سالیان سال دچار فرسودگی شده اند را ترمیم کنند.

*راه آهن هایی مانند اصفهان، ازنا و اردبیل همگی مورد غفلت واقع شدند

راه آهن های بزرگی مانند اصفهان، ازنا و اردبیل همگی مورد غفلت واقع شدند و تنها چنددرصد از پیشرفت فیزیکی آنها پس از چندین سال می گذرد. راه آهن گلستان نیز از این قاعده مستثنی نیست. 

-فارس: با این اوصاف، کمیسیون عمران مجلس دهم هیچ برنامه و طرحی برای پیش بردن این پروژه ها درنظر ندارد؟

*5 پروژه راه آهن کشور در سال 96 به اتمام می رسند

بدری: چرا، یک سری اولویت بندی هایی انجام شده که به عنوان مثال؛ برای سال 96ـ95 دولت اولویت اجرایی آنها را مشخص کرده است. پروژه های راه آهن میانه به بستان آباد تبریز، ارومیه ـ همدان و همچنین راه آهن قزوین ـ رشت در اولویت اصلی برای اتمام قرار گرفتند که طبیعتاً پس از این پنج راه آهن، دیگر پروژه ها هم در اولویت قرار می گیرند. در هر صورت چاره ای نیست و بودجه و اعتبار محدود است لذا باید اولویت بندی صورت گیرد.

-فارس: امیدواریم پروژه ها مذکور و مغفول واقع شده به اجرا برسند؛ از گفت وگو و حضور شما در این خبرگزاری سپاسگزارم.

بدری: زنده باشید. من هم از شما و ترتیب این گفت وگوی ممنونم.

انتهای پیام/


دولت برای انتخاب کابینه با مجلس هماهنگی نداشت/ عملکرد تیم اقتصادی دولت قابل قبول نبود/ حتما از وزیر پیشنهادی شهرسازی درباره مسکن مهر سوال خواهیم کرد
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش سه ماهه وزارت نفت به مجلس از سال آینده

گزارش سه ماهه وزارت نفت به مجلس از سال آینده

اولین گزارش میدانی از محل سقوط هواپیما ۷۰۷

اولین گزارش میدانی از محل سقوط هواپیما ۷۰۷

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

گزارش توئیتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توئیتری ظریف از سفر به عراق

امارات ۱ -۱ تایلند/ گزارش لحظه به لحظه

امارات ۱ -۱ تایلند/ گزارش لحظه به لحظه