بازدید: 48

راه هایی برای زایمان آسان، کم درد

منبع : نی نی بان کد خبر: 384497
زایمان کار راحتی نیست و مسلما درد هم دارد، اما لازم نیست از این درد بترسید.
زایمان کار راحتی نیست و مسلما درد هم دارد، اما لازم نیست از این درد بترسید. بسیاری از خانم ها آن قدر از درد زایمان وحشت دارند که ترجیح می دهند بی هوش شوند و زیر تیغ جراحی سزارین بروند اما زایمان طبیعی را تجربه نکنند؛ اما متخصصان بار ها از مزایای زایمان طبیعی نسبت به سزارین گفته اند و این روز ها هم روش هایی برای کنترل درد زایمان پیشنهاد شده است. در ادامه دکتر مریم تقوی صفا متخصص زنان و زایمان برای مان می گوید که چطور زایمان راحت تری داشته باشیم.

روش های کاهش درد زایمان
ورزش کردن
ورزش کردن در دوران بارداری فواید خیلی زیاد و قابل توجهی دارد، برای آگاهی از نحوه صحیح ورزش کردن، مطالعه پست های چگونه در دوران بارداری ورزش کنیم و باید و نباید های ورزش در دوران بارداری  را از دست ندهید.

ورزش کردن نمی گذارد وزن تان خیلی بالا برود. در ضمن از افسردگی های دوران بارداری هم پیش گیری می کند، اما تحقیقات جدید نشان داده زنان بارداری که هفته ای ۳ بار و هر بار ۵۰ دقیقه حرکات ایروبیک در آب را انجام می دهند، هنگام زایمان درد کمتری دارند. بهتر است با پزشک متخصص زنان خود مشورت کنید و اگر نظر او مساعد بود، زیرنظر مربی آگاه و با تجربه حرکات ایروبیک را انجام دهید. لازم نیست مدت انجام حرکات طولانی باشد؛ تنها ۳۰ دقیقه تمرینات ایروبیک در روز کافی است.
 
با شروع درد زایمان شال و کلاه نکنید!
همهمه و شلوغی بیمارستان، بیماران و جیغ های دیگر مادران در حال زایمان، نمی گذارد آرامش داشته باشید. بنابراین معمولا متخصصان زنان از بیمار خود می خواهد با شروع درد زایمان به بیمارستان نیایند. البته حتما اگر دردتان شروع شد به پزشک معالج تان زنگ بزنید. او مطمئنا به شما خواهد گفت تا زمانی که کیسه آب تان پاره نشده، فاصله انقباضات کمتر از ۵ دقیقه یک بار نشده یا دردتان واقعا غیرقابل تحمل نشده به بیمارستان مراجعه نکنید و در منزل بمانید. ماندن در خانه همچنین باعث می شود داروهایی را که نیاز ندارید به شما ندهند، مثلا داروهایی که پروسه زایمان را کوتاه تر می کنند، ولی باعث تشدید و غیرقابل تحمل تر شدن دردهای زایمان می شوند. (آمپول های فشار)
 
تکنیک های تن آرامی
با شروع درد زایمان مهم ترین قسمتی را که می توانید آرام کنید، ذهن تان است. اگر از درد و زایمان بترسید، عصبی می شوید. این حالت درد را شدیدتر می کند و همین درد بیشتر، عصبی ترتان می کند. بین هر دو درد بهتر است آرامش داشته باشید و از اینکه اکنون درد ندارید لذت ببرید نه این که به درد چند دقیقه قبل تان بیاندیشید و خودتان را اذیت کنید.
 
خوراکی
از زمان شروع درد دیگر باید پرخوری را کنار بگذارید. تنها یک خوراکی مختصر بخورید که در طول این چند ساعت انرژی کافی داشته باشید، اما یادتان باشد سراغ غذاهای چرب و دیر هضم نروید، زیرا پر بودن معده سبب حالت تهوع و استفراغ در طول زایمان می شود. به علاوه انقباض شدید عضلات و تنفس شدید آب بدن تان را کم می کند. محققان دریافته اند تزریق وریدی مایعات طول فرایند زایمان را تا یک ساعت کاهش می دهد. بهتر است با شروع دردتان در منزل مایعات کافی بنوشید؛ در بیمارستان هم به محض تشنگی تیم پزشکی و پرستاران را مطلع کنید.
 
تنفس
برای اینکه آرامش خود را حفظ کنید باید به نفس کشیدن تان دقت کنید، درست انگار در کلاس ورزش هستید و مربی تاکید می کند هنگام بلند کردن وزنه ها نفس عمیق بکشید. تنفس عمیق و با تمرکز باعث کاهش درد و استرس های شما می شود. از اینکه هنگام نفس کشیدن صداهای عجیب غریب از دهان تا ن در بیاید، خجالت نکشید. بهتر است به جای فریاد های پشت هم و عصبی، نفس های عمیق بکشید و با صدایی بم ناله کنید. این روش گلو را تنگ و فشرده می کند، البته اگر زایمان اول تان است ممکن است نتوانید این روش را پیاده کنید در هر صورت هر جور که راحتید صدای تان را بیرون بدهید.
 
آب درمانی
آب گرم می تواند درد زایمان را به مراتب کاهش دهد؛ حتی بخار آب گرم هم نقش بسزایی در کاهش درد زایمان و آرامش بخشیدن به مادر دارد. می توانید به محض شروع درد دوش آب گرم بگیرید یا دوش دستی را روی پشت و قسمت هایی از تن تان که درد می کنند، بگیرید.
 
ماساژ
شاید ماساژ را دست کم بگیرید و اصلا حین زایمان متوجه اثراتش نشوید، اما همین که همسرتان شقیقه ها، پشت، دست ها یا پاهای تان را ماساژ دهد، احساس بی پناهی و تنهایی که حین زایمان به شما دست می دهد، برطرف خواهد شد.

 تحرک
راه رفتن و پیچ و تاب خوردن هم به کاهش درد زایمان کمک می کند، زیرا در این حالت نیروی جاذبه زمین به نفع شما خواهد بود و به چرخیدن و تکان خوردن بچه کمک می کند. در بیمارستان مرتب می خواهند معاینه تان کنند و برای تزریق دارو، شما را بی تحرک نگه می دارند و نمی گذارند راه بروید. در این حالت می توانید همان طور که روی تخت دراز کشیده اید، دست ها و پاهای تان را حرکت دهید یا بلند شوید و روی لبه تخت بنشینید یا به لبه ای تکیه دهید.
 
خواب و استراحت کافی
اگر از آن دسته زنانی هستید که بیش از ۸ ساعت در روز کار می کنید، مسئولیت خانه هم بر دوش تان است و استراحت کافی هم ندارید، باید بگوییم هنگام زایمان حسابی درد خواهید کشید. در دوران بارداری هرچه بیشتر استراحت کنید هنگام زایمان راحت تر خواهید بود. محققان دانشگاه کالیفرنیا دریافته اند زنانی که در دوران بارداری کمتر از ۶ ساعت در شبانه روز می خوابند درد زایمان بسیار سخت و شدیدتری دارند و به احتمال ۵/۴ برابر دیگر مادران باردار به عمل سزارین نیاز پیدا می کنند. اگر بزرگی شکم نمی گذارد شب ها راحت بخوابید می توانید بالشی را زیر کمر و پاهای تان قرار دهید تا درد این نواحی کمتر شود. همچنین در این دوران به وضعیت های نافرم و همچنین روی کاناپه، مبل راحتی و صندلی هایی که پشتی متحرک دارند، نخوابید.
 
اگر قرار است با عمل سزارین فارغ شوید به موارد زیر توجه کنید
اگر از ابتدا قصد داشته اید فرزندتان را به روش سزارین به دنیا آورید ( نه در موقعیت اورژانسی که پزشک مجبور به عمل سزارین می شود) درست مانند این است که بخواهید برای یک عمل جراحی عمومی آماده شوید. موعد عمل سزارین معمولا در هفته ۳۹ بارداری تعیین می شود. در این تاریخ بچه دیگر برای زندگی خارج از رحمی آماده است. البته اگر قبلا هم سابقه سزارین داشته اید ممکن است این بار زودتر از هفته ۳۹ سزارین تان کنند. اگرچه شما قصد عمل سزارین دارید، اما دانستن چند نکته درباره علائم شروع درد زایمان ضروری است، زیرا ممکن است پیش از رسیدن تاریخ عمل سزارین، درد زایمان تان شروع شود.

انقباضات شدید متناوب
شل شدن دهانه رحم
پاره شدن کیسه آب
 
درد شدید
بعد از فارغ شدن از درد زایمان باید چند روز در بیمارستان بمانید. بنابراین از قبل ساک وسایل مورد نیازتان را حاضر کنید. همراه خودتان لباس هایی که از جلو دکمه یا زیپ دارند، جوراب های نرم و کشی و سوئیشرت زیپ دار ببرید که اگر سردتان شد، بپوشید. لوازم بهداشتی از قبیل مسواک، خمیر دندان، شانه، لباس زیر، صابون و شامپو هم داشته باشید.
 
زایمان بدون درد
در این روش مادر با داروهایی تحت بی حس منطقه ای قرار می گیرد و در نتیجه درد زایمان او تسکین می یابد. زایمان بدون درد می تواند به دو صورت باشد: بی حسی نخاعی و بی حسی اپیدورال. روش بی حسی اپیدورال هم مورد قبول است اما برای این که داروی مورد استفاده اثر خود را بگذارد به ۲۵ ۱۰ دقیقه زمان نیاز است که ممکن است مادر را بی تاب کند. اما در روش بی حسی نخاعی، دارو به نخاع تزریق می شود؛ نخاع که در ستون مهره ها قرار دارد، به سمت قسمت پایینی بدن کشیده شده است. این دارو که به صورت ناگهانی تزریق می شود از راه نخاع در عرض چند ثانیه به محل درد می رسد و اثرش تا ۴۵ دقیقه باقی خواهد ماند. اما به طور کلی بهترین روش بی حسی مادران رو به زایمان، روش تلفیقی اپیدورال نخاعی است. در سال های اخیر نحوه استفاده دارو های بی حسی مخصوص زایمان، به کلی تغییر کرده است. در گذشته دور دارو به حدی بود که مادر کاملا کرخت و بی حس می شد. اما امروزه مقدار کمی از آن به بیمار داده می شود، زیرا بیمار باید فشار را حس کند که بتواند زور بزند و فرزندش را بدون درد زایمان به دنیا بیاورد.

روز قبل از سزارین
باید برای انواع آزمایش های خون و ادرار مراجعه کنید.
از ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از عمل نباید چیزی بخورید یا بیاشامید.
ممکن است متخصص بی هوشی هم شما را ویزیت کند.
حتما فهرست داروها و مکمل هایی را که مصرف می کنید به همراه داشته باشید.
روز قبل از سزارین بهتر است از لاک ناخن و سایر لوازم آرایشی استفاده نکنید، زیرا متخصص بی هوشی حاضر در اتاق زایمان باید مرتب شما را از نظر میزان اکسیژن خون معاینه کند.
قبل از مراجعه به بیمارستان زینت آلات، طلا و جواهرات تان را از تن در بیاورید تا در کار متخصص بی هوشی خللی وارد نشود. مثلا ممکن است پزشک بخواهد نبض تان را بگیرد و روی دست شما النگو باشد.
 
روز عمل
شما را به اتاق تان راهنمایی می کنند، سپس لباس بیمارستان را به شما می دهند تا بپوشید.
وضعیت عمومی تان معاینه می شود.
به شما سرم وصل می شود.
ممکن است تنقیه شوید.
به اتاق زایمان منتقل می شوید.
روی تخت جراحی دراز می کشید.
سوند جراحی وصل می شود.
در ناحیه نیم تنه پرده ای کشیده می شود که شما را از تیم جراحی جدا می کند.
دست های تان را می بندند تا از حرکات غیرارادی آنها حین جراحی و خوردن آنها به محیط استریل جلوگیری شود.
اگر قرار باشد بی حسی موضعی شوید حین جراحی به هوشی هستید و می توانید صحبت کنید اما هیچ درد و فشاری را حس نمی کنید، اما اگر آمپول اپیدورال را زده باشید ممکن است حین جراحی احساس فشار داشته باشید.
بعد از دنیا آمدن نوزاد او را به شما نشان می دهند.
 
اتاق ریکاوری
کم کم اثر داروی بی حسی از بین می رود و به تدریج احساس انگشتان پای تان بر می گردد.
ممکن است به تدریج در محل بخیه احساس ناراحتی کنید.
هنگامی که فرزندتان را آوردند و خواستید به او شیر دهید، از پرستار کمک بخواهید تا او را در موقعیتی مناسب قرار دهد.
ممکن است حالت تهوع داشته باشید.
علائم بی هوشی ظرف ۲۴ ساعت برطرف شده و سوند ادراری و سرم از بدن تان جدا می شود.
 
نکته آخر برای کاهش درد زایمان
بهتر است طی ۲۴ ساعت اولیه بعد از عمل از تخت پایین نیایید زیرا در بی هوشی عمومی احتمال سرگیجه و زمین خوردن وجود دارد. در روش بی حسی نخاعی با بی حسی اپیدورال هم بی حرکتی و خوابیدن به پشت بدون بالش به کاهش احتمال بروز سر درد کمک می کند.


راه هایی برای زایمان آسان، کم درد
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12
 • راه هایی برای زایمان آسان، کم درد


  زایمان کار راحتی نیست و مسلما درد هم دارد، اما لازم نیست از این درد بترسید.
 • روش هایی برای زایمان آسان، تاثیر ورزش


  در زنان باردار موردی که در آن ها ایجاد استرس و تنش می کند روش زایمان و داشتن یک زایمان آسان می باشد.
 • راه‌هایی برای آسان‌تر کردن زایمان طبیعی


  گمان نکنید که بارداری، زمانی برای خوردن است. قرار نیست شما به جای دونفر بخورید بلکه باید به جای ۱.۱ نفر بخورید. اضافه‌وزن بالا در بارداری، علاوه بر اینکه می‌تواند خطر چاقی در کودکتان را بالا ببرد، با پیچیدگی‌های بارداری مانند خطر سزارین در ارتباط است
 • زایمان طبیعی آسان، ورزش‌هایی موثر


  اغلب زنانی که در دوران بارداری از فعالیت روزمره خود کاسته و بیشتر به استراحت پرداخته‌اند، زایمان سخت و طولانی دارند.
 • خوراکی هایی برای درمان یبوست/ راهی آسان برای کاهش وزن/ نوزادان شبیه به پدر سالم ترند/ توصیه هایی به دوستداران غذاهای چرب


 • برای زایمان آسان چه باید کرد؟


  در کلاسهای قبل از زایمان باید روشهایی را بیاموزید که بتواند نیازتان را به کنترل وضع حمل، تولد و برطرف کردن هر نوع درمان کاهش دهد
 • روش‌هایی آسان برای جلوگیری از هک شدن


  اگرچه هر وسیله‌ای که به اینترنت متصل است، می‌تواند هک شود، اما موارد متعددی وجود دارد که می‌توانید برای محافظت از داده‌های خود انجام دهید.
 • راه هایی آسان برای از بین بردن پف زیر چشم


  پف زیر چشم زیبایی های چشم ها و صورت را از بین می برد و حالت خمودی به چهره می بخشد. بعضی از افراد به دنبال بر طرف کردن پف زیر چشم از طریق راه های خانگی هستند البته این روش های خانگی برای کسانی موثر است که به صورت ژنتیکی این مشکل را ندارند. در این مقال
 • ورزش برای زایمان آسان، موثره؟


  ورزش به تسکین و بهبود عوارض شایع در دوران بارداری مثل افزایش شدید وزن، ورم دست‌ها و پاها، وریدهای واریس، بی‌خوابی، خستگی شدید و یبوست کمک می‌کند.
 • روش‌هایی آسان برای پس‌انداز کردن


  مسلماً شما همیشه به دنبال راه هایی برای پس انداز پول خود بوده اید. ساشا میشکین نویسنده مجله Success در مقاله ای تجربیات خود و راه هایی که برای پس انداز فردی ایجاد کرده را به اشتراک گذاشته است.
 • تغذیه برای زایمان آسان، فواید میخک


  برای آسان کردن زایمان خانم های باردار باید در روزهای آخر بارداری بهتر است هر روز چای میخک استفاده کنید و حتی در اتاق های زایمان نوشیدن چای میخک، زایمان را تسهیل می کند.
 • برای آسان شدن زایمان، تمرینات ورزشی مناسب


  شما به‌ عنوان یک مادر باردار، ممکن است دنبال راهی برای آسان شدن زایمان باشید و مانند مادران دیگر، حاضرید هر کاری انجام بدهید تا به‌راحتی زایمان کنید.
 • آمادگی برای زایمان آسان، شش راهنمایی مفید


  به عنوان یک ماما متوجه شده ام که تجربیات تولد در خانم های مختلف متفاوت است – این مسئله بسته به آمادگی آن ها برای زایمان و مراحل بارداری دارد.
 • گجت‌ها و فناوری‌هایی که زندگی را برای ناشنوایان آسان می‌کند


  افرادی که مشکل شنوایی دارند بخش بزرگی از هر جامعه‌ای را تشکیل می‌دهند. خوشبختانه میزان زیادی از مشکل شنوایی افراد توسط تجهیزات نوین برطرف می‌شود، افرادی هم که کاملاً ناشنوا هستند به لطف تجهیزات و گجت‌های جدیدی که فناوری‌های نوین به ارمغان آو‌رده است
 • توصیه هایی برای بیدار شدن آسان از خواب صبح


  سلامت نیوز: به محض اینکه از خواب برخاستید، پرده اتاق خود را بکشید یا از رخت خواب خود برخیزید و در فضای باز بخوابید تا در معرض نور باشید. نور طبیعی باعث می شود که مغز شما فعالیت خود را دوباره شروع کند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه سپید،عمل

گزارش ها

گزارش الجزیره از حال و هوای اردوگاه دموکرات ها و انتخابات 2020؛ در جستجوی یک نامزد همه فن حریف

گزارش الجزیره از حال و هوای اردوگاه دموکرات ها و انتخابات 2020؛ در جستجوی یک نامزد همه فن حریف

​گزارشی از روند درمانی سهراب مرادی در آلمان

​گزارشی از روند درمانی سهراب مرادی در آلمان

گزارش عملکرد دستگاه‌های اجرایی در اجرای قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی به قوه قضائیه ارجاع شد

گزارش عملکرد دستگاه‌های اجرایی در اجرای قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی به قوه قضائیه ارجاع شد

گزارش عدم اجرای قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی به قوه قضاییه ارجاع شد

گزارش عدم اجرای قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی به قوه قضاییه ارجاع شد

گزارش رسانه صهیونیستی درباره سفر پمپئو به خاورمیانه و اهداف ضد ایرانی آمریکا

گزارش رسانه صهیونیستی درباره سفر پمپئو به خاورمیانه و اهداف ضد ایرانی آمریکا

آمادگی نیروی انتظامی برای خدمتگزاری به زائران راهیان نور/ تاکنون هیچ مشکلی گزارش نشده و حادثه خاصی نداشتیم/ تحقق بیانیه گام دوم انقلاب دردستور کار ناجا

آمادگی نیروی انتظامی برای خدمتگزاری به زائران راهیان نور/ تاکنون هیچ مشکلی گزارش نشده و حادثه خاصی نداشتیم/ تحقق بیانیه گام دوم انقلاب دردستور کار ناجا

ماجرای درهم کوبیدن جوادخیابانی توسط یک گزارشگر دربرنامه زنده

ماجرای درهم کوبیدن جوادخیابانی توسط یک گزارشگر دربرنامه زنده

حاجی دلیگانی: هنوز گزارش کمیسیون عمران در خصوص سقوط هواپیما یاسوج در اختیار نمایندگان قرار نگرفته

حاجی دلیگانی: هنوز گزارش کمیسیون عمران در خصوص سقوط هواپیما یاسوج در اختیار نمایندگان قرار نگرفته