بازدید: 129

۱۰ اختلال شخصیتی که از آن‌ها بی‌خبرید!

منبع : فردا نیوز کد خبر: 384275
افرادی که به این اختلال مبتلا هستند خود را بسیار زیبا و جذاب می‌دانند. آن‌ها دائما سعی دارند جلب توجه کنند و کلا اعتماد بنفسشان به تایید و جذب دیگران وابسته است.

افرادی که به این اختلال مبتلا هستند خود را بسیار زیبا و جذاب می‌دانند. آن‌ها دائما سعی دارند جلب توجه کنند و کلا اعتماد بنفسشان به تایید و جذب دیگران وابسته است.

سرویس سبک زندگی فردا: اختلالات شخصیتی نوعی اختلالات ذهنی هستند که بر نحوه مدیریت احساسات، رفتار و روابط افراد تاثیر می‌گذارند. اختلالات شخصیتی در ۴۰ تا ۶۰ ٪ مواقع قابل تشخیص هستند. این اختلالات می‌توانند موجب ناهنجاری شده و منجر به مشکلات شخصیتی شوند و در نتیجه ایجاد اضطراب و افسردگی کنند. در ادامه این مطلب را به نقل از سلامت نیوز بخوانید.

۱۰ اختلال شخصیتی که شما از آن‌ها بی خبرید! 
 
باتوجه به راهنمای تشخیصی وآماری اختلالات روانی، ۱۰ نوع اختلال شخصیتی متفاوت وجود دارد که در ۳ گروه قابل دسته بندی هستند.

دسته اول:

اختلال شخصیت پارانویایی- اختلال شخصیتی اسکیزوئید- اختلال شخصیتی اسکیزوفرنی گونه

دسته دوم:

اختلال شخصیت ضد اجتماعی- اختلال شخصیت مرزی- اختلال شخصیت نمایشی- اختلال شخصیتی نارسیسیتی

دسته سوم:

اختلال شخصیت اجتناب پذیر- اختلال شخصیتی وابسته یا غیرمستقل- اختلال شخصیت وسواس فکری عملی

 ۱. اختلال شخصیتی پارانویایی

فرد مبتلا همیشه به همه چیز مشکوک است. فرد به پذیرفته نشدن یا رد شدن بیش از حد حساس است و به راحتی احساس سرخوردگی می‌کند. شاید حتی احساس شرم و حقارت نیز کرده و کینه به دل بگیرد. کناره گیری از دیگران در بین آن‌ها شایع است و ایجاد روابط صمیمی و نزدیک برای آن‌ها دشوار است چرا که همواره دیگران را برای مشکلات و اشتباهات سرزنش می‌کنند.

علائم:

عدم اعتماد به دیگران

حساس به واکنش و عکس العمل دیگران

کینه به دل داشتن برای مدت طولانی

 ۲. اختلال شخصیت اسکیزوئید

آن‌ها بیشتر درون گرا هستند و برای خودشان یک دنیای درونی دارند. نظریه‌ای وجود دارد که عنوان می‌کند افرادی که اختلال شخصیتی اسکیزوئید دارند به شدت حساس و عاطفی هستند و زندگی درونی غنی‌ای دارند، آن‌ها تمایل به داشتن روابطی صمیمی و طولانی مدت هستند، اما آغاز کردن و حفظ روابط برای آن‌ها بسیار دشوار است و به همین دلیل هم تمایل دارند که در دنیای درونی خود زندگی کنند. افراد مبتلا به این اختلال به ندرت به دارو احتیاج دارند.

علائم:

دور شدن از دوستان

عدم پاسخ عاطفی

عدم حس شوخ طبعی

 ۳. اختلال شخصیتی مرزی

این نام به این دلیل بر روی این اختلال گذاشته شده است چراکه تصور می‌شود این اختلال مابین اضطراب و روان پریشی قرار دارد. بی ثباتی عاطفی، انفجار خشم هنگام نقد شدن، خودکشی و خود آزاری در بین این افراد شایع است. این افراد به شدت حس پوچی می‌کنند و از ترک شدن و ر‌ها شدن واهمه دارند.

علائم:

غیرقابل پیش بینی هستند

موذیانه عمل می‌کنند

بی ثبات هستند

 ۴. اختلال شخصیتی اسکیزوفرنی گونه

افرادی که مبتلا به این اختلال شخصیتی هستند عموما عجیب و غریب توصیف می‌شوند. آن‌ها اغلب روابط صمیمی و نزدیک کمی دارند یا اصلا ندارند. این افراد احتمال بیشتری برای مبتلا شدن به اسکیزوفرنی دارند.

علائم:

اعمال عجیب غریب و غیر معمولی

دوستانه رفتار نمی‌کنند

از مردم دوری می‌کنند

 ۵. اختلال شخصیت نمایشی

افرادی که به این اختلال مبتلا هستند خود را بسیار زیبا و جذاب می‌دانند. آن‌ها دائما سعی دارند جلب توجه کنند و کلا اعتماد بنفسشان به تایید و جذب دیگران وابسته است.

علائم:

جلب توجه می‌کنند

تمایل به اغوا کردن و فریفتن دارند

به دنبال تحت تاثیرقراردادن واکنش دیگران هستند

 ۶. اختلال شخصیت نارسیسیتی

این افراد نوعی حس خود مهمی و خودخواهی داشته و به تحسین دیگران نیاز دارند. آن‌ها بر این باورند که از همه مهم ترند و به این دلیل به احساسات دیگران توجهی نمی‌کنند. آن‌ها حس دوستی و همدلی ندارند و از دیگران برای به موفقیت رسیدن خودشان سوء استفاده میکنند. در چشم دیگران آن‌ها اغلب خودشیفته، متعصب، خودخواه و بی عاطفه بنظر می‌آیند. اگر مورد تمسخر یا انتقاد قرار بگیرند ممکن است رفتارهای خشونت آمیز از خودشان نشان بدهند.

علائم:

احساس برتری کردن

گستاخ و متکبر هستند

 ۷. اختلال وسواس فکری عملی

افراد این دسته اغلب شکاک، محتاط، سخت و جدی و بدن حس شوخ طبعی هستند. این افراد وقتی حس می‌کنند کنترل شرایط از دستشان در رفته احساس ترس و اضطراب می‌کنند.

علائم:

براین باورند که عالی هستند

انجام رفتارهای خارج از کنترل مثل شستن بیش از حد دست‌ها

 ۸. اختلال شخصیت اجتناب پذیر

این افراد اعتماد به نفس کمی دارند و دائما از خجالت زده شدن، مورد انتقاد قرار گرفتن و پذیرفته نشدن واهمه دارند. آن‌ها ناخوشانید هستند و، چون می‌ترسند که افراد از آن‌ها خوششان نیاید از ملاقات با مردم اجتناب میکنند. آین افراد بیش از حد واکنش‌ها و عکس العمل‌های خود و دیگران را مورد بررسی قرار می‌دهند که این کار هم باعث می‌شود کم‌تر در شرایط و موقعیت‌های اجتماعی دخیل شوند.

علائم:

اعتماد بنفس پایین

ترس از شکست خوردن

 ۹. اختلال شخصیت ضد اجتماعی

افراد مبتلا به این اختلال معمولا بدون درنظر گرفتن دیدگاه دیگران دست به عمل می‌زنند. این اختلال در میان مردان شایع‌تر از زنان است. مشخصه‌ی آن عدم اهمیت به احساسات دیگران است. این افراد قوانین و تعهدات اجتماعی رانادیده می‌گیرند، تحریک پذیر و پرخاشگر هستند، یکهویی عمل می‌کنند و هرگز احساس گناه یا پشیمانی نمی‌کنند.

علائم:

بی احترامی به تصمیمات دیگران

براین باورند که فقط حرف و کار خودشان درست است

از هنجارهای اجتماعی پیروی نمی‌کنند

 ۱۰. اختلال شخصیتی وابسته یا غیرمستقل

این افراد اعتماد بنفس کمی دارند و بیش از حد نیاز دارند که کسی مراقبشان باشد. این افراد در گرفتن تصمیمان روزانه‌ی خود به کمک احتیاج دارند. از تنهایی واهمه دارند و هیچ وقت تن‌ها نمی‌ماند.

علائم:

چسبیدن به دیگران

اجتناب از تنهایی و انزوا

نمی‌توانند هیچ کاری را به تنهایی انجام دهند

۱۰ اختلال شخصیتی که از آن‌ها بی‌خبرید!
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12
 • ۱۰ اختلال شخصیتی که از آن‌ها بی‌خبرید!


  افرادی که به این اختلال مبتلا هستند خود را بسیار زیبا و جذاب می‌دانند. آن‌ها دائما سعی دارند جلب توجه کنند و کلا اعتماد بنفسشان به تایید و جذب دیگران وابسته است.
 • ۱۰ اختلال شخصیتی که از آنها بی خبرید


  اختلالات شخصیتی نوعی اختلالات ذهنی هستند که بر نحوه ی مدیریت احساسات، رفتار و روابط افراد تاثیر می گذارند. این اختلالات می توانند موجب ناهنجاری شده و منجر به مشکلات شخصیتی شوند و در نتیجه ایجاد اضطراب و افسردگی کنند.
 • شایع ترین علائم اختلال هورمونی که از آنها بی خبرید


  سلامت نیوز:اختلال هورمونی در خانم ها علائمی دارید که با برطرف کردن آنها می توانید این عارضه را درمان کنید. حوزه کیلینیک در نظر دارد مهم ترین مسائل بهداشتی و درمانی که خانم ها باید بدانند را در اختیار آنها قرار دهد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از با
 • شایع ترین علائم و علل اختلال هورمونی که از آنها بی خبرید


  اختلال هورمونی در خانم‌ها علائمی دارید که با برطرف کردن آنها می‌توانید این عارضه را درمان کنید.
 • اختلال چند شخصیتی چیست؟


  اختلال چند شخصیتی یا اختلال تجزیه هویت شرایطی است که در آن فرد دارای دو یا چند شخصیت متمایز است که هر کدام ویژگی‌ها و هویت مخصوص به خود را دارند و به طور متناوت بر فرد کنترل پیدا می‌کنند.
 • علل و راه‌های درمان اختلال شخصیتی


  به دلیل تنوع اختلال‌های شخصیتی، عوامل مختلفی هم در بروز و هم در ایجاد این اختلال نقش دارند. هرچند پژوهش‌های صورت گرفته تاکنون به روشنی علت اصلی خاصی را برای آن مطرح ننموده اند، اما عوامل زمینه‌ای و خطر ساز بسیاری برای ایجاد آن ذکر شده که شامل موارد ذ
 • اختلال شخصیتی ها مستعد جرم اند


  سلامت نیوز: پشت هر جرمی انگیزه ای وجود دارد. روانشناسی برای وقوع جرم و بزه در جامعه دلایلی را در نظر گرفته است.به گزارش سلامت نیوز، بهروز بیرشک، روانشناس، در گفت وگو با روزنامه آرمان، می گوید: «در مورد ارتکاب جرم باید شخصیت هایی را که دارای برخ
 • گزارش نیوزویک از اختلال شخصیتی ترامپ


  نشریه نیوزویک در مطلبی موضوع سلامت روانی رئیس جمهور آمریکا را از زبان یکی از مقام‎های سابق این کشور مورد بررسی قرار داده است.
 • کابوس های شبانه کودکان، یک اختلال شخصیتی است؟


  کابوس های شبانه معمولاً کودکان سه تا ۱۰ ساله را وحشت زده و آن ها را شب از خواب بیدار می کند.
 • خودگویی؛ اختلال شخصیتی که مهارت‌های ارتباطی را سخت می‌کند


  یک کارشناس ارشد مشاوره خانواده درباره افرادی که در بزرگسالی با صدای بلند با خود صحبت می‌کنند، گفت: این اشخاص در دوران کودکی ضربه‌های روحی عمیق را تجربه کرده‌اند.
 • اختلال شخصیتی ترامپ مانع از انجام تعهداتش می‌شود


  جورج کانوی، وکیل و منتقد دونالد ترامپ بر این باور است ویژگی‌های رفتاری افراطی و نابجا نشان از ناتوانی این شخص از انجام وظایف دولتی اش به شمار می‌آید.
 • سناتور جمهوریخواهان: ترامپ اختلال شخصیتی دارد!


  روزنامه ایندیپندنت در مطلبی به انتقاد شدید شماری از جمهوری خواهان بلند پایه از رییس جمهور آمریکا پرداخت.
 • ارتباط استرس در بارداری و بروز اختلال شخصیتی در کودک


  سلامت نیوز: نتایج یک تحقیق نشان می دهد: استرس در دوران بارداری می تواند با بروز اختلال شخصیتی در کودک مرتبط باشد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، در این بررسی آمده است: کودکان زنانی که در دوران بارداری استرس های شدیدی را متحمل شده اند ۱۰ برا
 • بلوغ‌های ازدواج/ اختلال‌های شخصیتی عاملی فریبنده یا بازدارنده


  گروه سلامت ــ در چهارمین جلسه کارگاه آموزشی «رسم انتخاب» از سلسله جلسات طرح هماهنگ «امید وصل»، موضوع بلوغ‌های ازدواج تشریح شد.
 • افراد مبتلا به اختلال وسواس چه ویژگی‌های شخصیتی دارند؟


  با فرد دچار OCD هم روراست باشید، او دوست ندارد به دلیل مشکلی که دارد رفتار متفاوتی با او داشته باشید اگر در پروسه‌ی کنترل و درمان او احساس خوبی ندارید به او بگویید.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها