بازدید: 35

ضرغامی: بزرگترین ریسک، ترک ریسک است!

منبع : فارس نیوز کد خبر: 355305
ضرغامی عنوان کرد: محاسبه و تدبیر و تعقل یک حرف است و توکل به پروردگار و دور شدن از وسواس شیطان و ترس از آینده، حرف دیگری است.

عزت الله ضرغامی در کانال تلگرامی اش نوشت: فیلم سینمایی پاپیون از فیلم های مورد علاقه من است. بارها آن را دیده و از دیالوگ های ماندگار آن لذت برده ام.

در یکی از سکانس های فیلم، مرد جزامی به پاپیون سیگار تعارف می کند. او پس از کمی تردید سیگار را از دست او می گیرد و به لب می گذارد. 
جزامی می گوید از کجا می دانستی جزام خشک واگیر نداره؟ پاپیون می گوید نمی دانستم!
در واقع پاپیون چاره ای جز پذیرش این ریسک نداشت. او که بعد از سختی های فراوان برای فرار از زندان و تحمل انواع شکنجه ها و بد رفتاری ها و خیانت طرف های معامله، به مرحله اعتماد به مرد جزامی رسیده است، باید دل به دریا بزند و بقیه امور را به سرنوشت بسپرد. 
این لحظات سرنوشت ساز در زندگی برای همه ما پیش می آید.
باید بر خدا توکل کرد. ترس را کنار گذاشت و از ساحل دور شد تا به مقصد رسید.
در مدیریت می گویند بزرگترین ریسک، ترک ریسک است!
وی در بخش دیگری از مطلبش نوشت: «...فالله خیر حافظاً و هو ارحم الراحمین»؛ این عبارت معروف، مربوط به آیه 64 سوره مبارکه یوسف است. جایی که یعقوب در مقابل اصرار فرزندانش برای همراه بردن بنیامین بر زبان می آورد.
او که یک بار طعم دروغ و خیانت برادران یوسف را چشیده است، نمی تواند به قول و قرار مجدد آنان در مورد تأمین سلامت بنیامین اعتماد کند ولی بر خدا توکل می کند و ریسک این پیشنهاد را می پذیرد.
در روایت است که پس از به زبان آوردن این کلمات توسط یعقوب، خداوند فرمود: «به عزتم سوگند چون تو بر من توکل و اعتماد کردی، من هم قطعاً آن دو (یوسف و برادرش) را به تو بازمی گردانم (المیزان، ج۱۱، ص۲۱۶)
خیلی از اوقات یادمان می رود که یکی هم آن بالا، هوای ما را دارد و حتی دشمنان و مخالفان ما را وسیله محافظتمان قرار می دهد .
محاسبه و تدبیر و تعقل یک حرف است و توکل به پروردگار و دور شدن از وسواس شیطان و ترس از آینده، حرف دیگری است.

 

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد و خبرگزاری فارس صرفا آن را بازنشر کرده است.

بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی

انتهای پیام/


ضرغامی: بزرگترین ریسک، ترک ریسک است!
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها