بازدید: 22

گفت و گوی تهدید آمیز وزیر خارجه روسیه با همتای آمریکایی

منبع : سایت خبری نامه نیوز کد خبر: 405127
«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در مذاکره ای تلفنی با «رکس تیلرسون» همتای آمریکایی خود، تصمیمات ضد آمریکایی مسکو در پاسخ به لایحه تحریم های جدید این کشور را اعلام کرد.
به گزارش نامه نیوز، لاوروف عصر روز جمعه در این گفت وگوی تلفنی خاطرنشان کرد: تصمیم برای برابر کردن شمار کارکنان نمایندگی های دیپلماتیک آمریکا و روسیه و نیز توقف دسترسی طرف آمریکایی به دو مکان دیپلماتیک این کشور در مسکو به دلیل مجموعه ای از اقدامات ضد روسی واشنگتن اتخاذ شده است.
پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه روسیه به نقل از سخنان لاوروف در گفت وگو با تیلرسون، افزود: این گونه اقدامات شامل اعمال تحریم های غیرقانونی علیه روسیه، اتهام های واهی و تهمت علیه این کشور و اخراج جمعی دیپلمات های روس و توقیف املاک دیپلماتیک در واشنگتن و نیویورک می شود. 
وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: مسکو تمام تلاش ممکن را برای بهبود وضع روابط با واشنگتن بکار گرفت، اما در پاسخ با اقدامات دسیسه جویانه و تحریک آمیز این کشور مواجه شد و در آن شرایط از خود خویشتنداری نشان داد.
وی ادامه داد: حوادث اخیر نشان داد که سیاست آمریکا در دست نیروهای سیاسی روس ستیز قرار گرفته که واشنگتن را به سوی رویارویی سوق می دهند. 
لاوروف افزود: تصمیم هایی که روسیه در پاسخ به تدابیر آمریکا گرفته در واقع پاسخ دندان در مقابل دندان نیست، بلکه روسیه مجبور به این اقدام شده و این شیوه مسکو کاملا با اصول مناسبات بین المللی مطابقت دارد که برای دفاع از منافع خود اعمال شده است.
وزیر خارجه روسیه گفت: روسیه با این اقدامات امیدوار است که طرف آمریکایی سرانجام به پیامدهای مخرب سیاست های خود پی ببرد.
وی ادامه داد: طرف روسی همچنان برای بهبودی روابط دوجانبه با آمریکا و همکاری در مسائل مهم دستور کار بین المللی آمادگی دارد. اما این همکاری ها فقط در شرایط برابر و احترام متقابل و برقراری توازن منافع امکانپذیر است.
وزرای خارجه روسیه و آمریکا در پایان مذاکره تلفنی موافقت کردند به تماس های خود در باره روابط دو کشور ادامه دهند.
سفیر آمریکا در مسکو به وزارت امور خارجه روسیه احضار و تصمیم دولت این کشور در پاسخ به اقدامات ضدروسی واشنگتن به وی ابلاغ شد.
وزارت امور خارجه روسیه در اطلاعیه ای اعلام کرد: جان تفت سفیر آمریکا در مسکو به وزارت امور خارجه احضار و سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه متن بیانیه امروز (جمعه) در مورد اقدامات علیه آمریکا و تصمیمات گرفته شده درباره کارکنان نمایندگی های دیپلماتیک آمریکا و دیگر اماکن این کشور در مسکو را به وی ارائه کرد.
امروز پس از این رویداد سفارت آمریکا در مسکو در بیانیه ای نوشت: جان تفت سفیر آمریکا در مسکو از اقدامات متقابل روسیه علیه آمریکا به شدت ناامید شده است. 
خبرگزاری اینترفاکس به نقل از بیانیه سفارت آمریکا نوشت: جان تفت از تصمیم مقام های روسی درباره آمریکا به شدت ناامید شده و مخالف آن است. سفارت آمریکا نامه رسمی روسیه را به واشنگتن ارسال کرده است.
رسانه روسی در ادامه گزارش خود اعلام کرد: آمریکا مجبور است برای اجرای خواسته روسیه صدها تن از کارکنان مراکز دیپلماتیک خود را از این کشور فرا خواند.
روسیه امروز در مقابله با تحریم های جدید آمریکا دستور کاهش تعداد دیپلمات های آمریکایی در مسکو را صادر و اعلام کرد، املاک دیپلماتیک این کشور نیز در مسکو از آغاز ماه اوت (سه شنبه آینده) توقیف می شود.
وزارت امورخارجه روسیه روز جمعه در بیانیه ای یادآورشد: از اول ماه اوت استفاده سفارت آمریکا در مسکو از مجموعه ویلایی در ناحیه سربرنی بور و انبارهای دیپلماتیک در خیابانی داروژنی (در مرکز مسکو) را متوقف می کند.
در این بیانیه آمده است: به طرف آمریکایی اعلام شده است که از اول ماه سپتامبر آینده باید شمار کارکنان سفارتخانه این کشور در مسکو و سرکنسولگری ها در سن پترزبورگ، یکاترینبورگ و ولادی واستوک با شمار کارکنان مراکز دیپلماتیک روسیه در آمریکا برابری کند.
این بیانیه افزود: این اقدام به آن معنی است که شمار کارکنان سفارتخانه و کنسولگری های آمریکا در روسیه باید به 455 تن برسد. 
«در صورت اقدامات یکجانبه آمریکا برای کاهش شمار دیپلمات های روسی در این کشور، مسکو پاسخ متقابل آن را خواهد داد.»
در بیانیه وزارت امورخارجه روسیه با اشاره به تصویب طرح تحریم های جدید آمریکا علیه مسکو در کنگره این کشور آمده است: تصویب این طرح قانونی یک بار دیگر خصومت طلبی شدید آمریکا در امور بین‌المللی را نشان داد. واشنگتن با دفاع از حق انحصاری خود در سطح جهانی، با تکبر مواضع و منافع دیگر کشورها را نادیده می‌گیرد.
بیانیه وزارت خارجه روسیه ادامه داد: طرف روسی تمام تلاش خود را برای بهبودی روابط با آمریکا و همکاری با این کشور درباره مهم‌ترین مسائل دستور کار بین‌المللی، نخست تروریسم، قاچاق مواد مخدر، جرائم در فضای سایبری و انتشار سلاح های کشتار جمعی بکار گرفته است. بر این باوریم که حل موثر مسائل جهانی فقط با همکاری یکدیگر امکانپذیر است.
بیانیه وزارت خارجه روسیه با انتقاد شدید از رویکرد ضد روسی واشنگتن یادآورشد: ایالات متحده بجای چنین رویکردی در قبال روسیه، به بهانه واهی مداخله مسکو در امور داخلی خود اقدامات ضدروسی بکار می گیرد.
«این اقدامات مغایر با اصول قوانین بین المللی و متناقض منشور سازمان ملل و اصول سازمان تجارت جهانی و استانداردهای اولیه مناسبات جامعه جهانی است.»
وزارت امورخارجه روسیه با غیرقانونی خواندن تحریم های آمریکا علیه این کشور، توقیف اماکن دیپلماتیک روسی در نیویورک و واشنگتن را مغایر با کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک خوانده است. 
مجلس نمایندگان آمریکا عصر سه شنبه طرح تحریم های ایران، روسیه و کره شمالی را با 419 رای موافق و 3 رای مخالف به تصویب رساند و این قانون روز پنجشنبه در سنای آمریکا نیز تصویب شد.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز گذشته (پنجشنبه ) با انتقاد از تصویب طرح جدید تحریم این کشور در مجلس نمایندگان آمریکا، سیاست تحریمی این کشور را گستاخی بی حد و پایان خواند.

گفت و گوی تهدید آمیز وزیر خارجه روسیه با همتای آمریکایی
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

گزارش ها

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده