بازدید: 218

واکنش‌های وسیع بین‌المللی به گزارش میزان در مورد پروژه نفوذ در قالب پژوهشگر

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 370853
خبر بازداشت و محکومیت یک جاسوس دو تابعیتی آمریکا در ایران که روز یکشنبه سخنگوی دستگاه قضا آن را اعلام کرد بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان و منطقه داشت.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای سخنگوی دستگاه قضا روز یکشنبه هفته جاری در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه از دستگیری یک عامل نفوذ آمریکایی در تهران خبر داد و گفت: یکی از عوامل نفوذی آمریکا که البته دو تابعیتی است با نفوذ خاصی وارد ایران شد.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به اینکه فرد مذکور مستقیما از ناحیه آمریکایی ها هدایت می شده است افزود: محرز و مشخص شده که این فرد برای نفوذ به داخل ایران فرستاده شده است.

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به حکم اولیه صادر شده برای این جاسوس امریکایی گفت: این جاسوس آمریکایی دردادگاه بدوی به ۱۰ سال محکوم شده که البته مورد اعتراض قرار گرفته است.

پس از اعلام خبر بازداشت این جاسوس، خبرگزاری میزان با انتشار گزارشی هویت فرد مورد نظر و چگونگی نفوذ و دستگیری جاسوس آمریکایی چینی الاصل را منتشر کرد.

پس از اعلام این خبر، خبرگزاری میزان، با انتشار گزارشی نام و هویت فرد دستگیر شده و اهداف وی در پوشش پژوهشگر برای دستیابی به اسناد ملی کشور را منتشر کرد.

این فرد که زی یو وانگ نام دارد، در پوشش پژوهشگر دانشگاه پرینستون برای دستیابی به اطلاعات طبقه بندی شده آرشیو ملی ایران به کشور سفر کرده بود که در طی یک سری مراحل اطلاعاتی بازداشت و به ده سال حبس محکوم می شود.


در این رابطه: جاسوسی در پوشش پژوهشگر؛ تهیه آرشیو دیجیتالی برای بزرگترین نهاد جاسوس علیه ایران


انتشار گزارش خبرگزاری میزان از هویت زی یو وانگ بازتاب زیادی در رسانه های غربی و منطقه پیدا می کند، به طوری که بسیاری از رسانه های معتبر جهان از جمله، رویترز، سی ان ان، بی بی سی، هافینگتون پست، الشرق الاوسط، خبرگزاری فرانسه، واشنگتن پست، نیویورک تایمز، گاردین، دیلی میل و ... به بازنشر این گزارش و جزئیات آن می پردازند.


البته گزارش میزان و بازتاب های آن، مقامات رسمی امریکا را به واکنش وا داشت. دانشگاه پریسنتون آمریکا نیز ساعاتی پس از افشای هویت وانگ، ضمن تایید خبر میزان، اطلاعیه ای در این زمینه صادر کرد.


براساس اطلاعیه دانشگاه پرینستون، زی یو وانگ دانش آموخته این دانشگاه برای انجام پژوهش هایی در مورد دوران قاجار! به ایران سفر کرده است." بر اساس این اطلاعیه این دانشگاه از هنگام بازداشت وی تاکنون با همکاری خانواده «وانگ»، دولت آمریکا ، مشاورهای خصوصی، و دیگر افراد تلاش کرده تا آزادی وی را تسهیل کند."

 

جاسوس آمریکایی

در ادامه به برخی بازتاب های گزارش خبرگزاری میزان در مهتبرترین رسانه های جهان می پردازیم.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از سخنگوی دستگاه قضاییه جمهوری اسلامی نوشت: دادگاهی در ایران یک دانش آموخته دانشگاه پرینستون را به اتهام جاسوسی به ده سال زندان محکوم کرده است.

رویترز در ادامه با اشاره به گزارش اختصاصی میزان از جزئیات پرونده این جاسوس آمریکایی می افزاید: خبرگزاری میزان خبرگزاری رسمی قوه قضاییه نوشته که زی یو وانگ ۳۷ ساله محکوم به جاسوسی در پوشش کار های پژوهشی است و ارتباطات وسیعی سازمان های اطلاعاتی و جاسوسی غربی و اسرائیل داشته است.

روزنامه واشنگتن پست آمریکا نیز نوشت: «میزان» خبرگزاری رسمی قوه قضاییه به نقل از (حجت الاسلام والمسلمین)غلام حسین محسنی اژه ای نوشته که یک فرد دو تابعیتی آمریکایی در ایران بازداشت و به جرم جاسوسی به ده سال زندان محکوم شده است؛ میزان در گزارش مفصلی تری جزئیات پرونده این فرد و همچنین نحوه جاسوسی و بازداشت او را منتشر کرده است.

 

جاسوس آمریکایی

شبکه خبری «فاکس نیوز» متعلق به جناح جمهوری خواه آمریکا نیز، با اشاره به خبر و گزارش خبرگزاری میزان نوشت: یک شهروند آمریکایی در ایران به جرم جاسوسی به ده سال زندان محکوم شد.

 

جاسوس آمریکایی

نیویورک تایمز از روزنامه های مشهور و تاثیگذار آمریکایی در گزارشی با تیتر « ایران دانش آموخته آمریکایی را به اتهام جاسوسی به ده سال زندان محکوم کرد» خبر بازداشت و محکومیت جاسوس آمریکا در ایران را بازتاب داد.

 

جاسوس آمریکایی

نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود می افزاید: آنگونه که خبرگزاری رسمی قوه قضاییه «میزان» گزارش داده فرد آمریکایی محکوم شده «زی یو وانگ» نام دارد که با «ارتباطات عنکبوتی» با سازمانهای جاسوسی انگلیس و آمریکا قصد جاسوسی از ایران داشت.


روزنامه گاردین از روزنامه های قدیمی و کهنه کار انگلیسی که نزدیک به دو قرن فعالیت مستمر دارد در گزارش خود در این باره نوشت: غلام حسین محسنی اژه ای روز یکشنبه بدون اشاره به نام متهم اعلام کرد که یک جاسسوس دوتابعیتی آمریکا در ایران بازداشت شده و به 10سال محکوم شده است.


گاردین در بخشی از گزارش خود با بازتاب کامل گزارش اختصاصی «میزان» از فعالیتهای جاسوسی «زی یو وانگ» می افزاید: خبرگزاری «میزان» ساعاتی پس از اعلام این خبر از سوی سخنگوی دستگاه قضا در گزارشی جزئیات کامل مشخصات فرد متهم و نحوه فعالیت او در ایران را منتشر کرد.

جاسوس آمریکایی

 روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا از پرنفوذترین و پرمخاطب ترین روزنامه انگلیسی زبان جهان در گزارش خود نوشت: خبرگزاری «میزان» خبرگزاری رسمی قوه قضاییه ایران روز یکشنبه هفته جاری به نقل از سخنگوی قوه قضاییه گزارش داد که یک شهروند آمریکایی-چینی به اتهام جاسوسی به 10 سال زندان محکوم شده است.

جاسوس آمریکاییپایگاه شبکه خبری «راشاتودی» مهمترین رسانه رسمی دولت روسیه در گزارشی به نقل از سخنگوی دستگاه قوه قضاییه کشورمان نوشت: (حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای) غلام حسین محسنی اژه ای روز یکشنبه در نشست هفتگی خبری خود بدون اشاره به حزئیات پرونده اعلام کرد: ایران تابستان سال گذشته یک شهروند آمریکایی با تابعیت دوگانه را به خاطر «جمع آوری اطلاعات» بازداشت و به 10 زندان محکوم کرده است؛ فرد متهم از سوی سازمانهای امنیتی آمریکا هدایت می شده است.

جاسوس آمریکایی

 

 

«راشاتودی» در ادامه ضمن بیان اینکه خبرگزاری «میزان» خبرگزاری رسمی قوه قضاییه ساعاتی پس از نشست خبری سخنگوی دستگاه قضا در گزارشی تمام جزئیات پرونده و همچنین مشخصات فرد متهم را منتشرد بخش هایی از گزارش اختصاصی «میزان» را در ادامه گزارش خود بازتاباب داد.

پایگاه شبکه خبری «سی بی اس» نیز با اعلام خبر بازداشت شهروند آمریکایی در ایران و محکومیت وی به ده سال زندان به جرم جاسوسی برای ارائه جزئیات پرونده این فرد و مشخصات کامل او و نحوه ورود و نوع رابطه اش با سازمانهای جاسوسی آمریکا گزارش اختصاصی خبرگزاری «میزان» در این رابطه را به صوت کامل ترجمه می کند.

جاسوس آمریکایی
شبکه خبری «ان بی سی نیوز» از قدیمی ترین شبکه های رادیویی و تلویزیونی در پایگاه اینترنتی خود خبر بازداشت و محکومیت 10 سال زندان «زی یو وانگ» را اعلام و در ادامه مطلب خود گزارش اختصاصی خبرگزاری «میزان» از جزئیات پرونده این جاسوس آمریکایی را به صورت کامل منتشر کرد.

 

جاسوس آمریکایی
پایگاه روزنامه «دیلی میل» انگلیس با اشاره به اینکه سخنگوی قوه قضاییه روز یکشنبه بدون هیچ اشاره ای به مشخصات فرد متهم خبرداد فردی آمریکایی با تابعیت یک کشور دیگر به اتهام جاسوسی برای آمریکا تابستان گذشته بازداشت شده و هم اکنون به ده سال زندان محکوم شده است تأکید کرد: «میزان» خبرگزاری رسمی قوه قضاییه نخستین رسانه فارسی زبانی بود که به نقل از منابعی ناشناس جزئیات کامل پرونده «زی یو وانگ» را منتشر کرد.

 

جاسوس آمریکایی

 

 

جاسوس آمریکایی

 

در کنار رسانه های غربی، رسانه های مهم عربی منطقه نیز به گزارش خیرگزاری میزان از جاسوس آمریکایی محکوم شده در ایران واکنش نشان دادند.

روزنامه «الشرق الاوسط» روزنامه فرامنطقه ای که با شمارگان زیاد در سطح منطقه و اروپا منتشر می شود در گزارشی ضمن بازتاب سخنان سخنگوی دستگاه قضا نوشت: خبرگزاری میزان در گزارشی مفصل جزئیات پرونده «زی یو وانگ» جاسوس دو تابعیتی را منتشر کرد.

 

جاسوس آمریکایی

پایگاه شبکه خبری «روسی الیوم» که در میان کشورهای عربی مخاطبان میلیونی دارد نیز در گزارشی نوشت: خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه ایران اعلام کرده است که «زی یو وانگ» شهروند آمریکایی- چینی به جرم جاسوسی برای آمریکا به ده سال زندان محکوم شده است.

جاسوس آمریکایی
پایگاه الکترونیکی روزنامه «الوفد» که در سطح گسترده ای در مصر و شمال آفریقا منتشر می شود با اشاره به گزارش اختصاصی خبرگزاری میزان در خصوص بازداشت یک جاسوس دو تابعیتی آمریکایی در ایران نوشت: «زی یو وانگ» شهروند آمریکایی-چینی در ایران به جرم جاسوسی و همکاری گسترده با سازمانهای امنیتی آمریکا به ده سال زندان محکوم شده است.

 

جاسوس آمریکایی

رسانه های بین المللی بسیار دیگری نیز به انتشار هویت جدیدترین جاسوس آمریکایی بازداشت شده در ایران پرداختند که در زیر مشاهده میکنید.

خبرگزاری آسوشیتدپرس

 

جاسوس آمریکایی

روزنامه صهیونیستی جروزالم پست

 

جاسوس آمزیکایی

روزنامه لس آنجلس تایمز

 

 

جاسوس آمریکایی
پایگاه آتلانتیک

 جاسوس  آمریکایی

 


بسیاری از خبرگزاری ها و رسانه های دیگر جهان نیز به این واکنش نشان دادند که در این مجال فرصت پرداختن به آن ها وجود ندارد.


رسانه هایی مانند، روداو، آناتولی ترکیه، العربیه، الجزیره، گلوبال میل، پایگاه slate، دیلی بیست، هاآرتص، الوحدت نیوز، یو اس ای تودی و ...

انتهای پیام/


واکنش‌های وسیع بین‌المللی به گزارش میزان در مورد پروژه نفوذ در قالب پژوهشگر
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - استقلال خوزستان صفر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - استقلال خوزستان صفر

صنعت نفت آبادان ۰ - ۰ پدیده شهر خودرو / گزارش لحظه به لحظه

صنعت نفت آبادان ۰ - ۰ پدیده شهر خودرو / گزارش لحظه به لحظه

گزارش جالب فیبا درباره تیم ملی بسکتبال ایران

گزارش جالب فیبا درباره تیم ملی بسکتبال ایران

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی