بازدید: 72

پاسخ وزیر نفت در گفتگوی خبری، قانع کننده و کارشناسی شده نبود/ چرا فازی را که می‌شود با حدود ۵ میلیارد دلار توسعه داد، باید ۱۲میلیارد دلار برای کشورمان هزینه داشته باشد

منبع : فارس نیوز کد خبر: 390121
خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک گفت: کماکان این سوالات وجود دارد چرا فازی را که می شود با حدود 5 میلیارد دلار توسعه داد، 12 میلیارد دلار برای کشورمان هزینه داشته باشد.

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس به نقل از صابرنیوز، شب گذشته وزیر نفت مهمان برنامه ویژه خبری 22:30 شبکه دو بودند که در آن برنامه پیرامون قرارداد با توتال و دیگر مسائل پیرامون حوزه مدیریت وزارت نفت صحبت کردند که واکنش های متفاوتی از صحبت های آقای وزیر به همراه داشت.

 
در همین خصوص مهندس خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک به خبرنگار صابرنیوز گفت: از نگرانی هایی که در مورد قرار دارد توتال وجود دارد، پاسخ قانع کننده ای نشنیدم مثلا شرکتی است که در آن طرف قطری دارد و فعال است اگر این طرف هم فعال شود می تواند از اطلاعات این طرف در آنجا استفاده کند و این ایراد جدی است.
مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت اظهار داشت: ایشان گفتند شرکت داری کاسبی است و هر شرکتی به دنبال منافع خود است ما هم همین را می گوییم به خاطر منافع خودش می تواند در قسمت دیگر، از اطلاعات ما استفاده کند و منافع بیشتری ببرد. نکته دیگر در مورد این است که چرا به شرکت های ایرانی داده نشده با وجودی که شرکت های ایرانی سابقه خوبی در توسعه میادین پارس جنوبی دارند، واقعا پاسخ قانع کننده ای نشنیدیم یا مثلا در مورد بحثی که خیلی گران تمام شده با فازی که حدود 5 میلیارد دلار توضیح دادند حدود 12 میلیارد برای مملکت هزینه خواهد داشت و این اختلاف قیمت توجیهی ندارد ضمن این که خودشان بر مواضع تاکید  کردند و سعی کردند کارشان را درست جلوه دهند اما کماکان این سوالات وجود دارد چرا فازی را که می شود با حدود 5 میلیارد دلار توسعه داد، 12 میلیارد دلار برای کشورمان هزینه داشته باشد و یا در بحث دادن این کار به شرکت های ایرانی که ثابت کردند می توانند این قبیل کارها را انجام دهند، چرا باید با شرکت خارجی قرارداد ببندیم که اگر منافعی هم وجود دارد به آن برسد واقعا پاسخ های قانع کننده ای ندادند.
وی ادامه داد: ما باید در انجام کار مراقبت کنیم باید منافع کشورمان را به حداکثر برسانیم و فازهای دیگر را توسط شرکت های ایرانی با هزینه های بسیار بسیار کمتر توسعه دهیم. چرا باید برای این فاز خیلی بیشتر هزینه داشته باشیم؟ ضمن این که دادن کار به شرکت ایرانی باعث می شود شرکت فعالیت کند، اشتغال ایجاد شود و پول در کشورمان به گردش در بیاید.
نماینده سابق ایران در اوپک اظهار داشت: همه این ها اتهام است می گویند عده ای هستند که سرمایه گذاری خارجی و توسعه را قبول ندارند و نمی خواهند مملکت پیشرفت کند در صورتی که منتقدین ایرادهای فنی را وارد می کنند و به هیچ وجه اینگونه نیست که سرمایه گذاری را قبول نداشته باشند من فکر می کنم هیچ منتقدی وجود ندارد که بخواهد سرمایه گذاری و توسعه را نفی کند بلکه بهترین شکلی که منافع کشور را در برداشته باشد، خواستارند و این درست نیست که بگویند ما قبول نداریم حتی سرمایه گذاری خارجی را هم قبول داریم و اینطور نیست که بگوییم سرمایه گذاری خارجی نباید باشد. اشکالی ندارد که کار را به آن ها بسپاریم اما زمانی درست است که شرکت های ایرانی توان کار را نداشته باشند وقتی این توان وجود نداشته باشد به خارجی واگذار می کنند اما کاری که بتوانیم خودمان انجام دهیم چه دلیلی دارد به شرکت خارجی بدهیم.این سخن اتهام است.

 

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد و خبرگزاری فارس صرفا آن را بازنشر کرده است.

بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی

انتهای پیام/


پاسخ وزیر نفت در گفتگوی خبری، قانع کننده و کارشناسی شده نبود/ چرا فازی را که می‌شود با حدود ۵ میلیارد دلار توسعه داد، باید ۱۲میلیارد دلار برای کشورمان هزینه داشته باشد
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها