بازدید: 160

رضاخواه: در آمریکا، آموزش جنسی رواج دارد اما 58 درصد دانش‌‌آموزان مورد آزار جنسی قرار دارند/ فیاض: باید به سمت تقویت بنیان خانواده برویم نه تضعیف آن

منبع : فارس نیوز کد خبر: 371681
این نحوه آموزش سال‌ها در مدارس امریکا بوده است که با این وجود طبق آمارهایی که می‌دهند 58 درصد دانش‌آموزان تحت آزار جنسی قرار دارند و 25 درصد هم تحت تجاوز جنسی قرار گرفتند. آمارها نشان می‌دهد با همین آموزشی که در مدارس امریکا انجام می‌شود، از هر 5 دختر یک دختر گزارش داده که تحت تجاوز جنسی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فارس، این روزها خبر ماجرای قتل آتنا دختر بچه اردبیلی بسیار داغ است و در بسیاری از خبرگزاری ها، روزنامه ها و فضاهای مجازی، بحث درباره این اتفاق تلخ جریان دارد.

برنامه تلویزیونی «جهان آرا» بر همین اساس و با توجه به تبعات اجتماعی و فرهنگی قتل آتنای کوچک، با حضور دکتر ابراهیم فیاض جامعه شناس و استاد دانشگاه، سعی کرد به این موضوع بپردازد که عوامل اصلی این جنایت هولناک چیست و چرا فردی به آنجا می رسد که دست به چنین اقدامی بزند.

«جهان آرا» با عنوان «آتنا قربانی چیست؟» دوشنبه شب 26 تیرماه با اجرای وحید یامین پور، ساعت 22:00 به صورت زنده از شبکه افق پخش شد.

در ابتدای این برنامه دکتر ابراهیم فیاض در پاسخ به این سئوال که آیا چنین جنایاتی مسبوق به سابقه هم بوده با تأیید این مطلب گفت: ماجرای آتنا در شهری مثل اردبیل با مردم بسیار مهربان آن منطقه استثناء است، اما به نظر می رسد هیجانی برخورد کردن با این مسائل فایده ای ندارد. در ماجرای بیجه هم که در ورامین یعنی اطراف تهران اتفاق افتاد به نظر می رسد این به خاطر حرکت دورانی شهرهای بزرگ است که فسادهای خود را میان شهرک های اطراف خودشان پخش می کنند.

وی با بیان این که بزرگ ترین خبط و هبط ما این بوده که این مشکلات را فقط از منظر روان شناسی بررسی کردیم تصریح کرد: این مسئله در اروپا هم اتفاق افتاد که شکست خورد که نظر دورکیم در این باره این بود که مسائل اجتماعی فقط باید در سطح اجتماعی حل شود. آمریکایی ها گفتند که ما این مسائل را از طریق اقتصادی حل می کنیم که پارسونز هم در این باره گفت این مسائل فقط باید در سطح اجتماعی حل کنید. به خاطر همین علوم اجتماعی و تمام رشته های وابسته به آن به عنوان «اصلاح گر» سروکار آمدند.

این استاد دانشگاه ضمن بیان این مطلب که ظهور چنین پدیده هایی از منظر اجتماعی طبیعی است، دلیل این موضوع را رشد باشدت جامعه دانست و توضیح داد: جامعه ما، موزائیکی است، به این معنا که اگر یک موزائیک از جای خود بلند شود و نتوانیم با سیمان آن را پرکنیم، بعد از مدتی تمام موزائیک ها از جای خود تکان خواهند خورد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به موضوع تنهایی به عنوان یکی از پدیده های اجتماعی در عصر حاضر ابراز داشت: در جامعه ممکن است کسی که از نظر سرمایه هم رشد بسیار بالایی داشته باشد هم احساس افسردگی کند و خانه ای در روستا را به کاخ خودشان در یک شهر ترجیح می دهند. در شرایطی که جامعه در حال رشد است و به شدت به جلو می رود یک عده عقب می مانند و عده ای هم جلو می روند که هر دوی این گروه تنها می شوند، اما مردم عادی به عنوان قشر وسط سعی می کنند در پارک ها و در سینماها به هم بپیوندند. کار علوم اجتماعی با تمام رشته هایش مثل مردم شناسی، روان شناسی، جامعه شناسی و ... این است که گروهی که عقب هستند وگروهی که جلو رفتند را به متوسط مردم -و نه قشر متوسط- برساند.

فیاض با انتقاد از روان شناسی فردی با بیان اینکه 80 درصد طلاق ها به خاطر عملکرد روان شناسان است تصریح کرد: بعد از اینکه روان شناسان با راهنمایی های خودشان باعث طلاق یک زوج شدند و بنیان یک خانواده را از هم پاشیدند، به آنها قرص تجویز می کنند که افسرده نشوند! آفت جامعه مدرن این است که تنها عمل می کند و نسخه فرد را هم می پیچد و این می شود که فرد به دنبال خودکشی می رود.  

وی با یادآوری نتایج جنگ جهانی اول که هیمنه علم و تکنولوژی و مدرنیسم را در میان جوامع غربی از بین برد بیان داشت: اتفاقاً دورکیم به خاطر اینکه فرزند خود را از در جنگ جهانی اول از دست داد از غصه مرد. بعد از جنگ جهانی اول تمام نظریه های علوم اجتماعی در حوزه پیشرفت و تکامل فروریخت. خیلی جالب است که با جنگ جهانی اول هم این داستان تمام نشد و موضوع انتقام گیری پیش آمد که خود را در جنگ جهانی دوم نشان داد و باز هم با این جنگ هم تمام نشد و با جنگیدن با کل دنیا تا هم اکنون ادامه پیدا کرد، نتیجه این شد که آدم ها تنها شدند و این بحران پیش آمد.

این مردم شناس با ابراز تأسف از این مسئله که پیشرفت ما در ایران پیشرفتی نبود که براساس اسلام باشد تأکید کرد: قبل از جنگ وارد بازی سوسیالیستی شدیم و بعد از جنگ در بازی امریکاگرایی وارد شدیم. در اوایل دوره دوم خرداد دچار سوسیالیسم اروپایی و کمی بعدتر به لیبرالیسم دچار شدیم. الان هم که دولت کاملاً لیبرال است.

وی با تأکید بر این نکته که خانواده در یک جامعه اصل است و تمام برنامه های جهانی روی خانواده انجام می شود با ابراز تأسف از اینکه در ایران این موضوع برعکس است به چند نمونه از آن اشاره کرد: مثلاً فیلم های سینمایی ما به تمام معنا احمقانه است. الان سینمای همه دنیا به سمت خانواده گرایی می رود. اگر پیشرفت ما بر مبنای خانواده محوری بود و نه فرداگرایی و جامعه گرایی که خانواده را نابود کردند این اتفاقات رخ نمی داد.

این استاد دانشگاه با بیان این مطلب که جماعت گرایی را اول گاندی شروع کرد و بعد امام خمینی آن را در جامعه ایران پیش گرفت تصریح کرد: تمام ساختار باید به این سمت پیش برود که بنیان خانواده را قوی کند، نه اینکه آن را از بین ببرد.

وی یادآور شد: قبل از اینکه این تنهایی در جامعه ما به این نوع سادیسم و مازوخیسم منتهی شود به شدت در جوامع غربی شیوع داشته و ادامه هم دارد.

فیاض با اشاره به این نکته که یک نوع غرب گرایی در ایران وجود دارد که بسیاری از واقعیات را نشان نمی دهد گفت: نتیجه این غرب گرایی، همین تولید تنهایی است. راهکار این مشکل این است که باید برگردیم و حداقل مثل غربی ها، غرب را واقعی تحلیل کنیم. کسانی با یک صورتک روشن فکری که اتفاقاً بی سواد هم هستند، شکل زیبایی از غرب به ما نشان دادند و نمی گویند که غرب چه زشتی هایی دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه در پاسخ به این سئوال که آیا اجرای سند 2030 می توانست جلوی این فجایع را بگیرد تأکید کرد: آموزشی که در غرب جریان دارد هیچ وقت به پرورش و بینش منجر نمی شود. کار این آموزش پاره پاره کردن آدم ها و جامعه است. یک نوع اباحه گری که اسم آن را آزادی گذاشتند.

وی با مهم توصیف کردن مسائل جنسی با ذکر این نکته بالاخره یا مرد هستیم یا زن توضیح داد: اولین بحث در این باره این است که آیا آموزش جنسی مرسوم در غرب، خودآگاهی و بینش جنسی به افراد می دهد یا خیر؟ این آموزش ها، فقط آگاهی جنسی به افراد می دهد. اتفاقاً خودآگاهی به معنای درک این تفاوت در جنسیت است.

این استاد دانشگاه با ابراز تعجب از اینکه غربی ها دنبال این هستند که تجاوز را یک امر انسانی قلمداد کنند یادآور شد: اینها حتی دنبال این هستند که تجاوز به کودک را هم انسانی قلمداد کنند با این استدلال که این اوج انسانیت و لذت طلبی او بوده که این کار را کرده است!

وی ضمن اشاره به معایب فاجعه بار حاشیه نشینی آن را مختص به شهرها و شهرک های کشورهای مختلف ندانست و با بیان اینکه الان غرب به دنبال این است که خود را مرکز قرار دهید و دیگر کشورها را صف و فساد را به آنها صادر کند افزود: همین الان اگر ژاپن به عنوان یک مدل مطالعاتی قرار بگیرد متوجه خواهید شد که چگونه این فساد را به این کشور صادر کردند یا در کوآلالامپور در منطقه ای که بهترین هتل های دنیا در آن قرار دارد چه وضعیتی حاکم است. ساختار مرکز و پیرامون همه جا وجود دارد و در کشور خودشان هم از همه جا بدتر است و بعد می خواهند همین سیستم را در کشورهای جهان سوم هم صادر کنند.

فیاض با ابراز تأسف از اینکه جریانی که در ایران وجود دارد می خواهد ما را در بازار مالی سرمایه داری وارد کند تصریح کرد: اگر آنها با ما مخالف هستند برای این است که ما نمی خواهیم در بازار سرمایه آنها وارد شویم که هر روز با یک تصمیم در نیویورک زندگی ایرانی ها را در یک شب تا صبح نابود کنند، شب به شدت پولدار و صبح به شدت فقیر.

این مردم شناس با اشاره به این مطلب که فرهنگ جدید سبب شده فساد در حاشیه شهرها بیشتر شود و این جریان حالا به پارس آباد اردبیل رسیده است تأکید کرد: آموزش، اگر به پرورش منتهی نشود باعث گسست اجتماعی خواهد شد. اینکه روان شناسی و جامعه شناسی را محور قرار دهیم و علوم تربیتی و مردم شناسی را پس بزنیم به نفع این فساد ساختاری حاشیه نشینی است.

ارتباط تصویری با دکتر رضاخواه از کلرادوی آمریکا بخش دیگر برنامه شب گذشته جهان آرا بود.

رضاخواه در ابتدای گفت وگوی خود در پاسخ به این سئوال که آیا آموزش های جنسی در جامعه امریکایی برای کنترل موفق بوده یا خیر گفت: در امریکا به طور معمول از کلاس پنجم ابتدایی شروع به آموزش جنسی می کنند. آناتومی بدن را معرفی می کنند و جنس مخالف کم کم این آگاهی را پیدا می کند که بدنش با بدن جنس مخالف نزدیک تر است و همین آگاهی دادن ها و اینکه انسان چگونه به وجود می آید در سنی که نه پسر و نه دختر غالباً بالغ نشدند ایجاد کنجکاوی هایی می کند.

وی ادامه داد: این نحوه آموزش سال ها در مدارس امریکا بوده است که با این وجود طبق آمارهایی که می دهند 58 درصد دانش آموزان تحت آزار جنسی قرار دارند و 25 درصد هم تحت تجاوز جنسی قرار گرفتند. آمارها نشان می دهد با همین آموزشی که در مدارس امریکا انجام می شود، از هر 5 دختر یک دختر گزارش داده که تحت تجاوز جنسی قرار گرفته است.

این استاد دانشگاه با طرح این سئوال که آیا آموزش در امریکا کمکی به حل این مسئله کرده است یا خیر تأکید کرد: وضع قوانین منع کننده نشان می دهد آموزش جنسی در غرب مانع تجاوز یا آزار جنسی نشده است. جالب است بدانید قوانینی که الان در امریکا وضع می شود برای این است که از وقوع عمل جنسی برخلاف رضایت طرفین جلوگیری کند.

رضاخواه در پایان بحث خود با بیان این مطلب که اگر آموزش جنسی در مدارس ایران اتفاق بیفتد، احتمالاً چندسال دیگر سر این بحث می کنیم که این آموزش ها افاقه نکرده است اضافه کرد: این موضوع ها در گستره اعتقادات ما نیست. همچنین یادآوری این نکته مهم است که در گستره هنجارهایی که در غرب بخصوص در امریکا تعریف می شود آموزش مسائل جنسی باعث جلوگیری از تجاوز جنسی نشده است.

در ادامه فیاض در پاسخ به این سئوال که آیا آموزش مفاهیم دینی همچون محرم و نامحرم می تواند ما به ازای اسلامی آموزش جنسی از نوع غربی آن قرار بگیرد توضیح داد: اگر مبنا را فرد و جامعه نگیریم و خانواده بگیریم کار درست می شود. خانواده براساس عاطفه شکل می گیرد و اگر الان ازدواج نیست به خاطر این است که عاطفه از بین رفته است. با آموزش های جنسی اولین تلقی از جنس مخالف، تلقی جنسی می شود. اگر آموزش ما به جای فردمحوری و جامعه محوری به سمت خانواده محوری برود آن موقع بینش هم با آن می آید.

وی در بخش پایانی این برنامه در باره نقش رسانه در تنهایی افراد یک جامعه با ابراز تأسف از اینکه رسانه باعث از بین بردن ارتباطات انسانی شده است لزوم آموزش استفاده از شبکه های اجتماعی را امری مهم تلقی کرد و توضیح داد: تمام تئوری ها به دنبال این است که موبایل خرید و فروش شود و یک فرد اگر نتواند موبایل به روزتری خریداری کند دچار افسردگی می شود. یعنی اگر موبایل قرار بود برای توسعه ارتباطات اجتماعی به کارگیری شود برعکس باعث ضد کارکرد خودش شده است.

انتهای پیام/


رضاخواه: در آمریکا، آموزش جنسی رواج دارد اما 58 درصد دانش‌‌آموزان مورد آزار جنسی قرار دارند/ فیاض: باید به سمت تقویت بنیان خانواده برویم نه تضعیف آن
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها